Jak spojrzeć na swoje środowisko czy jak skutecznie planować i dążyć do wyznaczonych przez siebie celów? Jak instytucje czy organizacje mogą wesprzeć młodzież w starcie w dorosłość? Tym i wielu innym zagadnieniom poświęcona będzie konferencja pn. „Młodzież Czaruje”, zorganizowana w ramach Programu „Równać Szanse”. Warto dodać, iż Starostwo Powiatowe w Kielcach jest partnerem akcji.
Konferencja odbędzie się 20 maja o godzinie 10 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Spotkanie podzielono na warsztaty tematyczne, które mają odpowiedzieć na kilka pytań – „Czy moja miejscowość daje przestrzeń do rozwoju inicjatyw młodzieżowych?” „Jak wygląda współpraca lokalnych instytucji i organizacji na rzecz młodzieży”, „Młodzieżowe inspiracje czyli czego można nauczyć się realizując projekt?”.
Młodzi ludzie otrzymają także garść ważnych i praktycznych informacji. Dowiedzą się jak napisać wniosek o dotację, na jakie wsparcie mogą liczyć w projekcie. Miłym akcentem konferencji będzie występ naszych uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół z Łopuszna.
Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.
Programem „Równać Szanse” objęto młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. jak podkreślają organizatorzy akcji, by za sprawa projektów, młodzi ludzie mogli sprawdzić, w czym mają szansę być skuteczni i doceniani przez innych. Tu gdzie mieszkają lub tam gdzie się kiedyś być może przeprowadzą – wszędzie, gdziekolwiek będą chcieli żyć. Tylko w ten sposób mogą stać się ludźmi samodzielnymi i niezależnymi, którzy całkowicie świadomie wyznaczają sobie przemyślane cele. Najpierw te dotyczące edukacji, a później – dorosłości.
Historia Programu czyli jak się zaczęło
Program „Równać Szanse” powstał w 2001 roku. Do 2007 roku celem Programu było wspieranie działań wyrównujących szanse młodych ludzi w dostępie do edukacji. Dotowano więc projekty rozwijające wiedzę i umiejętności z dziedziny nauk ścisłych, nowoczesnych technik informacyjnych oraz dotyczące działań aktywizujących młodych ludzi w ich środowisku i stwarzających warunki do kreatywnego spędzania wolnego czasu.
W 2008 roku przeformułowano cel Programu oraz jego kształt. Dotychczasowy cel, którym było wyrównywanie szans edukacyjnych, stał się bowiem zbyt wąski. Biorąc pod uwagę wyniki naszych analiz, organizatorzy doszli do wniosku, że obecnie nie różnice edukacyjne stanowią prawdziwą barierę dla młodych ludzi z małych miejscowości, ale brak tzw. umiejętności społecznych pozwalających w rozsądny, samodzielny, kreatywny, ale i racjonalny sposób pokierować własnym życiem.