3.5 C
Kielce
środa, 23 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościWspominali internowanych w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wspominali internowanych w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Zobacz

Starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W poniedziałkowe przedpołudnie, 13 grudnia przed murami Aresztu na kieleckich Piaskach spotkali się działacze „Solidarności”, przedstawiciele władz samorządowych, w tym powiatu kieleckiego. Obecni byli także m.in. wicemarszałek Marek Bogusławski, parlamentarzyści: senator Krzysztof Słoń i poseł Krzysztof Lipiec oraz kielczanie. To tu w 1981 roku trafiło wielu działaczy antykomunistycznych.

Przed tablicą upamiętniającą internowanych z kieleckiego, radomskiego, tarnobrzeskiego i innych rejonów Polski, którzy trafili właśnie do kieleckiego więzienia, złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczestnicy spotkania odmówili modlitwę, którą poprowadził ksiądz Jacek Kopeć. Ośpiewano również hymn Polski.

Obecni na rocznicowych obchodach wspominali zasłużonych dla polskiej walki o wolność. Starosta kielecki przypomniał Andrzeja Rozpłochowskiego, znanego działacza „Solidarności”.

– Ktoś mówił, że stan wojenny to było niedopuszczenie do wojny domowej. Andrzej Rozpłochowski był szefem strajku w Hucie Katowice, w 1988 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po kilku latach dowiedział się, że jego druga żona i ojciec donosili do SB. Czy to nie było wojna domowa? To była wojna domowa. Zginęło kilkaset osób – mówił Mirosław Gębski.

– Przeciwko wolnemu narodowi na ulice wyprowadzono polskie wojsko, czołgi, transportery, wprowadzono godzinę policyjną, ludzi bezprawnie, bo bez wyroków zamknięto w więzieniach, tak jak chociażby tutaj na kieleckich Piaskach. Tak wytoczono całą potęgę PRL-u przeciwko wolnemu narodowi, bo ta wolność była w nas, w naszych sercach i w naszych umysłach – wspomniał poseł RP Krzysztof Lipiec.

W pierwszym roku po wprowadzeniu stanu wojennego internowano około 300 osób ze świętokrzyskiego.  

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Przybywa miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych

Ponad 800 tysięcy złotych przeznaczono na wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kieleckim. W Starostwie Powiatowym w...

Polecamy