Lekcja historii, o której warto pamiętać – tak o odbywającym się po raz 11. Pikniku Historycznym mówił Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny. U stóp Zamku Królewskiego w Chęcinach, licznie przybyła publiczność mogła zobaczyć rekonstrukcję walk Wojska Polskiego z hitlerowskimi oddziałami na Kielecczyźnie oraz poznać działania konspiracyjne w Chęcinach.
W niedzielę, 2 września u podnóża królewskiego zamku w Chęcinach odbyła się rekonstrukcja walk z czasów II wojny światowej z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz oddziału kawalerii.
– Co roku proszę prezesa Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, aby pokazać wydarzenia z okresu II wojny światowej, które rozegrały się na ziemi chęcińskiej i w okolicach – mówił Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny.
I tak też było. Widzowie mogli zobaczyć wejście oddziałów niemieckich na Kielecczyznę. Narrator widowiska – Dionizy Krawczyński – mówił między innymi o potyczkach oddziałów porucznika Buczka, Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Mariana Sołtysiaka „Barabasza” z Niemcami, a także o Polskiej Kawalerii i jej roli podczas walk. – Nasza historia to symbole. W piątek, 31 sierpnia obchodziliśmy Święto Kawalerii Polskiej i choć ziemia świętokrzyska nie była garnizonem żadnego z kawalerskich oddziałów, to podczas letnich manewrów, które odbywały się w sierpniu, już po żniwach można i na naszym terenie było widzieć ich. Tak było też w 1939 roku tuż przed wybuchem II wojny światowej – opowiadał.
Licznie przybyła publiczność mogła zobaczyć widowiskowe potyczki wsparte efektami pirotechnicznymi. Ponadto, uczestnicy 11. Pikniku Historycznego mogli też porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
– Przez ten piknik historyczny chcemy ocalić od zapomnienia wydarzenia z czasów II wojny światowej, o których zapomnieć nie powinniśmy. Chcemy przekazywać je kolejnym pokoleniom i uczyć o mniej znanych, ale niezwykle istotnych faktach historycznych. Jestem przekonany, że 11. Piknik Historyczny i przejmujące opowieści o wydarzeniach sprzed lat na długo zapiszą się w pamięci nie tylko dzieci i młodzieży, ale również i nas dorosłych – dodał Burmistrz Robert Jaworski.
O walkach na kielecczyźnie podczas II wojny światowej i działalności konspiracyjnej Placówki Chęciny – Korzecko można przeczytać na stronie http://www.akokregkielce.pl/placowka-checiny-korzecko.html