3.5 C
Kielce
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaOświataWykłady o dziejach ziemi i lekcje geologii na żywo w piekoszowskich szkołach

Wykłady o dziejach ziemi i lekcje geologii na żywo w piekoszowskich szkołach

Zobacz

O pracy polskich paleontologów w Arktyce i Antarktyce, o przytulaniu pingwinów, odkrywaniu niezwykłych skamieniałości i bogactwie geologicznym ziemi świętokrzyskiej, o tym jak wyglądała Polska 150 milionów lat temu, a nawet o niezwykłych zwierzętach, które żyły jeszcze przed dinozaurami i przetrwały do dziś, a ich niebieska krew ma niezwykłe właściwości bakteriobójcze i została wykorzystana do stworzenia szczepionki przeciw koronawirusowi. Uczniowie szkół z terenu gminy Piekoszów wzięli udział w niezwykłych wykładach.

Wszystko to dzięki inicjatywie Kopalni Nordkalk z Miedzianki, która ściśle współpracuje z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk oraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. – Firma Nordkalk współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS od 2013 roku. Kopalnia to nie tylko wydobycie wapienia, który jest surowcem potrzebnym w zasadzie w każdej dziedzinie życia, o czym oczywiście też uczymy dzieci. Kopalnia to także przeszłość. To tu odkryto szereg skamieniałości, które wiele mogą powiedzieć nam o dziejach ziemi. Zaprosiliśmy do współpracy naukowców, którzy w ciekawy sposób opowiadają uczniom o swojej pracy i odkryciach. Dzięki temu, możemy dać wszystkim dostęp do wiedzy, na którą zapewne nie ma czasu na zwykłych lekcjach – mówi Damian Budny z Kopalni Nordkalk.

Uczniowie piekoszowskich szkół zostali zabrani w przeszłość geologiczną i cofnęli się o setki milionów lat wstecz. – Chcieliśmy uświadomić uczniom na jakim terenie żyją. Ziemia świętokrzyska to absolutnie wyjątkowe miejsce pod względem geologicznym. Można tu znaleźć wspaniałe skamieniałości. Od lat przecież zjeżdżają tu naukowcy z całego świata – mówi dr hab. Błażej Błażejowski, profesor Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie oraz prezes Stowarzyszenia PHACOPS. – Podczas wykładów zabieramy dzieci w podróż po wszystkich kontynentach na ziemi. Pokazujemy na czym polega praca paleontologów, również w dalekiej Arktyce czy Antarktydzie. Nie tylko opowiadamy o szukaniu skamieniałości, ale też pokazujemy te odkryte, jak chociażby rafę koralową ze Spitsbergenu, co oznacza, że kiedyś było tam ciepłe morze, czy też liście z Antarktydy. Niezwykłą ciekawostką, o jakiej dowiadują się uczniowie jest istnienie wyjątkowych zwierząt, które żyły jeszcze przed dinozaurami i żyją do dziś. Skrzypłocze do tej pory nie wyginęły. Przetrwały wszystkie kryzysy biotyczne. Mają toksyczne mięso i niebieską krew, która ma niezwykłe właściwości reagowania na wszelkie bakterie i wirusy, natychmiastowo je neutralizując. Krew skrzypłoczy została wykorzystana do pracy nad szczepionką na koronawirusa – poinformował dr hab. Błażej Błażejowski, który odkrył w Polsce największe skupisko skamieniałości skrzypłoczy. – Są to te same skrzypłocze, które dziś nadal żyją w innych zakątkach świata – opowiadał podczas wykładu, przekonując jednocześnie, jak fascynująca jest nauka.

Trzeba przyznać, że niezwykła lekcja o dziejach ziemi zrobiła na uczniach niezwykłe wrażenie. – Dziś dowiedzieliśmy się między innymi, że pingwiny lubią się przytulać do ludzi i są bardzo przyjazne. Bardzo podobała nam się ta lekcja – zgodnie podsumowały dzieci. W zajęciach udział wziął także wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który sam nie krył ogromnego zainteresowania. – Naukowcy w bardzo przystępny sposób przedstawili dzieciom wiele faktów z dziejów ziemi. Wiemy już kiedy w Polsce rosły palmy, czy jak wyginęły dinozaury. Uczniowie poznali pracę paleontologów w dalekiej Arktyce i Antarktyce. Jestem przekonany, że tak wielu ciekawostek nie znajdzie się w podręcznikach. To była niezwykle cenna lekcja, za którą bardzo dziękujemy Kopalni Nordkalk i naukowcom z Polskiej Akademii Nauk związanym ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. Cieszę się, że kopalnia wyszła z tak cenną inicjatywą – mówi wójt Zbigniew Piątek.

Na zakończenie cyklu niezwykłych lekcji uczniowie mogli obejrzeć wyjątkowe eksponaty i skamieniałości odkryte przez polskich naukowców w najdalszych krańcach świata. Wykłady poprowadzili: dr hab. Błażej Błażejowski, profesor Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie i prezes Stowarzyszenia PHACOPS, dr Rafał Kowalski paleobotanik z Polskiej Akademii Nauk i zastępca prezesa Stowarzyszenia PHACOPS oraz dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN, członek Stowarzyszenia PHACOPS.

Aktualności

Wernisaż Dariusza Orzechowskiego w Bibliotece w Samsonowie

W Bibliotece w Samsonowie odbył się wyjątkowy wernisaż malarstwa Dariusza Orzechowskiego, który swoim występem uświetnił zespół „Stępień Brothers”....

Polecamy