24 lipca w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży „Złota Rybka” w Oblęgorze odbył się festyn integracyjny. Zorganizowano go w ramach projektu „Społecznik – szansa na aktywizację osób z niepełnosprawnościami”. Było mnóstwo atrakcji, ciekawe rozmowy i pyszne jedzenie.
Festyn z atrakcjami
Przybyłych na festyn gości powitała prezes Fundacji „Chcę żyć” Aneta Pańtak-Klimkiewicz. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad, wiceprezydent Kielc Bożen Szczypiór, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie Łukasz Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Strawczynie Elżbieta Błaszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Oblęgorku Henryka Cisowska, a także mieszkańcy gminy Strawczyn.
Podczas festynu prezes Aneta Pańtak-Klimkiewicz podziękowała wicemarszałek Renacie Janik, wiceprzewodniczącemu Damianowi Gad i wójtowi Tadeuszowi Tkaczykowi za pomoc i wsparcie przy realizacji projektu oraz dobrą współpracę. Zdaniem wicemarszałek Renaty Janik, wsparcie organizacji pozarządowych jest niezwykle istotną kwestią. – Cieszę, że jestem w tak cudownym i urokliwym miejscu. Gratuluję fundacji pozyskiwania środków finansowych na liczne, ważne społecznie działania. To piękne, że są organizacje wspierające środowiska, które tego najbardziej potrzebują, środowiska osób z niepełnosprawnościami – mówiła wicemarszałek Renata Janik. – Zarząd Województwa Świętokrzyskiego każdego roku rozdysponowuje środki dla organizacji pozarządowych w różnych obszarach. W gminie Strawczyn w tym zakresie prężnie działa młody człowiek Damian Gad, który odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Z tego miejsca chciałabym mu podziękować za to co dla nich robi. Ale nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie wzorowa współpraca z wójtem gminy Strawczyn Tadeuszem Tkaczykiem, który jest otwarty na wszelkie nasze inicjatywy. Gratuluję, że macie państwo takich cudownych ludzi w waszej gminie – podkreślała wicemarszałek Renata Janik.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad chwalił współpracę i aktywność stowarzyszeń oraz fundacji z terenu gminy Strawczyn. – Serdecznie gratuluję prezes fundacji „Chcę żyć” Anecie Pańtak-Klimkiewicz za podjęcie tak ważnej i potrzebnej inicjatywy na rzecz integracji społecznej w gminie Strawczyn, a także wsparcia dla środowiska osób z niepełnosprawnościami. Bardzo się cieszę, że środki z województwa świętokrzyskiego trafiają do gminy Strawczyn i dobrze służą lokalnej społeczności – mówił wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad, pełniący w Urzędzie Marszałkowskim funkcję kierownika Oddziału Profilaktyki, Rehabilitacji i Współpracy z NGO w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej.
Wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk podziękował prezes fundacji za zaangażowanie w aktywizację osób niepełnosprawnych. – Każda chęć do współpracy jest dla nas motywacją do działania na rzecz różnych środowisk. Dziękuję prezes fundacji Anecie Pańczak-Klimkiewicz oraz wicemarszałek Renacie Janik za to, że doskonale dostrzegają lokalne potrzeby i oferują wsparcie. Dziękuję też wiceprzewodniczącemu Damianowi Gad za merytoryczne działanie i przekuwanie planów w czyny – powiedział wójt Tadeusz Tkaczyk.
Podczas festynu na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. W namiocie Koła Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora smakosze próbowali pysznych dań: żurku, pierogów i ciast. Dla dzieci zorganizowano zabawy z bańkami mydlanymi, ale nie tylko. Najmłodsi malowali twarze i robili kolorowe fryzury. Nieopodal stworzono miejsce, gdzie można było zapoznać się z historią regionu i dowiedzieć się, jak ciekawie spędzać w okolicy wolny czas. W altance czekały kolejne kulinarne propozycje – dania stworzone w myśl zasady „blisko natury”. Dopełnieniem wydarzenia był koncert pań z Klubu Seniora. Oprawę muzyczną i fantastyczną zabawę przez cały czas trwania festynu zapewnił zebranym niezastąpiony DJ&Wodzirej Dominik Bielawski, utalentowany muzyk z terenu gminy Strawczyn.
Projekt wspierający niepełnosprawnych
Festyn został zorganizowany w ramach realizacji projektu pod tytułem „Społecznik – szansa na aktywizację osób z niepełnosprawnościami”. Jego celem jest działanie na rzecz integracji społecznej oraz aktywizacji osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie zmniejszenie zjawiska wykluczenia i dyskryminacji, jak również wyeliminowanie marginalizacji życia i dysproporcji społecznych. Poprzez podejmowane działania kształtowane są prawidłowe postawy społeczne i umiejętności nawiązywania kontaktów.
W ramach zadania organizowane są Warsztaty Fabryki Samodzielności oraz zabiegi Terapii Samodzielności. Uczestnicy korzystają z innowacyjnej terapii, którą prowadzi wyspecjalizowana kadra instruktorska, w tym fizjoterapeuci, logopeda i pedagog. Osoby z niepełnosprawnościami zapoznają się z tajnikami kuchni regionalnej i uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach: bibliotecznych, historycznych, rękodzielniczych, jak również w warsztatach terapii zajęciowej. Każdy z uczestników zostanie nagrodzony certyfikatem ukończenia zajęć.
Całkowita wartość projektu to 15 tysięcy 520 złotych. Dofinansowanie pozyskane przez Fundację „Chcę żyć” w województwa świętokrzyskiego to 10 tysięcy złotych. W programie bierze udział 12 osób niepełnosprawnych, a zajęcia będą prowadzone do 30 listopada tego roku.