W poniedziałek 18 grudnia w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego po raz 10. wręczono Honorowe Odznaki Województwa Świętokrzyskiego przyznane Adamowi Jarubasowi, II Liceum Ogólnokształcącemu imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, Cezaremu Jastrzębskiemu, Lucynie Gozdek, Youssefowi Sleimanowi, Józefie Buckiej, Geonaturze Kielce, Automobilklubowi Kieleckiemu i Stanisławowi Gomułce. Odznaczenia przekazali wyróżnionym osobom i podmiotom marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk. Spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia województwa świętokrzyskiego. Radni Sejmiku przyjęli Stanowisko z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Medale okolicznościowe wręczono radnym, którzy uzyskawszy mandat społeczny, swoim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do rozwoju regionu.
Wręczono Odznaki Honorowe Województwa
Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego została ustanowiona w 2013 r., może być nadana osobom fizycznym, prawnym, organizacjom społecznym, związkom zawodowym, pracodawcom, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, miejscowościom oraz innym podmiotom, które swoją pracą zawodową lub działalnością naukową, społeczną, polityczną lub inną zasłużyły się dla Województwa Świętokrzyskiego.
W tym roku, w dziesiątej edycji, uhonorowanych zostało sześć osób fizycznych oraz trzy podmioty. Wyróżnienia odebrali:
- Adam Jarubas – poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji oraz przewodniczący stałej Podkomisji Zdrowia Publicznego. Polityk, samorządowiec, od 2006 do 2018 roku marszałek województwa świętokrzyskiego. Doktor nauk społecznych, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Adam Jarubas był jednym z inicjatorów powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Za swoją działalność wielokrotnie odznaczany.
- II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – jedno z najstarszych liceów w Polsce, którego historia sięga czasów zaboru. Korzystając z możliwości zakładania szkół handlowych, mieszkańcy Kielc dobrowolnie opodatkowali się, by stworzyć placówkę uczącą języka polskiego. Dzięki temu w 1903 roku powstała siedmioklasowa, Miejska Szkoła Handlowa. Podczas I wojny światowej w budynku szkoły działał szpital, a po odzyskaniu niepodległości utworzono Państwowe Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. Kolejne reformy spowodowały dalsze przekształcenia szkoły. Dopiero w 1958 roku placówka zaczęła funkcjonować jako II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego. Szkoła wiąże tradycję z nowoczesnością. Wdrażane są innowacyjne metody nauczania dwujęzycznego, a tradycja podtrzymywana jest przez stowarzyszenie ‘Śniadecczycy’.
- Cezary Jastrzębski – doktor historii, regionalista, dziennikarz, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wiceprzewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie, członek Zarządu Kieleckiego Towarzystwa Naukowego oraz członek Zarządu PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach. Znawca i piewca ziemi świętokrzyskiej oraz lokalny patriota. Autor i redaktor publikacji popularno-naukowych, ponad stu przewodników i folderów, opracowań eksperckich i prac wdrożeniowych, dotyczących dziedzictwa kulturowego i turystyki.
- Lucyna Gozdek – doktor sztuk pięknych. Artystka pochodząca ze Staszowa tworzy obrazy akrylowe, olejne, instalacje ze szkła i szklane obrazy, łącząc sztukę z designem. Uczestniczka ponad 30 indywidualnych i przeszło 100 zbiorowych wystaw w kraju i zagranicą. Zajmowała się społecznie działalnością kuratorską na Ukrainie, a obecnie w Polsce m.in. w Galerii Okrąglak w Kielcach. Twórca serii obrazów do aranżacji koncertu „Polska dziękuje”, który odbył się w 2023 roku. Od wielu lat wraz z mężem prowadzi fabrykę bombek w Staszowie, gdzie zajmuje się projektowaniem oryginalnych, szklanych ozdób świątecznych oraz dekoracji całorocznych, które liczą ponad 15 tysięcy wzorów.
- Youssef Sleiman – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Absolwent Akademii Medycznej w Warnie, specjalista oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc. Sprawne zarzadzanie oraz rozwój usług medycznych w zakresie udzielanych świadczen sprawiły, że szpital w Czerwonej Górze, którym kieruje od ponad 10 lat, jest obecnie wiodącą jednostką w województwie świętokrzyskim. Rozbudowana została infrastruktura lecznicy oraz wdrożone: nowe metody badań, międzynarodowe normy ISO, standardy akredytacyjne Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, dobre praktyki żywienia klinicznego, a także rekomendacje krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. W szpitalu uruchomione zostały miedzy innymi Oddział Chemioterapii Dziennej i Ambulatoryjnej, Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego, Izba Przyjęć Pulmonologiczna i Laboratorium Prątka Gruźlicy.
- Józefa Bucka – uznana twórczyni ludowa z Miedzianej Góry, która od najmłodszych lat przejawiała naturalny talent i wrażliwość́ artystyczną. Z zamiłowaniem tworzy niepowtarzalne ozdoby, palmy wielkanocne i bibułkowe kwiatki. Mistrzyni w wiciu wieńców dożynkowych, które wielokrotnie były nagradzane na dożynkach prezydenckich w Spale i w Warszawie, reprezentując gminę Miedziana Góra, powiat kielecki oraz województwo świętokrzyskie. Najpiękniejsze wieńce dożynkowe w Polsce autorstwa Józefy Buckiej zdobiły salę pałacu prezydenckiego, a także prezentowane były w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka wierszy, tekstów piosenek i przyśpiewek ludowych, rozsławiających gminę Miedziana Góra i całe województwo świętokrzyskie.
- Geonatura Kielce – jednostka budżetowa Gminy Kielce, zajmująca się zarzadzaniem terenami przyrodniczo cennymi Wietrzni, Kadzielni, Ślichowic i Ogrodu Botanicznego oraz działalnością związaną z edukacją i promocją walorów przyrodniczo-kulturowych województwa świętokrzyskiego. Utworzenie jednostki w 2003 roku przyczyniło się do powstania flagowych obiektów turystycznych regionu: Parku i Amfiteatru Kadzielnia, Centrum Geoedukacji, Ogrodu Botanicznego, jak również produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym, w tym Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego oraz Geoparku Świętokrzyskiego, będącego Światowym Geoparkiem UNESCO.
- Automobilklub Kielecki – organizacja powołana w celu promowania sportu i turystyki motorowej, popularyzowania kultury, historii i tradycji motoryzacji oraz realizacji działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Klub swoją działalność rozpoczął w roku 1936. Dekadę później został utworzony kielecki oddział Automobilklubu Polskiego, który w wyniku przekształceń, w kolejnych latach, zmieniał swoją nazwę i siedzibę, aż do roku 1970. Z inicjatywy lokalnego środowiska automobilistów, powołano wówczas ponownie w Kielcach – Automobilklub Kielecki. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją zawodów w zakresie wszystkich dyscyplin sportu motorowego i kartingowego, które odbywają się na prowadzonym przez Klub – Torze Kielce. Obiekt został otwarty w roku 1977 i był pierwszym torem samochodowo-motocyklowym w Polsce. Automobilklub prowadzi kursy pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży, a w ramach propagowania bezpiecznej jazdy samochodem, organizuje szkolenia w tym zakresie.
- Stanisław Gomułka – doktor nauk ekonomicznych, w 2008 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, autor licznych książek, rozpraw i publikacji naukowych. W latach 1970–2005 pracował w Katedrze Ekonomii w London School of Economics. Był wykładowcą i badaczem w różnych instytucjach akademickich, w tym na zagranicznych uniwersytetach Columbia, Harvard i Stanford. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami z zakresu wzrostu gospodarczego, makroekonomii i porównawczych systemów ekonomicznych. Obecnie główny ekonomista Biznes Center Club, członek Narodowej Rady Rozwoju oraz przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Jako absolwent I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, prowadząc wykłady z ekonomii. Dzięki jego inicjatywie i finansowemu wsparciu w liceum powstała „Biblioteka Stanisława i Joanny Gomułków”, którą wspólnie z żoną wspierają już od 15 lat.
W Komisji Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego, wybranej przez Sejmik, zasiadają samorządowcy, rektorzy uczelni wyższych, przedstawiciele środowiska artystycznego, przedsiębiorców, kombatantów, młodzieży. Pracom Komisji przewodniczył Arkadiusz Bąk.
Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął także Stanowisko w sprawie uczczenia 25-lecia Województwa Świętokrzyskiego
“Mija 25 lat od historycznego dla Naszego Regionu wydarzenia jakim było utworzenie Województwa Świętokrzyskiego.
Sukces ten jednak nie od początku wydawał się przesądzony. Zachowanie podmiotowości samorządowej było możliwe dzięki powszechnemu zjednoczeniu mieszkańców, którzy dążąc do celu, mimo wielu trudności, doprowadzili do utworzenia województwa ze stolicą w Kielcach. Był to dla nas wszystkich sprawdzian z patriotyzmu regionalnego, determinacji i wzajemnej solidarności.
Po 25 latach od tych wydarzeń możemy z dumą świętować istnienie Województwa Świętokrzyskiego, w którym samodzielnie decydujemy o najważniejszych dla nas sprawach.
W tej uroczystej chwili Sejmik pragnie wyrazić najwyższy szacunek dla tych, którzy w 1998 roku zaangażowali się w walkę o przyszłość Województwa, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu, czy poglądów politycznych.
Z okazji 25-lecia ustanowienia samorządu województwa doceniamy wysiłek naszych poprzedników. Wyrażamy wdzięczność dla wszystkich, którzy pracowali na rzecz naszego Regionu. Dziękujemy radnym Województwa Świętokrzyskiego wszystkich kadencji, członkom zarządów Województwa, pracownikom wszystkich instytucji, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa.
Wyrazy uznania i podziękowania należą się również wszystkim mieszkańcom, którzy swoją codzienną pracą i aktywnością na różnych polach budują tożsamość gospodarczą, kulturową i społeczną Województwa Świętokrzyskiego.
Sejmik wyraża przekonanie, że kolejne lata będą kontynuacją prowadzonych przez ostatnie ćwierćwiecze działań na rzecz rozwoju naszej małej Ojczyzny.”
Stanowisko przyjęte zostało przez radnych Sejmiku w drodze aklamacji.
– 25 lat temu mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zrozumieli, że skutki społeczne i gospodarcze możliwego włączenia Kielecczyzny do województwa małopolskiego czy krakowskiego byłyby dramatyczne dla rozwoju naszego regionu – powiedział przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk. – Bylibyśmy antypodami nowoczesnej, rozwijającej się Małopolski, prowincją. Nastąpił zryw obywatelski, mieszkańcy manifestowali zarówno w stolicy regionu, jak i w stolicy kraju, uruchomiły się także siły gmin, polityków, liderów ruchu obrony Kieleckiego. Goszczący wówczas w Kielcach ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że w tej reformie najważniejsi są ludzie, a podejmowane decyzje nie dotyczą map, a ludzi, obywateli, mieszkańców. Na skutek działań i prezydenckiego weta utworzono 16 województw, a nasz region, od tamtej pory świętokrzyski, dołączył do grona samodzielnych, samorządowych regionów.
Medale dla zasłużonych na rzecz rozwoju regionu
Ten wyjątkowy jubileusz był nie tylko podsumowaniem ćwierćwiecza istnienia województwa, ale także okazją do przedstawienia i wyróżnienia osób, które uzyskawszy mandat społeczny, swoim zaangażowaniem i pracą przyczyniły się do rozwoju regionu. Przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk i marszałek województwa Andrzej Bętkowski wręczyli okolicznościowe wyróżnienia radnym województwa świętokrzyskiego, którzy wykonywali mandat radnego co najmniej 4 kadencje. Wszyscy obecni podczas sesji radni otrzymali pamiątkowe medale 25-lecia województwa.
Składając gratulacje wszystkim nagrodzonym, aktywnie działającym na rzecz rozwoju regionu, marszałek Andrzej Bętkowski nawiązał do roku 1998 i walki o obronę Kielecczyzny, gdy ważyły się losy wyników reformy administracyjnej państwa i podziału kraju na województwa.
– Jeśli dziś stawiamy pytanie, czy warto było podjąć tę walkę, to odpowiedź może być tylko jedna – tak, zdecydowanie tak! W każdym wymiarze, bo nie ma dziedziny życia, w której te zmiany nie byłyby wręcz namacalne – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Po tych 25 latach Ziemia Świętokrzyska jest na zupełnie innym etapie rozwoju. I ogromny wpływ na to miało wywalczone w 1998 roku prawo do samostanowienia, do samodzielnego decydowania o prowadzonych inwestycjach i planowanych kierunkach rozwoju. (…) Dziś możemy powiedzieć, że to władze samorządowe są prawdziwymi gospodarzami polskich województw, odpowiedzialnymi za ich rozwój. Ale z tym nierozerwalnie łączy się świadomość skali wyzwań i odpowiedzialności za działania, które mają im sprostać. Te najważniejsze dla Świętokrzyskiego, to stworzenie jak najlepszych warunków dla wzrostu gospodarczego, a także uporanie się z narastającymi problemami demograficznymi. I są to wyzwania, którym trzeba stawić czoło ponad politycznymi podziałami. Tego oczekują od nas mieszkańcy. I to jest wyznacznikiem naszej odpowiedzialność za przyszłość regionu. Niech kolejne lata będą równie dobre dla naszego województwa.
Specjalne wyróżnienia marszałek województwa Andrzej Bętkowski wręczył także pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, wykonującym obowiązki służbowe od początku istnienia województwa świętokrzyskiego i działalności urzędu.
Spotkanie umiliły występy artystyczne młodej świętokrzyskiej wokalistki, laureatki Talentu Świętokrzyskiego, pochodzącej z Rytwian Mai Janowskiej oraz Chóru Nauczycielskiego CORO CANTORUM z Ostrowca Świętokrzyskiego.
W uroczystym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskiego parlamentu: senator Krzysztof Słoń i poseł Rafał Kasprzyk, przedstawiciele duchowieństwa, jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorzy jednostek podległych samorządowi województwa, departamentów urzędu, świętokrzyscy radni wszystkich kadencji, młodzieżowi radni, osoby wyróżnione Odznaką Honorową Województwa.