3.5 C
Kielce
niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaKulturaWybrano Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego!

Wybrano Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego!

Zobacz

„Pierożki nadziane śliwką z polewą orzechowo – miodową” przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Dary Lasu” z Belna w gminie Zagnańsk zdobyły pierwsze miejsce i tytuł „Najsmaczniejszej Potrawy Powiatu Kieleckiego” w XVII edycji konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i Miasto i Gminę Bodzentyn. 

Podczas konkursu pokazaliśmy naszym licznie przybyłym gościom to co najpiękniejsze, bogatą tradycję kulinarną naszego regionu, wspaniałą muzykę ludową oraz przepiękne regionalne stroje powiatu kieleckiego.

Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego od lat promuje tradycję kulinarną naszego regionu, pokazując w jak ciekawe produkty obfituje nasza ziemia, a koła gospodyń wiejskich, zespoły obrzędowe, właściciele gospodarstw agroturystycznych umiejętnie potrafią wyczarować z nich przepyszne dania.

W tym roku postawiliśmy na potrawy „z pasją nadziane”. W oparciu o tradycyjne składniki, receptury i przepisy gospodynie i gospodarze dwoili się i troili, by zaskoczyć jury pomysłem, smakiem czy podaniem popisowego dania.

Potrawy oceniali: starosta kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher, dyrektor Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu Izabela Dziewięcka, popularny satyryk Stan Tutaj. Szefem komisji był szef kuchni Hotelu Qubus – Seweryn Frąk.

Jury musiało sprostać ocenie aż 30 potraw przygotowanych przez kucharzy i zespołów z 12 gmin powiatu kieleckiego. Podczas gdy komisja oceniała potrawy, naszą sceną zawładnęły ludowe kapele z terenu powiatu kieleckiego.

Starosta Tomasz Pleban razem z burmistrzem Miasta i Gminy Bodzentyn Dominikiem Dudkiem powitali wszystkich gości, życząc udanej zabawy. Przybyłych gości powitali również członkowie Zarządu Powiatu – Cezary Majcher i Mariusz Ściana. Na powiatowej scenie gościliśmy także posła Krzysztofa Lipca, senatora Krzysztofa Słonia, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia. Razem ze swoimi kołami przyjechali wójtowie i burmistrzowie: Teresa Jakubowska  – burmistrz Piekoszowa, Sławomir Kopacz – wójt gminy Bieliny, Przemysław Łysak – wójt gminy Górno, Wojciech Ślefarski – wójt gminy Zagnańsk i Karol Picheta – wójt gminy Strawczyn.

Nie zabrakło także radnych powiatowych: Piotra Sepioło, Wojciecha Furmanek i Dariusza Świetlika.

Wygrały gospodynie z Belna

Jury oceniało 32 potraw. Jak przyznał przewodniczący jury, poziom konkursu był bardzo wyrównany i trudno było wybrać najlepsze dania. Ostatecznie komisja konkursowa zdecydowała, że Najlepszą Potrawą Powiatu Kieleckiego zostały „Pierożki nadziane śliwką z polewą orzechowo – miodową” przygotowane przez KGW „Dary Lasu”.

– Przepis zaczerpnęłam ze starego zeszytu mojej mamy i babci, ma już 58 lat. To powrót do tradycji, ale i natury. Nasze koło nazywa się „Dary Lasy”, mieszkamy w przepięknym miejscu otoczonym lasami dlatego staramy się przygotowywać jak najbardziej naturalne potrawy, bez sztucznych dodatków. Zależało nam, by przygotować coś innego, przełamać smak dlatego wybrałam na farsz wędzoną śliwkę, nie mięso. Ciasto na pierogi jest bez jajka, tylko woda, masło i mąka. Pierożki polałyśmy polewą z podsmażonymi na maśle orzechami włoskimi z dodatkiem miodu. Cieszymy się ogromnie z wygranej i czujemy się docenione, bo w przygotowanie potraw wkładamy dużo serca. Zależy nam na tym, by przekazywać tradycje kulinarne młodszym pokoleniom – mówi Łucja Dobosz – Drogosz szefowa KGW ”Dary Lasu”.

Pod wrażeniem potrawy był szef kuchni Seweryn Frąk. – Ta potrawa zaskoczyła nas wyjątkowym smakiem. To było proste danie, ale jednocześnie pomysłowe i bardzo zaskakujące połączenie suszonej śliwki z pierogami i okrasą z orzechów na masełku. To wszystko zdecydowało, że właśnie to danie zdaniem komisji zasłużyło na tytuł najsmaczniejszej potrawy powiatu kieleckiego – mówił przewodniczący jury Seweryn Frąk, szef kuchni Hotelu Qubus w Kielcach, który podkreślił, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a oceniano aż 31 potraw.

Pod wrażeniem potraw konkursowych był także satyryk i mieszkaniec powiatu kieleckiego Stan Tutaj, który był jednym z członków jury. – Dziś w dobie fast foodów przygotowywanie tradycyjnych, regionalnych potraw jest ważne szczególnie gdy myślimy o młodym pokoleniu, które powinno poznać także smaki naszych babć – twierdzi.

Słowa uznania dla wszystkich kucharzy wyraził także starosta: – Była to wspaniała uczta dla podniebienia, ale też dla oczu, bo wszystkie potrawy wspaniale smakowały i pięknie wyglądały. Próbowałem je z prawdziwą przyjemnością i słuchałem jak panie gospodynie opowiadały o ich przygotowywaniu, co ciekawe , także wierszem, czy śpiewając piosenki. To jeszcze dodatkowo wyróżniało te potrawy dlatego wybór tej najsmaczniejszej był naprawdę bardzo trudny. Wszystkie  potrawy były wyborne, ale jedna zaskoczyła komisję konkursową najbardziej – mówił starosta kielecki Tomasz Pleban gratulując wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w przygotowanie tak wyśmienitych potraw.

– Dzięki takim imprezom możemy się jednoczyć, współpracować i kultywować naszą piękną ludową tradycję zarówno w przygotowywaniu potraw regionalnych, które mogliśmy dziś posmakować jak i muzykowaniu, dzięki wspaniałym występom naszych kapel. Za to wszystko dziękuję – mówił burmistrz Bodzentyna Dominik Dudek.

Kolejny członek jury:  – Jest mi niezmiernie miło, że mogłem posmakować tych wszystkich wspaniałych potraw jako członek komisji konkursowej. Ta polska kulinarna tradycja, którą kultywujemy dzięki temu konkursowi i pokazujemy mieszkańcom, a szczególnie młodym ludziom różne potrawy jest ważna i powinna być kontynuowana- zapewniał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher.

– To wspaniałe święto świętokrzyskiej kultury i tradycji. Wyjątkowe, smakowite potrawy, które także miałem okazję posmakować były wyborne, a muzyka ludowa w wykonaniu naszych kapel  cudownie umilała nam czas i zapewniła fantastyczną zabawę. Wszyscy razem tańczyli i śpiewali – powiedział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

O potrzebie wspólnoty i integracji na tego typu imprezach mówił poseł Krzysztof Lipiec. – Dzisiaj pielęgnujemy folklor świętokrzyski i tradycyjną, kielecką kuchnię. To jest z całą pewnością nasz wielki dorobek, naszych ojców, naszych dziadów, który dziś zostaje przeniesiony do naszej współczesnej, świętokrzyskiej rzeczywistości. 

 –  Wszystkie potrawy wyglądały wyjątkowo. Na uwagę zwracały też piękne, ludowe stroje uczestników konkursu, które dopełniały całą prezentację, co ważne panie i panowie chętnie dzielili się również przepisami, które kultywowane były w ich rodzinach od dziesięcioleci –  mówił senator Krzysztof Słoń.

–  Cieszę się, że wybieramy najlepsze potrawy powiatu kieleckiego, którymi możemy się chwalić. Powiedzenie, które wymyśliła nasza świętokrzyska młodzież „Świętokrzyskie ponad wszystkie” wspaniale wpisuje się w ten konkurs kulinarny i liczę na to, że już na stałe będzie towarzyszyć nam przy tego typu przedsięwzięciach, abyśmy naszą piękną ziemię świętokrzyską i jej dorobek kulturowy, również ten związany z kuchnią mogli zachwalać – mówił członek Zarządu Województwa Świętokrzyskim Andrzej Pruś.

I miejsce – KGW „Dary Lasu” za potrawę – „Pierożki nadziane śliwką z polewą orzechowo miodową” ( Zagnańsk)

II miejsc – KGW „Katarzynianki” – „Pierogi z boczniakami” (Bodzentyn)

III miejsce – KGW „Ostojanki” za potrawę – „Babcine knedle ze śliwką” (Nowa Słupia)

oraz wyróżnienia dla:

  1. KGW Śwarne Kakonianki  za potrawę „Dzikie gołąbki ” (Bieliny),
  2. KGW „Aktywna Brynica” w Brynicy za „Gołąbki cebulowe” (Piekoszów),
  3. KGW ze Strawczynka za „Kule zapiekane po strawczynecku” (Strawczyn),
  4. KGW „Chełmowianki” za ,,Zawijany Kurczak” (Nowa Słupia),
  5. KGW „Świętokrzyskie Jodły” za „Włóczykije na leśnej pierzynie” (Bodzentyn),
  6. KGW Wola Jachowa za ,, Udka nadziewane boczkiem zawijane” (Górno)
  7. KGW Fanisławice za ,,Polędwiczka wieprzowa nadziewana suszonymi pomidorami w sosie kaparowo-parmezanowym z kopytkami” (Łopuszno)
  8. KGW Wzdolskie Kołowrotki za ,,Plindze nadziane polem i lasem” (Bodzentyn)
  9. Stowarzyszenie Świętokrzyskie Tkaczki za ,,Paczki tkaczki” (Bodzentyn)
  10. Stowarzyszenie Wilków – Nasz Dom za ,,Comber jagnięcy z duszonym borowikiem” (Bodzentyn)

Kulinarnej rywalizacji tradycyjnie towarzyszył Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych. Na scenie w folkowym repertuarze zaprezentowały się zespołów: Kapela „Rudkowianie”, Kapela „Leśnianie”, Kapela Adaśki,  i Zespół Ludowy „Świętokrzyskie Jodły”.

Galeria

Aktualności

Możesz nadać bagaż w paczkomacie zamiast przepłacać linii lotniczej

Podróże lotnicze, choć wygodne, często wiążą się z dodatkowymi kosztami, które mogą znacząco podnieść cenę biletu. Jednym z najbardziej...

Polecamy