3 marca br. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala szkół ubiegających się o zaszczytny tytuł Szkoły Dialogu.
W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, radna Rady Miejskiej Wanda Polańska, dyrektor ZSO w Chęcinach Iwona Samburska, zastępca dyrektora ZSO Grażyna Barwinek, nauczyciel Agnieszka Plech oraz 20 uczniów reprezentantów uczestników projektu.
W czasie uroczystej Gali Zespół Szkół Ogólnokształcących otrzymał zaszczytny tytuł Szkoły Dialogu, potwierdzony stosownym certyfikatem.
Niecodzienne spotkanie otworzyli zaproszeni goście: Bogdan Borusewicz – Wicemarszałek Senatu, Henryk Wujec – działacz polityczny, ambasador Izraela w Polsce – Anna Azari, ambasador Australii w Polsce Paul Wojciechowski, Andrzej Folwarczny – prezes Fundacji Forum Dialogu, naczelny rabin Polski Michael J. Schudrich oraz wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński.
„To, co robicie, jest świetne. To, co robicie, ma wymiar i polski, ale także ma wymiar międzynarodowy. Z taką świetną młodzieżą warto przebywać, bo zarażacie waszymi inicjatywami i aktywnością” – powiedział do uczestników programu Szkoła Dialogu 2016 Bogdan Borusewicz, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas gali zaprezentowano i omówiono projekty z poszczególnych szkół z terenu całej Polski. Goście mieli także okazję wysłuchać wspomnień pani Esther Pinskier, pochodzącej z Polski, a obecnie mieszkającej w Australii, uratowanej z Holocaustu.
W pamięci uczestników pozostaną opisywane przez nią straszne obrazy wojny i nienawiści oraz przede wszystkim nawoływanie do troski o pokój i wspólne dobro. Pani Esther piękną polszczyzną zacytowała słowa Adama Mickiewicza z „Ody do młodości” – „Młodości! Ty nad poziomy wylatuj!…”, zachęcając młodzież do odważnego dbania o dobrą przyszłość, zrozumienie i tolerancję.
Oprawę artystyczną spotkania stanowiły pieśni w języku Jidysz w wykonaniu pięknej i utalentowanej Samanthy Britt.
Po zakończeniu uroczystej gali uczestnicy zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie. Wizyta w muzeum stała się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.
„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.
W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.
W 2008 r. odbyła się pierwsza edycja programu, realizowana w placówkach warszawskich. Od 2009 r. „Szkoła Dialogu – Warszawa” prowadzona jest wspólnie z siostrzanym projektem „Szkoła Dialogu – Polska”, który angażuje młodzież z małych miejscowości o bogatej historii żydowskiej.
Iwona Samburska
Grażyna Barwinek
ZSO w Chęcinach