Marszałek Andrzej Bętkowski wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”. Wystawa przygotowana została na kieleckim Placu Artystów przez Delegaturę IPN w Kielcach w związku z realizacją działań edukacyjnych związanych z upowszechnianiem w świadomości społecznej najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Podczas wydarzenia obecny był prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Ekspozycja uzyskała patronat honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Powszechna wiedza o rozliczeniach z niemieckimi sprawcami zbrodni wojennych sprowadza się do procesu nazistowskich dygnitarzy w Norymberdze z lat 1945-1946 oraz głośnej rozprawy przeciwko Adolfowi Eichmannowi w Jerozolimie w 1961 roku. Tymczasem procesy odbywały się niemal we wszystkich krajach okupowanych przez III Rzeszę przez szereg lat. Funkcjonariuszy niemieckiego aparatu terroru osądził m.in. polski Najwyższy Trybunał Narodowy. W ściganie i karanie przestępców z okresu nazistowskiego zaangażowany był po wojnie również wymiar sprawiedliwości Austrii oraz wschodnich i zachodnich Niemiec.
Do dzisiaj w całej Europie za przestępstwa nazistowskich Niemiec skazano blisko 100 tysięcy osób. Choć liczba ta wydaje się dużą, tak naprawdę ukarano niewielki odsetek zaangażowanych, pośrednio lub bezpośrednio, w zbrodnie.
Ekspozycja „Zbrodnie (nie)osądzone” składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy. W tym również podzielonych Niemiec oraz Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Opisy zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.
Na potrzeby wystawy wykorzystano fotografie z około 60 różnych źródeł. Oprócz pochodzących ze Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych polskich instytucji, znalazły się materiały pochodzące z bibliotek, muzeów, miejsc pamięci (m.in. byłych obozów koncentracyjnych), archiwów państwowych i miejskich, instytutów naukowych, czy agencji prasowych z Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Holandii, Izraela, Kanady, Łotwy, Francji, Norwegii, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch. Duża część materiałów pochodzi z niemieckich archiwów (Bunderarchiv oraz archiwów regionalnych).