3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWszystko zaczęło się od zumby

Wszystko zaczęło się od zumby

Zobacz

Dwa lata „Siły Woli”

12 stycznia minęło dokładnie dwa lata od formalnego zaistnienia Stowarzyszenia „Siła Woli” na polu działalności społecznej w Gminie Sitkówka-Nowiny. A wszystko zaczęło się od zajęć zumby zorganizowanych w remizie OSP w Woli Murowanej. Cykliczne zajęcia ruchowe zintegrowały grupę mam z naszej gminy, którym przyświecał ten sam cel i chęć działania.

Połączyła nas potrzeba zorganizowania w naszej miejscowości miejsca, w którym mogą spotykać się młode mamy, gdzie mogą wymieniać doświadczenia czy choćby pobyć ze sobą. Dzięki zajęciom wiele mam wyszło z domu i miało okazję poznać i zintegrować się nawzajem. Potrzeba powołania formalnego stowarzyszenia była więc naszym następnym naturalnym krokiem. 5 grudnia, w światowy dzień wolontariusza odbyło się Zgromadzenie Założycielskie Stowarzyszenia „Siła Woli”. Uchwaliliśmy statut organizacji, bo każdy z członków miał taki sam cel. Chcieliśmy zrobić coś razem dla naszej społeczności lokalnej.

Warto podkreślić, że każdy z członków stowarzyszenia angażuje się w realizację zadań dając od siebie to, co potrafi najlepiej. A ponadto każda z osób pracuje zawodowo, więc organizacja i jej działania stały się sposobem spędzania wolnego czasu. Nie jesteśmy biznesową organizacją i nie mamy w szeregach kilku pracowników, którzy zrobią to co zaplanujemy. Wszystko co robimy – angażujemy się samodzielnie i robimy bez jakiejkolwiek pomocy. Nie stoi za nami sztab ekspertów, czasem zdarza się że jesteśmy zmęczeni czy popełniamy błędy. Staramy się jednak realizować zaplanowane działania najlepiej jak potrafimy!

Jednym z pierwszych podjętych działań było zorganizowanie zbiórki dziecięcych przedmiotów dla Domu Dziecka w Nagłowicach. Mieszkańcy odpowiedzieli na nasz apel bardzo chętnie i dzięki uprzejmości władz gminy pełen samochód wyjechał z zabawkami, artykułami szkolnymi i ubraniami do dzieci, które tego bardziej potrzebują.

Kolejnym projektem z pozyskanych środków był projekt „Mamy wyjście” dofinansowany ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój. Były to zajęcia zumby dla mam i animacje na świetlicy dla dzieci realizowane jednocześnie w remizie OSP w Woli Murowanej. Każda mama, które nie miała z kim zostawić dziecka mogła przyjść na zajęcia zostawiając pociechę pod opieką profesjonalnych animatorów czasu wolnego.

Podjęliśmy współpracę z Bankiem Żywności w Kielcach włączając się w organizowane przez nich ogólnopolskie zbiórki żywności. Zbiórkę żywności w nowińskim „Lewiatanie” zawsze chętnie wspierają wolontariusze i opiekunowie ze szkół z terenu gminy: Szkoły Podstawowej w Nowinach, Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach. Serdecznie dziękujemy nauczycielom-opiekunom, którzy szerzą wśród uczniów ideę wolontariatu, pomagając w realizacji zbiórki. W listopadzie zorganizowaliśmy akcję po raz piąty i ponownie udało się zebrać około 400 kg żywności, która trafiła potem do ok. 30 rodzin z terenu naszej gminy.

Dzięki rejestracji organizacji w KRS i posiadaniu osobowości prawnej mogliśmy rozpocząć starania o środki na realizację naszych potrzeb i marzeń. Wystartowaliśmy w konkursie Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy” pozyskując grant na realizację projektu „3..2…1 Start – z ekologią na TAK!” W ramach tych działań zrealizowaliśmy cykl zajęć ekologicznych dla dzieci z terenu gminy min. Warsztaty LEGO, warsztaty wytwarzania naturalnych kosmetyków, warsztaty naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, wyjazd do Nadleśnictwa w Kielcach. Zorganizowaliśmy piknik ekologiczny i integracyjną zabawę karnawałową w Woli Murowanej.

Pozyskaliśmy środki w ogólnopolskim konkursie Narodowego Instytutu Wolności – Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2019 na realizację projektu „Klub Rodziny W-spólnie O-rganizujemy L-okalną A-ktywność”. W konkursie złożono 3276 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskało 141 organizacji. Znaleźliśmy się w piątce pomysłów dofinansowanych w województwie świętokrzyskim (w priorytecie 2). W ramach tego projektu utworzyliśmy w Woli Murowanej miejsce wspólne dla rodzin z dziećmi, miejsce gdzie zawsze mogą przyjść, spotkać się i pobyć razem. Zaadaptowaliśmy świetlicę, wykonaliśmy drobny remont, zakupiliśmy niezbędne wyposażenie. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie wielu cyklicznych zajęć min. Zumby dla mam, warsztatów kreatywnych po angielsku, zajęć aquaerobicu dla mam, nauki pływania dla dzieci, rodzinnych spacerów nordic walking. Odbyły się także rodzinne szkolenia z pierwszej pomocy, samoobrony, zdrowego odżywiania. W Klubie Mam spotykałyśmy się ze specjalistami-mamami, które chętnie dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem min. Położna Ula Stańczuk, fizjoterapeutka Anna Majcher-Stawiarz, stylistka Żaneta Lurzyńska. Odbyły się spotkania z psychologiem i psychoterapeutą wzmacniające kompetencje wychowawcze. Odbyły się także warsztaty dogoterapii, sensoplastyki, robotyki LEGO, warsztaty fotografowania, mini-lab chemiczny. Zorganizowaliśmy w 2019 roku 64 różnych aktywności dla mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny. Zorganizowaliśmy także maraton zumby na placu przed remizą i wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nasze zajęcia zawsze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców naszego sołectwa, ale całej gminy. W założeniu w projekcie miało wziąć udział 100 osób natomiast w zajęciach wzięło udział prawie 200 osób.

W marcu ubiegłego roku założyliśmy klub technologiczny dla dzieci pod auspicjami Fundacji CoderDojo Polska. Prowadzimy cotygodniowe zajęcia z robotyki i programowania oraz warsztaty projektowania i druku 3D dla dzieci i młodzieży z naszej gminy. Dysponujemy narzędziami do prowadzenia zajęć tj. klocki LEGO Mindstorms, LEGO WeDo, laptop, drukarka 3D, Ozoboty, Micro:bit, Kano computer kit touch.

W grudniu podpisaliśmy umowę partnerską z firmą SOLIDEXPERT POLSKA. W ramach nawiązanej współpracy otrzymaliśmy czasowe licencje na pakiety oprogramowania inżynierskiego SOLIDWORKS Student Edition, który będziemy wykorzystywać do nauki projektowania parametrycznego w trzech wymiarach dla dzieci i młodzieży.

Wzięliśmy udział w ogólnopolskim tygodniu kodowania realizując wydarzenie „Meet and Code” pod nazwą „Dziewczyny budują i programują komputer”. A także poprzez udział naszych dzieci z klubu CoderDojo w SuperDojo w Warszawie.

Z pokazem zumby brałyśmy udział w wielu wydarzeniach: Dniu Kobiet, Święcie Gminy Sitkówka-Nowiny, Chęcińskiej majówce.  W ramach akcji „ARiMR wspiera dzieci” pozyskaliśmy zestaw gier planszowych dla naszej świetlicy. Kwestowaliśmy dla Kubusia zbierając pieniądze na leczenie dla chłopca z naszej gminy podczas Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prokuratora Okręgowego z Kielc.

Po feriach rozpoczniemy realizację projektu nagrodzonego w ramach konkursu Fundacji ORLEN „Moje miejsce na ziemi”. Zorganizujemy zajęcia z robotyki dla dzieci i rodziców. Zakupimy odpowiednie narzędzia do ich przeprowadzenia.

Nie przestajemy starać się o pozyskanie środków na realizację kolejnych, nawet najbardziej szalonych pomysłów. Dziękujemy władzom gminy za wspieranie naszych działań i umożliwienie realizacji inicjatyw wykorzystując gminną infrastrukturę.

 

Kamila Piotrowicz

prezeska stowarzyszenia „Siła Woli”

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy