3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWybierz swojego sołtysa

Wybierz swojego sołtysa

Zobacz

W gminach powiatu kieleckiego rozpoczęły się wybory sołtysów i Rad Sołeckich

W gminach powiatu kieleckiego rozpoczęły się wybory sołtysów i rad sołeckich. Wybór sołtysa i rady sołeckiej na nową kadencję odbywa się na zebraniu wiejskim, zwoływanym nie później niż 14 dni przed upływem kadencji sołtysa i rady sołeckiej bądź podobnie jak przy wyborze wójta i radnych w lokalu wyborczym. W zależności od wyboru wariantu należy w statucie sołeckim sprecyzować np. tryb powoływania komisji wyborczej, sposobu zgłaszania kandydatów na sołtysów i członków rad sołeckich, sposobu liczenia głosów czy sposobu przygotowania kart do głosowania.

Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy. Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy – sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Wybory są też zawsze bezpośrednie, dlatego głosować mogą tylko osoby uprawnione, i to osobiście.

Należy również pamiętać, że sołtys musi być wybrany przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Według art. 25 kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z zapisu tego wynika, że osoba ta nie musi być na stałe zameldowana tak jak w przypadku wyborów samorządowych. Warto więc zapisać w statucie kogo uważamy za „uprawnionego” przed samym aktem głosowania: czy osobę zameldowaną czy zamieszkującą na terenie sołectwa. Niezależnie od tego uprawniona może być osoba, która ukończyła 18 lat.

O zwołaniu zebrania wiejskiego dla wyboru sołtysa informuje mieszkańców sołectwa wójt co najmniej siedem dni przed wyznaczoną datą zebrania. Dla dokonania ważnego wyboru władz wymagana jest obecność uprawnionych mieszkańców sołectwa. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie uzyskano niezbędnego kworum, wybory w nowym terminie najczęściej przeprowadzane są bez względu na liczbę obecnych na zebraniu.
Nie można kandydować równocześnie na sołtysa i na członka rady sołeckiej. Kandydatów do objęcia funkcji sołtysa może zgłaszać osoba indywidualna, ale także grupa obywateli, organizacje czy stowarzyszenia.
Do dokonania wyboru sołtysa i rady sołeckiej wymagane jest oddanie głosów przez co najmniej jedną dziesiątą osób posiadających prawo wybierania sołtysa i członków rady sołeckiej. Jeśli na zebraniu wiejskim nie uzyskano wymaganej liczby głosów, wójt zwołuje –nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni – zebranie wiejskie w drugim terminie. Wtedy też nie obowiązuje warunek minimalnej liczby oddanych głosów.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy