O tym, że praktyka czyni mistrza, wiadomo nie od dziś. Powiat Kielecki, mając na uwadze rozwój umiejętności zawodowych młodzieży z powiatowych zespołów szkół w Chęcinach, Chmielniku i Łopusznie, umożliwił im udział w dodatkowych stażach. Z tej okazji skorzystało ponad 80 uczniów, którzy nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale i otrzymali finansowe stypendium.
Organizacja miesięcznych staży u pracodawców odbyła się w ramach projektu pod nazwą „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu Kieleckiego”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z partnerem – Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Powiat na to zadanie pozyskał ponad 2,6 mln zł unijnego dofinansowania.
Joanna Nowicka z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie jest jedną z osób, które wzięły udział w organizowanych stażach. – Nie zastanawiałam się nad zgłoszeniem. Wiem, że każda forma wsparcia zawodowego rozwoju jest dobra. Praktyka pozwala nam popracować nad naszymi słabymi stronami – opowiada Joasia, która w lipcu odbyła 150-godzinny staż w zakładzie fryzjerskim: – Cieszę się, że moja szkoła dała mi taką szansę. Już wcześniej brałam udział w szkoleniu zorganizowanym w Grecji – dodaje. – W szkole poznałam dobrze teorię, ale brakowało mi praktyki. Tutaj mogłam to zmienić. Praca na włosach koleżanek, kolegów czy bliskich nie jest taka sama, jak na obcych osobach. W salonie mam kontakt z klientem. Poznaję kulturę pracy i uczę się budować relacje z klientami – zauważa Joanna.
Ze staży w ramach projektu mogli skorzystać uczniowie kształcący się w zawodach: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista i technik budownictwa. Staże odbywali m.in. w Banku Spółdzielczym we Włoszczowie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Komornikach, Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, Zakładzie Ogólnobudowlanym „Petrus”, Przedszkolu Samorządowym w Chmielniku, barze „Rondo” w Chmielniku, przedsiębiorstwie Webzileo Agencja Interaktywna czy w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.
– Podczas stażu uczniowie oprócz typowych prac informatycznych poznawali funkcjonowanie UMiG. Zdobyli nowe umiejętności zawodowe, np. poznali elektroniczny obiekt dokumentów, systemy informatyczne działające w Urzędzie – mówi Tomasz Biernacki, naczelnik Wydziału Administracji Urzędu Miasta i Gminy Chmielnik.
Pracodawcy, którzy przyjęli pod swoje skrzydła stażystów otrzymali środki finansowe na przygotowanie stanowiska pracy dla młodzieży. – Kupiłam statyw pod główki treningowe. Bardzo przydatny i wygodny do nauki. To na nim stażystki mogą poćwiczyć strzyżenie i czesanie – mówi Barbara Zając. – Na potrzeby stażystów zakupiliśmy m.in. naprawcze zestawy narzędzi dla informatyków – dodaje Tomasz Biernacki.
Projekt przewidział także wsparcie finansowe dla stażystów. Każdy z nich otrzymał stypendium w wysokości 2100 zł.
– Poprzez nasze działania chcemy dać możliwość jak najlepszego startu zawodowego uczniom. Projekt pozwolił nie tylko na realizację dodatkowych godzin zajęć praktycznych, ale przede wszystkim na naukę zawodu u pracodawcy. Dzięki projektowi zapewniliśmy również nauczycielom możliwość rozwoju zawodowego poprzez specjalistyczne kursy – podsumowuje wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.