To w gminie Chęciny widać już na każdym kroku. Uczniowie naszych szkół utopili już marzanny, przyroda budzi się do życia, a czapki i rękawiczki nareszcie można schować na dno szafy. Z dnia na dzień przybywa też złaknionych pięknych krajobrazów turystów.
Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo. Dłuższe dni, więcej słońca i budząca się do życia przyroda sprawiają, że mamy więcej optymizmu, częściej się uśmiechamy, z większą ufnością patrzymy w przyszłość. Pogoda zachęca do wycieczek, długich spacerów i rowerowych przejażdżek.
Z kalendarzowym rozpoczęciem wiosny związane jest też szereg zwyczajów. 21 marca w Polsce przedszkolaki i uczniowie zwyczajowo żegnają zimę i z tej okazji topią symboliczną marzannę – kukłę wypchaną np. słomą. W szkołach na terenie gminy Chęciny z okazji pierwszego dnia wiosny przygotowano również szereg innych atrakcji.
Kiedyś zabawy i obrzędy związane z rozpoczęciem wiosny trwały nawet do pierwszej porównonocnej pełni Księżyca. Młodzi wyruszali na łąki i do lasu w poszukiwaniu wierzbowych i leszczynowych witek, z których następnie „budowali” wiechy. Początek wiosny to też czas przepędzania zła. Aby to zrobić, wietrzono i sprzątano domostwa oraz obejście, prano i szykowano nowe ubrania. Pieczono również i malowano jajka.
Warto dodać, że tej wiosny warto będzie też spojrzeć w niebo, ponieważ czekają nas zjawiska, takie jak koniunkcje, przeloty meteorów, a nawet częściowe zaćmienie Księżyca, które w Polsce będzie widać 16 maja.