Każdego roku, wiosną dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny, bo ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie.
W działaniach prowadzonych w związku z pożarem biorą udział zarówno strażacy, jak i policjanci, którzy przypominają, że wypalenie traw jest prawnie zabronione i grozi za nie odpowiedzialność karna.
Państwowa Straż Pożarna od wielu lat prowadzi kampanię profilaktyczną pod nazwą STOP POŻAROM TRAW mającą uświadomić jakim zagrożeniem jest wypalanie pozostałości roślinnych, które nie tylko niszczy całe ekosystemy łąkowe, polne czy leśne, ale także zagraża mieniu i życiu ludzi.
Rolą funkcjonariuszy jest wyjaśnienie okoliczności i ustalenie sprawcy sprowadzenia niebezpieczeństwa pożaru. Wypalanie traw jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Ogień jest żywiołem nad którym nie da się do końca zapanować. Gdy wypalanie traw ma miejsce przy drodze, to dym staje się bardzo niebezpieczny dla uczestników ruchu drogowego. Zadymienie ogranicza widoczność zarówno kierującym, jak i pieszym, co może skutkować zaistnieniem zdarzenia drogowego.
Źródło: KMP Kielce, KM PSP Kielce
Fot. Pixabay