Spot promujący czytelnictwo, stworzenie dziennika z życia wybranego bohatera, dyktando z fragmentu książki, scenki teatralne, a nawet maraton czytania i wielka gala na zakończenie – Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie pozyskała blisko 21 tysięcy złotych w ramach drugiej edycji projektu „Jedna książka… jedno miejsce…”. Lada dzień ruszy wyjątkowa promocja czytelnictwa na terenie gminy Piekoszów wśród młodzieży.
Niebawem Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie rozpocznie kolejne interesujące działania mające na celu promocję czytelnictwa. A wszystko to w ramach projektu „Jedna książka… jedno miejsce…”. – Na realizację projektu udało nam się pozyskać blisko 21 tysięcy złotych ministerialnego wsparcia. To najwyższa kwota w naszym województwie – poinformowała Anna Wilk dyrektor BCK w Piekoszowie.
Głównym założeniem projektu jest aktywizacja do czytania książek. – W tym roku duży nacisk, jeśli chodzi o zachęcenie do korzystania z biblioteki, będziemy kłaść na młodzież. Jest to grupa, która wciąż czyta mało. Projekt zakłada wiele ciekawych inicjatyw. Mamy nadzieję, że zmienią one tę tendencję – mówi Izabela Filipiak koordynator projektu. Zanim projekt ruszy, trzeba będzie wybrać książkę, która stanie się tłem do kolejnych wydarzeń. – Bibliotekarze wybiorą kilka pozycji z literatury młodzieżowej i poddamy je pod głosowanie. Chcemy, aby to młodzież demokratycznie zadecydowała o tym, co chce czytać – podkreśla Izabela Filipiak.
W ramach projektu zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. W pierwszej kolejności stworzony zostanie spot promujący czytelnictwo, do którego zaangażowana zostanie młodzież, nauczyciele, dyrektorzy oraz osoby biorące udział w poprzedniej edycji projektu. Kolejnym działaniem będzie przeprowadzenie konkursu ze znajomości książki, która została wybrana jako tło całego projektu. Stworzony zostanie także dziennik z życia wybranego bohatera. – Tutaj ważne będzie wcielenie się w jego rolę i opisanie jego przeżyć w formie kartki z pamiętnika – mówi dyrektor Anna Wilk, podkreślając jednocześnie, że czytanie książek wzbogaca słownictwo i język. – W kolejnym etapie projektu zorganizowane zostanie dyktando na podstawie fragmentu z wybranej książki. Projekt przewiduje również przedstawienie wybranego zdarzenia w formie scenki teatralnej. Oceniać będziemy interpretację, dykcję, emisję głosu i ruch sceniczny – zapowiada dyrektor Anna Wilk.
Na tym jednak nie koniec. Zaplanowano również maraton czytania. Wybrane fragmenty książki będą czytane przez kilka godzin we wszystkich szkołach. Całość zostanie udokumentowana w postaci filmu i zdjęć. Na zakończenie przewidziano zorganizowanie finałowej gali, podczas której zostaną wręczone nagrody dla najlepszych. Projekt ma zakończyć się w grudniu bieżącego roku.