3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWsparcie działalności edukacyjnej i kulturalnej

Wsparcie działalności edukacyjnej i kulturalnej

Zobacz

Ponad 10 milionów przeznaczono na remonty i inwestycje w celu poprawy warunków lokalnych i dydaktycznych szkół i placówek oświatowych powiatu kieleckiego w latach 2019-2022. Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki podsumował cztery lata pracy Zarządu Powiatu w Kielcach.

Wspierając działalność edukacyjną szkół i placówek oświatowych powiat podczas VI kadencji pozyskał środki finansowe przeznaczone na programy i projekty mające na celu podniesienie umiejętności i kompetencji uczniów oraz nauczycieli:

– Program „Aktywna Tablica” – polegał na rozwijaniu szkolnej infrastruktury jak i kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych. W ramach programu do szkół prowadzonych przez powiat kielecki zakupiono laptopy, interaktywne monitory dotykowe, projektory, głośniki i tablice interaktywne. Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie w ramach programu zakupił 2 tablice interaktywne z projektorem ultra-ogniskowym. Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku zakupił 12 laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu oraz 3 interaktywne monitory dotykowe.

– Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów – pierwszy krok do kariery” – polegał na podniesieniu praktycznych umiejętności i kompetencji z zakresu IT oraz języka angielskiego. W trakcie realizacji projektu, uczniowie zrealizowali zajęcia z rówieśnikami z Litwy. Projekt zrealizował Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie.

Chcąc wspierać zdolnych uczniów w 2021 roku wręczono po raz pierwszy Stypendium Starosty Kieleckiego. Wyróżnienie otrzymało 8 uczniów szkół ponadpodstawowych pobierających naukę na terenie powiatu kieleckiego. W roku 2022 stypendia trafiły do 6 uczniów. W ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów Powiatu Kieleckiego stypendia otrzymali uczniowie za wysokie wyniki i szczególne osiągnięcia.

Powiat kształcił i wspierał uczniów z powiatu w ramach projektu partnerskiego „Kształcenie  zawodowe gwarancją rozwoju powiatu kieleckiego”, który realizowany był przez powiat kielecki wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Jego wartość to ponad 2 mln 834 tys. zł. Celem projektu była poprawa jakości i atrakcyjności kształcenia w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat kielecki poprzez rozwój kwalifikacji zawodowych i umiejętności uniwersalnych uczniów i nauczycieli. Założeniem projektu było również doposażenie szkół i placówek
w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne.

Od października 2019 roku do sierpnia 2022 roku prowadzono projekt Erasmus+ „Akademia Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych”, który dotyczył wspomagania szkół w zakresie wsparcia udzielanego uczniowi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestnikami projektu były: Powiatowe Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Bodzentynie, Chmielniku i Piekoszowie. Wartość tego projektu to 209 682 Euro.

Podjęto działania w celu poprawy stanu architektury turystycznej między innymi poprzez odnawianie powiatowych szlaków rowerowych (łącznie odnowiono 280 km):

2018r. – Łagów, Nowa Słupia, Bodzentyn, Masłów – 71 km,

2019r. – Raków, Łagów, Raków – 44 km,

2020r. – Mniów, Zagnańsk, Miedziana Góra, Strawczyn – 50 km,

2021r. – Pierzchnica, Chmielnik, Morawica – 59 km,

2022r. – Piekoszów, Chęciny, Piekoszów – 56 km.

W celu budowania aktywnego społeczeństwa, podtrzymywania dawnych zwyczajów i tradycji, rozwoju aktywności fizycznej mieszkańców powiatu organizowanych jest szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. W 2022 roku odbyły się 22 imprezy w tym – 17 kulturalnych, 2 turystyczne i 3 sportowe. Zorganizowano również nowe wydarzenia:

– Cykliczna, plenerowa impreza na Świętym Krzyżu – „Opowieść jako żywa…” upamiętniająca postać Jeremiego Wiśniowieckiego. Wydarzenie zostało zorganizowano po raz pierwszy w 2021 roku z okazji 370. rocznicy śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. W 2022 roku uroczystość poświęcono 410. rocznicy urodzin Księcia. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie postaci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego, który był znamienitym obrońcą polskości i chrześcijaństwa.

– Cykliczna, plenerowa impreza Festiwal „Smaki Babiego Lata” – I edycja festiwalu została zorganizowana w 2021 roku podczas, której uczestnicy otrzymali „Złotą Patelnię Starosty”. Celem tego wydarzenia jest zachęcenie mieszkańców powiatu do robienia własnych przetworów. Konkurs kierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, Gospodarstw Agroturystycznych oraz osób indywidualnych z powiatu kieleckiego. Festiwal organizują Starostwo Powiatowe w Kielcach i Gmina Masłów. Podczas II edycji festiwalu w 2022 roku uczestnicy wzięli udział w dwóch konkurencjach.  

– Wydarzenia dedykowane KGW „Kobiety z pasją… ciekawy sposób na życie” – spotkanie aktywnych zawodowo, gospodyń i seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwsze wydarzenie odbyło się w Szklanym Domu w Ciekotach w gminie Masłów. Podczas spotkania kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o sposobach na ciekawe życie.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy