3.5 C
Kielce
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWspominano ofiary zbrodni katyńskiej

Wspominano ofiary zbrodni katyńskiej

Zobacz

W Chmielniku odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W uroczystościach wziął udział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się od złożenia wiązanek i zapalenia zniczy przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Witosa w Chmielniku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Chmielnik, na czele z burmistrzem Pawłem Wójcikiem, delegacje szkół, w tym Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku, OSP oraz organizacji i stowarzyszeń.

Uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych przeszli następnie do Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji zarówno ofiar zbrodni katyńskiej, jak i ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Waldemar Krochmal.  

Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach przypomniał,  że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i należy o nią dbać, aby jej nie stracić.

– W 1940 roku miała miejsce zbrodnia katyńska na nieludzkiej ziemi. To tak naprawdę określenie wielu miejsc, gdzie wielu wybitnych i młodych Polaków, przed którymi była przyszłość budowania silnej Polski niestety spoczęło w grobach z przestrzeloną głową. Minęło 70 lat, polski samolot spada w Smoleńsku, ginie 96 osób, w tym dwóch prezydentów. A dziś, po 24 lutego 2022 roku mamy stan okrutnej wojny u naszych sąsiadów Ukraińców. I znów to zagrożenie przyszło ze wschodu, z Rosji – mówił podczas uroczystości Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach [wypowiedź za Radiem Kielce].

Znicze zapalono również przy obelisku upamiętniającym Jana Zakrzeńskiego. To aktor, znany m.in. z wcielania się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Urodził się w 1936 roku w Przededworzu, a zginął w drodze do Katynia 10 kwietnia 2010 roku.

Wydarzenie zakończyło się po godzinie 18.00 złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy przed Murem Patriotów Polskich w Chmielniku.

Fot. UMiG Chmielnik

Galeria

Aktualności

Polecamy