3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWspominali internowanych w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wspominali internowanych w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Zobacz

Starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W poniedziałkowe przedpołudnie, 13 grudnia przed murami Aresztu na kieleckich Piaskach spotkali się działacze „Solidarności”, przedstawiciele władz samorządowych, w tym powiatu kieleckiego. Obecni byli także m.in. wicemarszałek Marek Bogusławski, parlamentarzyści: senator Krzysztof Słoń i poseł Krzysztof Lipiec oraz kielczanie. To tu w 1981 roku trafiło wielu działaczy antykomunistycznych.

Przed tablicą upamiętniającą internowanych z kieleckiego, radomskiego, tarnobrzeskiego i innych rejonów Polski, którzy trafili właśnie do kieleckiego więzienia, złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczestnicy spotkania odmówili modlitwę, którą poprowadził ksiądz Jacek Kopeć. Ośpiewano również hymn Polski.

Obecni na rocznicowych obchodach wspominali zasłużonych dla polskiej walki o wolność. Starosta kielecki przypomniał Andrzeja Rozpłochowskiego, znanego działacza „Solidarności”.

– Ktoś mówił, że stan wojenny to było niedopuszczenie do wojny domowej. Andrzej Rozpłochowski był szefem strajku w Hucie Katowice, w 1988 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po kilku latach dowiedział się, że jego druga żona i ojciec donosili do SB. Czy to nie było wojna domowa? To była wojna domowa. Zginęło kilkaset osób – mówił Mirosław Gębski.

– Przeciwko wolnemu narodowi na ulice wyprowadzono polskie wojsko, czołgi, transportery, wprowadzono godzinę policyjną, ludzi bezprawnie, bo bez wyroków zamknięto w więzieniach, tak jak chociażby tutaj na kieleckich Piaskach. Tak wytoczono całą potęgę PRL-u przeciwko wolnemu narodowi, bo ta wolność była w nas, w naszych sercach i w naszych umysłach – wspomniał poseł RP Krzysztof Lipiec.

W pierwszym roku po wprowadzeniu stanu wojennego internowano około 300 osób ze świętokrzyskiego.  

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy