3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaGospodarkaWsparcie rozwoju branży rzemieślniczej w Polsce

Wsparcie rozwoju branży rzemieślniczej w Polsce

Zobacz

„Polski Inkubator Rzemiosła” – to przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii nowy program skierowany do organizacji rzemieślniczych. O założeniach programu mówili dziś podczas konferencji w Domu Rzemiosła w Kielcach – wiceminister Olga Semeniuk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek oraz wicemarszałek Renata Janik.

– Program „Polski Inkubator Rzemiosła”, który został przygotowany w naszym resorcie, wzmocni infrastrukturę usług rzemieślniczych w kraju na najbliższą dekadę. Przyczyni się również do promocji i rozwoju kształcenia dualnego w formule mistrz-uczeń. Program stanowi także kamień milowy na drodze ku nowej ustawie o rzemiośle na miarę wyzwań XXI wieku, na którą już od ćwierć wieku czeka, licząca ponad 300 tys. firm, branża rzemieślnicza – powiedziała wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk.

Roczny budżet programu „Polski Inkubator Rzemiosła” wynosi 10 mln zł, a jego działanie zaplanowano na lata 2021-2030. Do jego głównych celów należą wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych – rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle

– Nawet najlepiej rozwinięte przedsiębiorstwo musi posiadać wykwalifikowanych pracowników, a tych niejednokrotnie w dzisiejszych czasach brakuje. Naprzeciw tym problemom wychodzą działania zarówno Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, jak i  Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Razem zmierzamy do ożywienia szkolnictwa branżowego. Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, których w ciągu ostatnich dwóch lat  na odbudowanie szkolnictwa zawodowego przekazaliśmy już ponad 80 mln zł pozwalają m.in. doposażać pracownie i warsztaty, finansować praktyki i kursy, a tym samym umożliwiają młodym ludziom zdobycie przyszłościowego zawodu. Zachęcając rodziców i młodzież do wyboru szkoły zawodowej czy technicznej, sprawimy, że uczniowie po zakończeniu edukacji będą mieli większe szanse na dobrą pracę i zostaną w naszym województwie, gdzie z powodzeniem będą się dalej się rozwijać i realizować – mówiła podczas konferencji wicemarszałek Renata Janik.

W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony przez Narodowy Instytut Wolności, który jest operatorem programu, organizacje rzemieślnicze skupione w Związku Rzemiosła Polskiego, a także Izby Rzemieślnicze i Cechy Rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje m.in. na: doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny, specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła), doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła czy konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.

 

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy