Kolejne w tym roku umowy z osobami niepełnosprawnymi na rozpoczęcie własnego biznesu oraz pracodawcami na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej – podpisano w Starostwie Powiatowym w Kielcach.
Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu kieleckiego mogą realizować się zawodowo korzystając ze wsparcia, które daje im Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Realizuje on zadania Starosty dotyczące rehabilitacji zawodowej wynikające z Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Podpisaliśmy kolejne umowy, by wesprzeć je na rynku pracy.
12 umów na łączną kwotę 744 tysięcy złotych podpisali starosta kielecki Mirosław Gębski i członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk. Obecny był senator Krzysztof Słoń.
W ramach 2 umów zawartych z pracodawcami, każdy z nich otrzyma po 72 tysiące złotych na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością. Utworzyli oni stanowiska: nauczyciel świetlicy i biblioteki oraz opiekun osób niepełnosprawnych.
Natomiast umowy o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej podpisało w sumie 10 osób. Wszystkie otrzymały po 60 tysięcy złotych.
Samych sukcesów na nowej drodze zawodowej życzył beneficjentom starosta kielecki Mirosław Gębski.
– Od początku tej kadencji staramy się sukcesywnie wspierać osoby niepełnosprawne na rynku pracy, które są dla nas bardzo ważne. Myślę, że te pieniądze pozwolą im na założenie własnego biznesu, a pracodawcom na stworzenie dla nich nowych stanowisk pracy – mówił starosta.
W tym roku podpisaliśmy 18 umów na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, na łączną kwotę 1 mln 84 tys. zł. – W tej kadencji już blisko 200 osób niepełnosprawnych otrzymało wsparcie na założenie własnej działalności gospodarczej, a przedsiębiorcy na utworzenie stanowisk pracy dla osób z dysfunkcjami – dodał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.
– Powiat kielecki wyróżnia się pod względem wspierania osób w rozwoju ich przedsiębiorczości i przedsiębiorców, którzy chcieliby pomóc osobom z niepełnosprawnościami – zaznaczył senator Krzysztof Słoń.
W gronie osób, które otrzymały wsparcie na rozpoczęcie własnej działalności znalazł się pan Dawid Badowski z gminy Chęciny.
– Zajmę się stolarką meblową, będę robił kuchnie na wymiar, a 60 tysięcy, które dostałem przeznaczę głównie na zakup potrzebnego sprzętu. Dlaczego wybrałem takie usługi? Myślę, że jest na nie ogromne zapotrzebowanie, a dodatkowo przy robieniu mebli można się wyciszyć, bo ta praca wymaga precyzyjności, dokładności i kontaktu z klientem, który bardzo lubię – mówił.
Własną firmę zakłada też pani Małgorzata Dziekan z gminy Masłów. – Pieniądze przeznaczę na otworzenie salonu kosmetycznego w Mąchocicach, a konkretnie na zakup niezbędnego sprzętu i akcesoriów kosmetycznych. Wsparcie finansowe z powiatu to fajny zastrzyk pieniędzy – przyznaje beneficjentka.