3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaInwestycjeWyjątkowe miejsce powstanie w Oblęgorku

Wyjątkowe miejsce powstanie w Oblęgorku

Zobacz

Park tematyczny z nowoczesną infrastrukturą, ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze, przebudowany parking i ścieżka spacerowo-rowerowa wiodąca lasami przez Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy prosto z Oblęgorka na Górę Sieniawską, gdzie odrestaurowany zostanie również punkt widokowy. Niebawem serce Oblęgorka zyska zupełnie nowy charakter. Wszystko to za niebagatelną kwotę nieco ponad 3 milionów złotych. Władze Gminy Strawczyn już pozyskały dofinansowanie w wysokości 85 procent na realizację wyjątkowej inwestycji.

Ścieżka dydaktyczna, jakiej jeszcze nie było

Na ponad 1,5 hektarowej działce położonej w samym centrum Oblęgorka pomiędzy urokliwą Aleją Lipową a szkołą powstanie niezwykła ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. – Z moich informacji wynika, że będzie to pierwsza taka ścieżka w województwie – zapowiada wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk. – Punkty na ścieżce będą bardzo zróżnicowane. Poznamy między innymi świat przyrody, dowiemy się jak powstaje chleb, czy zapoznamy się w przystępny sposób z życiem pszczół. Będzie też ścieżka przygody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli – zdradza gospodarz gminy i dodaje, że powstaną tu także alejki, staną nowoczesne wiaty wykonane z innowacyjnego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału, kosze na śmieci, będą też budynki sanitarne i co najważniejsze interaktywna mapa gminy, na której zostaną zaznaczone i opisane jej największe atrakcje. Wszystko to będzie oświetlone i oczywiście monitorowane. – Głównym celem ścieżki dydaktycznej będzie edukacja poprzez obserwację obiektów i zasobów w ich naturalnym środowisku oraz ochrona tego środowiska, co z kolei przełoży się na wzbogacenie oferty turystycznej gminy i regulację ruchu turystycznego – podkreśla wójt.

Lasem dotrzemy do punktu widokowego na Górze Sieniawskiej

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza będzie łączyć się z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i dalej zostanie poprowadzona lasami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. – Działania będą prowadzone tak, by integracja w środowisko naturalne była jak najmniejsza – zapewnia wójt, Tadeusz Tkaczyk. Ścieżką będzie można spacerować, a także jeździć rowerem. Tu także zostaną ustawione wiaty obserwacyjne i punkty postojowe, gdzie będzie można zregenerować siły, zjeść coś, czy po prostu napawać się pięknem przyrody. Będą też punkty obserwacyjne i informacyjne tablice z zadaszeniami stanowiącymi ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a cała ścieżka dydaktyczna zostanie odpowiednio oznakowana.

Taras widokowy zyska nowy blask

Ścieżka zaprowadzi nas do punktu widokowego na Górze Sieniawskiej. To właśnie w tym miejscu w 2013 roku, dzięki pozyskanym przez władze gminy Strawczyn środkom unijnym, na 6 metrach wysokości stanął niezwykły taras widokowy. Warto dodać, ze Góra Sieniawska znajduje się 450 metrów nad poziomem morza. Wokół jest otwarta przestrzeń. Dzięki temu można podziwiać rozległą panoramę. – Stąd widać między innymi Kielce, Padół Strawczyński, Małogoszcz, Bukową, czy Zamek w Chęcinach, a także kościół chełmiecki, kościół w Piekoszowie i Strawczynie – wymienia gospodarz gminy. Obok tarasu znajduje się altanka i miejsce do urządzania grilla lub ogniska. Ustawiono tu także wygodne ławki. Jest też miejsce do parkowania rowerów. – To wszystko zostanie odnowione w ramach naszego projektu i nieco rozbudowane. Taras widokowy znajduje się przy liczącym 36 kilometrów szlaku rowerowym. Jest to więc miejsce często uczęszczane od samego początku. Jestem przekonany, że będzie ono doskonałym zakończeniem niezwykłej przygody rozpoczynającej się od ścieżki dydaktycznej w Oblęgorku – zaznacza wójt, Tadeusz Tkaczyk.

Na realizację zadania władze gminy już pozyskały zewnętrzne dofinansowanie w wysokości aż 85 procent w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Pozostałą cześć kwoty wyłożą z budżetu gminy. Preumowa już została podpisana. Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku i rozpocznie się od opracowania koncepcji i przygotowania dokumentacji. W przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Wszystko wskazuje na to, że jedyna taka w swoim rodzaju ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza wybudowana w nowoczesnej technologii zostanie oddana do użytku turystów w 2019 roku.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy