3.5 C
Kielce
sobota, 18 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWymiana dobrych praktyk w ramach Nacao

Wymiana dobrych praktyk w ramach Nacao

Zobacz

Jakie pomysły mają nasi sąsiedzi z Niemiec w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla z gleb torfowych na zalewanych terenach? I jak udało się im się utworzyć park rekreacyjny na zdegradowanych terenach? To tylko niektóre tematy poruszane podczas IV Seminarium Tematycznego w ramach projektu NACAO z programu Interreg Europa w Bremie.

Projekt NACAO jest koordynowany przez Departament Rozwoju Regionalnego – Oddział Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich przy współpracy z Departamentem Rolnictwa, Klimatu i Środowiska – Oddział Ochrony Środowiska. W wymianie dobrych praktyk w zakresie zielonego i niebieskiego węgla i infrastruktury w środowisku miejskim udział wzięli partnerzy projektu z 6 krajów: Hiszpanii, Włoch, Francji, Finlandii, Niemiec i Polski. My przedstawiliśmy swoje rozwiązania zastosowane przy projekcie – Rewitalizacja – „Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie”. Martyna Stępień, reprezentująca Urząd Miasta Starachowice przybliżyła problematykę przywracania walorów przyrodniczych zbiornika Pasternik w Starachowicach oraz Zalewu Lubianka. Omówiła również proces zagospodarowywania Parku Miejskiego w tym mieście.

Nasi partnerzy przedstawili ciekawe i dobre praktyki ujęte w panele tematyczne:

  • Przekształcenie zamkniętego placu w Bremie w Niemczech w zbiorowy i bioróżnorodny ogród miejski
  • Od dawnych działek do lokalnego parku rekreacyjnego – wprowadzenie do Green Bremen West
  • Zielone dachy i ściany budynków: Wytyczne dla administracji publicznej i organów terytorialnych we Włoszech
  • Projekt odtworzenia trawy morskiej w Corrales de Rota w Hiszpanii
  • Innowacyjny sposób finansowania projektów renowacji i oszczędzania energii, miasto Albertville we Francji
  • KILVA – Lista kontrolna wpływu na klimat dla planowania urbanistycznego w Finlandii

 W ramach spotkania odbyły się również 2 wizyty studyjne:

  •  Wizyta studyjna 1:

W Borgfelder Wümmewiesen, po którym oprowadziły nas Rebekka Lemb, dyrektor zarządzający Northwest Nature Foundation oraz dr Bettina Frieben z urzędu ochrony przyrody. To jeden z największych obszarów ochrony przyrody w Bremie o powierzchni 689 ha, regularnie zalewany krajobraz zalewowy na glebach bogatych w węgiel. Charakteryzują go rozległe, ekstensywnie uprawiane łąki i pastwiska, poprzecinane rowami i usiane wodami stojącymi. Tereny zalewowe są wykorzystywane przez lokalnych rolników jako pastwiska lub do produkcji siana. Krajobraz kulturowy jest domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin wartych ochrony. Niemcy mają wieloletnie doświadczenie w aktywnym zarządzaniu poziomem wody, w tym całkowitym zalewaniem w zimie, zmniejszając w ten sposób emisję dwutlenku węgla z gleb torfowych.

  • Wizyta studyjna 2: 

Kierownik projektu Lisa Hübotter oprowadziła nas po rewitalizowanym parku rekreacyjnym Green Bremer West. Dawna powierzchnia, na której wiele działek popadło w ruinę, i która pozostawała nieużywana przez wiele lat, jest obecnie rewitalizowana i przekształcana w śródmiejski park rekreacyjny Grüner Bremer Westen. W trakcie rewitalizacji tego zielonego płuca Bremy, walory i potencjał krajobrazu zostaną wzmocnione i zabezpieczone. Rezultatem jest kolorowa mozaika ogródków działkowych i społecznych, sadów, biotopów podmokłych, obszarów leśnych i prawie naturalnych kanałów: ważna sieć obszarów naturalnych i prawie naturalnych. Dalszy rozwój lokalnego parku rekreacyjnego będzie koncentrował się na promowaniu zdrowia i jakości życia, adaptacji do zmian klimatu i wzmacnianiu odporności. Chodzi również o ochronę i doświadczanie różnorodności biologicznej oraz promowanie spójności społecznej i uczestnictwa.

Projekt realizowany jest w ramach I naboru programu INTERREG EUROPA 2021- 2027 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE w ramach  projektu NACAO – Nature-based Carbon Offsets, czyli „Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze”, Cel polityki 2: Greener Europe, Cel szczegółowy: Zmiany klimatu.

 

Galeria

Aktualności

Rozporządzenie Nr 3/2025 Wojewody Świętokrzyskiego z dn. 10.01.2025r. w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) na obszarze województwa świętokrzyskiego

Rozporządzenie Nr 3/2025 Wojewody Świętokrzyskiego z dn. 10.01.2025r. w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) na obszarze województwa świętokrzyskiegorozporządzenie

Polecamy