3.5 C
Kielce
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWspólnie z gminami na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących

Wspólnie z gminami na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących

Zobacz

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się podpisanie umów z 11 partnerami projektu „Centrum Usług – Wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej”.

Na spotkanie, któremu przewodniczyli członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach Anna Florczyk-Bielna przybyli przedstawiciele 11 samorządów gminnych, które wraz z powiatem będą współrealizować projekt w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 . Byli to przedstawiciele gmin: Sitkówka – Nowiny, Nowa –Słupia, Pierzchnica,  Mniów, Miedziana – Góra, Łopuszno, Górno, Daleszyce, Chęciny, Bodzentyn, Bieliny.

Liderem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, a partnerem z sektora ekonomii społecznej – Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.

– Serdecznie dziękuję, że na 19 samorządów to państwo zdecydowali się realizować ten program. Są to działania dla mieszkańców gmin i całego naszego powiatu. Dzięki państwa zaangażowaniu w projekcie będzie mogło uczestniczyć ponad 600 mieszkańców, w tym jedna trzecia to osoby niepełnosprawne – powiedział członek Zarządu Powiatu w Kiecach Stefan Bąk.

Projekt potrwa do 31.05.2021r. Jego wartość to 6 milionów zł, w tym wkład własny 450 tys. zł, ponoszony przez lidera i partnerów. Adresowany jest do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, osób niesamodzielnych, rodzin mających trudności życiowe, rodziców i dzieci pieczy zastępczej.

W ramach projektu planowanych jest wiele działań w tym  między innymi utworzenie w strukturach PCPR-u w Kielcach Centrum Usług – miejsca koordynacji wszystkich form wsparcia zaplanowanych w projekcie oraz organizacji indywidualnego i grupowego poradnictwa specjalistycznego. W miejscu tym wyznaczone będą dyżury specjalistów i innych pracowników. Dodatkowo będzie organizowane poradnictwo specjalistyczne w formie dyżurów zakresu pedagogiki, leczenia uzależnień, terapii rodzin, a także konsultacje i terapia logopedyczna oraz porady obywatelsko-prawne. Odbędą się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz zajęcia dla dzieci. Będzie uruchomiony telefoniczne poradnictwo specjalistyczne.

Projekt zakłada również aktywizację społeczną i zdrowotną osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych poprzez organizację usług opiekuńczych środowiskowych , organizację usług opiekuńczych i sąsiedzkich czy  zatrudnienie 10 Asystentów Osób Niepełnosprawnych.

Na terenie gminy Łopuszno będzie uruchomiona wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców partnerskich gmin. W gmnie Daleszyce zostanie samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, który będzie wykorzystywany do umożliwienia uczestnictwa w zajęciach projektowych. Nie zabraknie też zajęć rehabilitacyjnych i hipoterapii dla uczestników projektu.

W ramach wsparcia i rozwoju pieczy zastępczej zrealizowana zostanie kampania promująca rodzicielstwo zastępcze poprzez ulotki i media a także organizację imprez i konkursu plastycznego o tematyce „Rodzina okiem dziecka. Porjekt zakłada także powstanie grup wsparcia dla rodziców zastępczych, organizację szkoleń i warsztatów. Dla dzieci i młodzieży będą prowadzone prelekcje profilaktyczne i edukacja zawodowa, a także wyjazdy o charakterze kulturalnym połączone z edukacją zawodową.

Szereg działań skierowanych zostanie także dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej w szczególności tych, w których występują trudności opiekuńczo – wychowawcze. Planowane jest także wsparcie wolontarystyczne dla rodzin zastępczych oraz osób niepełnosprawnych realizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. sanie umów

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy