Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny podejmuje działania konsultacyjne zmierzające do wprowadzenia nazw ulic w miejscowości Tokarnia, co w wyniku realizacji tego procesu administracyjnego będzie się wiązało z wprowadzeniem zmiany numeracji porządkowej budynków mieszkalnych i użytkowych. Proces ten, zapoczątkowany w Tokarni, może również objąć pozostałe miejscowości na terenie gminy.
Ciągły i dynamiczny rozwój gminy Chęciny wymusza przeprowadzenie trudnej operacji zmierzającej do uporządkowania numeracji budynków. Zwiększająca się liczba budynków na terenie miejscowości Tokarnia spowodowała trudności z ustalaniem numerów porządkowych dla nowo wybudowanych obiektów. Występujące w ostatnim czasie w naszej Gminie silne tendencje urbanistyczne: intensywna jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa, przekształcanie gruntów dotychczas użytkowanych rolniczo w tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, liczne podziały i w konsekwencji powstawanie nowych działek ewidencyjnych spowodowały trudności administracyjne w oznaczaniu nieruchomości numerami porządkowymi według logicznego schematu.
Coraz częściej zdarza się niestety, iż do domów nie mogą trafić służby ratownicze takie jak pogotowie, straż pożarna, policja, od których zależy bezpieczeństwo i niejednokrotnie życie mieszkańców. Nadanie nazw ulic oraz uporządkowanie numeracji znacznie poprawi bezpieczeństwo oraz ułatwi poruszanie się po miejscowości nie tylko osobom przyjezdnym, ale głównie karetkom pogotowia ratunkowego oraz kurierom, którzy często nie znają topografii terenu.
Nadanie nazw ulic wiąże się jednak ze zmianami numeracji budynków. Jest to przedsięwzięcie wymagające ze strony Gminy zaangażowania znacznych środków finansowych oraz zasobów ludzkich, gdyż niektóre zmiany będą przez administrację dokonywane „z urzędu” (np. zameldowanie, deklaracje w sprawie gospodarowania odpadami). Również po stronie mieszkańców i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przy danej ulicy zaistnieje konieczność dokonania różnych zmian administracyjnych. Dlatego też tego rodzaju działania, choć są bardzo potrzebne, muszą być dokonywane w przypadkach obiektywnie uzasadnionych. Większość zmian jest ustawowo zwolniona z opłat dla mieszkańców w ramach funkcjonowania administracji, niemniej jednak z wprowadzeniem nazw ulic mogą pojawić się z tym związane pewne mniej lub bardziej czasochłonne działania (np. poinformowania różnych podmiotów – urząd skarbowy, ZUS, bank, dostawcy energii, przedszkole czy szkoła poza gminą itp.). Mogą się również pojawić koszty finansowe, szczególnie w sektorze pozapublicznym (np. koszty zdjęć do dokumentów, pieczątek, szyldów czy reklam, oznaczenia budynku).
W związku z powyższym, w przypadku nadania nazwy ulicy, mieszkańcy powinni podjąć następujące czynności:
1. Urząd Skarbowy w Kielcach– osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym, np. przy składaniu zeznania podatkowego za rok 2020 podając nową nazwę ulicy. Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3.
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu lub w dowolnej formie pisemnej do ZUS.
3. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu do CEIDG w najbliższym urzędzie gminy osobiście, listem poleconym lub on-line (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza) zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych.
Zakres zmiany powinien obejmować rubryki w których należy dokonać zmiany nazwy ulicy:
- adres zamieszania,
- adres zameldowania,
- adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
- adres do doręczeń,
- adres dodatkowego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
- adres przechowywania dokumentacji rachunkowej.
Wszelkie czynności wykonywane w CEIDG są BEZPŁATNE.
4. Dostawca energii elektrycznej i gazu – osoby będące klientami powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.
5. Urząd Gminy i Miasta w Chęcinach oraz podległe mu instytucje naniosą zmiany „z urzędu”.
6. Banki – należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.
Dla informacji podaje się również, że kwestia ponoszenia kosztów zmiany dokumentów przez mieszkańców w sytuacji zmiany nazwy ulic kształtuje się następująco:
- Dowody osobiste – posiadacz dowodu osobistego wydanego według starego wzoru, nie ma obowiązku wymiany dowodu na nowy. Nowe dowody nie posiadają już adresu zameldowania, a wszelkie instytucje (np. banki), które potrzebują pozyskać od petenta potwierdzenie zameldowania wymagają aktualnie zaświadczeń wydawanych przez właściwe urzędy.
- Paszporty – zmiana nazwy ulicy nie wpływa również na konieczność wymiany paszportów, gdyż paszport nie zawiera adresu właściciela.
- Dowody rejestracyjne i prawa jazdy – ustawowo zwolnione z opłaty skarbowej w przypadku zmiany nazwy ulicy.
- Tabliczki z nową nazwą ulicy – właściciele nieruchomości zabudowanych poniosą koszty wykonania nowych tabliczek bądź napisów na nieruchomości zgodnych z nową nazwą ulicy, które są obowiązani umieścić na nieruchomości w widocznym miejscu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Zmiana w księdze wieczystej – nieodpłatnie. Należy złożyć wniosek o zmianę w Sądzie Rejonowym w Kielcach.
Informujemy również, iż Burmistrz wystosuje pisemne powiadomienia o zmianie nazw ulic do instytucji takich jak: pogotowie, straż pożarna, policja, Urząd Skarbowy, Poczta Polska, Starostwo Powiatowe w Kielcach, ZUS, KRUS.
W okresie od 29.03.2021 do 12.04.2021 mieszkańcy Tokarni mogą zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia, co do rozpoczętego procesu, jak również ewentualnie propozycje nazw ulic.
Mieszkańcy mogą swoje propozycje zgłaszać:
- w formie papierowej na adres: Urząd Gminy i Miasta w Chęcinach,
Pl. 2 Czerwca 4, 26-060 Chęciny (rozpatrywane będą tylko te propozycje, które wpłyną do Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach do dnia 12.04.2021 r. do godz. 15.15). - w formie elektronicznej poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na adres skrzynki ePUAP /checiny/skrytka (https://epuap.gov.pl/) przy użyciu podpisu potwierdzonego profilem zaufanym.
- na adres poczty elektronicznej: gmina@checiny.pl (podpisany skan formularza)
- w Urzędzie Gminy i Miasta w Chęcinach przyPl. 2 Czerwca 4, 26-060 Chęciny, dozlokalizowanej przy wejściu do budynku opisanej skrzynki.
Zgłoszenia nazw ulic przez mieszkańców będą stanowiły podstawę do ustalenia określonej nazwy. Nadanie nazwy ulicy nastąpi w formie uchwały Rady Miejskiej w Chęcinach, która podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Załączniki do pobrania: