Uczestnicy tegorocznej edycji Rajdu Witosa pokonali na rowerach w miniony weekend ponad 120 km. Uwieńczeniem wydarzenia było złożenie kwiatów na grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Patronat honorowy nad rajdem objął starosta kielecki Michał Godowski, który również wziął w nim udział.
W miniony weekend odbył się Rowerowy Rajd im. Wincentego Witosa. Pomysł ten powstał dzięki młodym ludziom zrzeszonym w Forum Młodych Ludowców w grudniu 2015r. Pierwsza edycja tego rajdu odbyła się na początku lipca 2016r. a jego głównym celem jest popularyzacja sylwetki Wincentego Witosa, zasłużonego Polaka, męża stanu. Na malowniczej trasie z Kielc do Wierzchosławic uczestnicy poznawali atrakcje powiatu kieleckiego, parki krajobrazowe Ponidzia czy bogactwo zabytków architektury drewnianej ziemi tarnowskiej.
Ważna jest także kwestia integracji osób biorących udział w rajdzie, towarzysząca temu dobra zabawa oraz sprawdzenie swoich fizycznych i sportowych umiejętności. Dla wielu uczestników jazda na rowerze to pasja, którą rozwijają w każdej wolnej chwili.
– Weekend ten spędzony był w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy zintegrowali się bardzo szybko. Mieliśmy okazję zwiedzać najpiękniejsze miejsca w naszym regionie. Spotkaliśmy się również się z niezwykłą życzliwością i gościnnością mieszkańców poszczególnych terenów, przez które przejeżdżaliśmy– mówi Paweł Gratka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.
Głównym celem Rajdu było przybliżenie postaci Wincentego Witosa – trzykrotnego premiera II RP, współtwórcy ruchu ludowego.
Patronat nad imprezą objął starosta kielecki Michał Godowski, który po raz pierwszy wziął udział w rajdzie. – Pokonanie ponad 120 km było dość ciężkie, jednak dzięki rodzinnej atmosferze uważam ten czas za udanie spędzony- powiedział starosta kielecki Michał Godowski.
Cyklistów mocno wspierali poseł na Sejm RP Krystian Jarubas.
Trasa rajdu:
I ETAP
KIELCE – BUSKO-ZDRÓJ- 60km
Szlakiem Green Velo uczestnicy dojechali do Borkowa, dalej: Pierzchnica (zwiedzanie Góry Piwnicznej), Chmielnik (odpoczynek na rynku), Suskrajowice, Borzykowa, Zbrodzice (zwiedzanie winnicy Zbrodzice Nobile Verbum), Busko-Zdrój (odpoczynek na rynku).
II ETAP
BUSKO-ZDRÓJ – NOWY KORCZYN- 22km
Radzanów, Dobrowoda, Piasek Wielki (złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym manifestację chłopów z 1933r.), Nowy Korczyn (ognisko i nocleg)
III ETAP
NOWY KORCZYN – WIERZCHOSŁAWICE- 38km
Borusowa (przeprawa promowa przez Wisłę), Pasieka (przeprawa promowa przez Dunajec), Przybysławice, Kępa, Radłów (odpoczynek), Wierzchosławice.