Opracowanie naprawczych strategii marketingowych i nowych modeli biznesowych, pomoc we wdrożeniu zdalnego modelu pracy, doradztwo prawne – to tylko przykłady wsparcia w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, z którego skorzysta 198 świętokrzyskich firm.
198 mikro, małych i średnich firm z regionu świętokrzyskiego otrzyma unijne wsparcie w postaci voucherów na usługi doradcze, dzięki którym będą mogły bezpiecznie przejść przez kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa. Taką decyzję podjął obradujący w środę, 8 lipca Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. To kolejna pomoc w ramach Świętokrzyskiej Tarczy Antykryzysowej, realizowana w ramach unijnego projektu Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze. Warto podkreślić, że zainteresowanie tego typu wsparciem było ogromne – wpłynęło 398 formularzy zgłoszeniowych, z czego po weryfikacji wybrano do realizacji 198.
– Profesjonalne doradztwo w tych trudnych dla przedsiębiorców czasach, to odpowiedź na postulaty tego środowiska – podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – Mikro, małe i średnie firmy potrzebują specjalistycznych porad i konsultacji, dzięki którym usprawnią swoje funkcjonowanie, wprowadzą nowe formy pracy, dostosowane do warunków związanych z epidemią COVID-19 czy odbudują swoją pozycję na rynku.
Na jakie doradztwo mogą liczyć świętokrzyskie firmy? Spora cześć potrzebuje profesjonalnego wsparcia na opracowanie naprawczych strategii marketingowych i nowych modeli biznesowych oraz wdrożenie zdalnego modelu pracy czy doradztwo prawne, które pomoże im w sprawnym poruszaniu się w gąszczu przepisów związanych z sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Cel tych wszystkich działań jest jeden – utrzymanie firmy na rynku oraz ochrona miejsc pracy.
Wartość jednego vouchera na usługi doradcze wynosi do 50 tys. zł. Łączna kwota unijnego wsparcia, która zostanie przeznaczona na ten cel w ramach Świętokrzyskiej Tarczy Antykryzysowej, to 10 mln zł.
Projekt jest współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 2. Konkurencyjna gospodarka, Działanie 2.1 Wsparcie świętokrzyskich IOB w celu zwiększenia poziomu przedsiębiorczości w regionie.