3.5 C
Kielce
wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWręczono statuetki Świętokrzyskiego Anioła Dobroci

Wręczono statuetki Świętokrzyskiego Anioła Dobroci

Zobacz

Magdalena Mady, tworząca rodzinę zastępczą pełniącą funkcję pogotowia opiekuńczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Małgorzata i Józef Stępniowie z Rodzinnego Domu Dziecka w Sukowie to laureaci 19. edycji plebiscytu „Świętokrzyski Anioł Dobroci”. W imieniu Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik statuetki Anioła Dobroci nagrodzeni odebrali z rąk przewodniczącego Sejmiku Województwa Andrzeja Bętkowskiego, wicemarszałka Grzegorza Sochy i członka Zarządu Województwa Anity Koniusz podczas uroczystej gali w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Konkurs „Świętokrzyski Anioł Dobroci” jest jedyną tego typu inicjatywą o charakterze regionalnym, która już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń województwa świętokrzyskiego.

– Wręczając Państwu statuetki “Świętokrzyskiego Anioła Dobroci” chcemy podziękować oraz wyrazić uznanie dla pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej oraz przedstawicieli trzeciego sektora za udzielanie każdego dnia ludziom potrzebującym wszechstronnego i profesjonalnego wsparcia. Te osoby to prawdziwe Anioły Dobroci. W województwie świętokrzyskim corocznie staramy się je wyszukiwać i nagradzać; osoby i instytucje szczególnie zasłużone w działalność na rzecz drugiego człowieka – podkreślił podczas gali wicemarszałek Grzegorz Socha.

– Dla nas jako Samorządu Województwa ważne jest to, że możemy nagrodzić osoby, kadry instytucji pomocy i integracji społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, działających na rzecz rodzin i osób zmagających się z różnego rodzaju problemami – powiedział przewodniczący Sejmiku Andrzej Bętkowski.

– Uhonorowani zostają ci, którzy nie ograniczają swej pracy do działań wynikających z ustawy i swoich obowiązków, ale dodatkowo swą opieką, miłością oraz cierpliwością, wspierają i niosą pomoc ludziom, którzy znaleźli się na zakręcie swojego życia, stracili wiarę i motywację do zmian, dotknęła ich choroba i cierpienie, a zatem potrzebują pomocy drugiego człowieka – dodała Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło łącznie 26 zgłoszeń w tym: 14 o przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej i 12 w kategorii zespołowej. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na wniosek Kapituły Oceniającej Wnioski przyznał nagrody w:

  • kategorii indywidualnej dla Magdaleny Mady – rodziny zastępczej zawodowej pełniąca funkcję pogotowia opiekuńczego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Magdalena Mady wspólnie z małżonkiem Mirosławem Mady pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej, pełniącej funkcję pogotowia opiekuńczego od 2008 r. Wychowankowie umieszczani w rodzinie są traktowani jak domownicy. Magdalena Mady podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Pod opieką państwa Mady przebywało ponad 70 dzieci, z czego 42 zostało adoptowanych. Wychowankowie po opuszczeniu rodziny utrzymują systematyczne kontakty z rodzicami zastępczymi.

  • kategorii zespołowej dla  Małgorzaty i Józefa Stępień – Rodzinnego Domu Dziecka w Sukowie gm. Daleszyce.

Małgorzata i Józef Stępień są rodziną zastępczą od 2004r. Od 2012  roku prowadzą rodzinny dom dziecka dla 8 dzieci. W ciągu swojej działalności w sposób wzorowy realizowali powierzone obowiązki, pod ich opieką w ciągu 20 lat pozostawało łącznie 62 podopiecznych. Aktualnie w  domu przebywa 6 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 1,5 roku, w tym dziecko niepełnosprawne. Z dużym zaangażowaniem podchodzą do pełnionej funkcji. Współpracują z PCPR w Kielcach, Ośrodkiem Adopcyjnym, OPS. Państwo Stępień biorą udział w akcjach na rzecz promowania idei rodzicielstwa zastępczego. Na szczególną uwagę zasługuje ich zaangażowanie w opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi. Do każdego dziecka podchodzą indywidualnie, każde dziecko jest diagnozowane pod względem zdrowotnym. Współpracują z rodzicami biologicznymi, dążąc do powrotu dziecka do rodziny. Spośród dzieci, nad którymi sprawowali opiekę, 33 dzieci zostało przysposobionych.

W bieżącym roku Kapituła Oceniająca Wnioski zarekomendowała do dodatkowego wyróżnienia Andrzeja Janowskiego – prezesa Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji „Start” w Kielcach za prowadzenie wieloletniej aktywności, zaangażowanie w działalność sportowo-rehabilitacyjną  na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Gośćmi wydarzenia, które poprowadzili Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w UMWŚ wraz z zastępcą Arkadiuszem Ślipikowskim byli starostowie, burmistrzowie i wójtowie z regionu.

Galę uświetniły występy artystów Kieleckiego Teatru Tańca oraz koncert Chóru “Fermata”.

Galeria

Aktualności

Odpowie za papierosy i tytoń bez akcyzy

Wczoraj policjanci starachowickiej komendy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą złożyli służbową wizytę 49-letniemu mieszkańcowi powiatu. W trakcie...

Polecamy