W Mikołajkach odbyła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Samorządów, organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku przyświecało mu hasło „Budowanie wspólnoty przyszłości”, a jednym z zaproszonych do dyskusji prelegentów był doświadczony samorządowiec, wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski.
Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów i miejsce spotkań liderów samorządowych oraz regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury, NGO, a także mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Są to osoby z dużym doświadczeniem w swoich dziedzinach i obszerną wiedzą na ich temat. Wśród zaproszonych do dyskusji prelegentów znalazł się wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski. – Było mi niezmiernie miło po raz kolejny znaleźć się w tak szacownym gronie, wymieniać ze zgromadzonymi doświadczeniami i zdobywać nowe. Kongres jest niezwykle ważną platformą do rozmów o otaczającym nas świecie i jego współczesnych bolączkach, zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i ekonomicznej – podkreśla wójt Wojciech Ślefarski.
Specjalista w swojej dziedzinie
Wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski wziął udział w dyskusji dotyczącej samorządów pod hasłem „Aktywny włodarz to aktywny mieszkaniec – jak wydobyć potencjał społeczności lokalnej”. Został do niej zaproszony jako doświadczony samorządowiec w roli prelegenta. Warto przypomnieć, że włodarz gminy Zagnańsk pracuje w administracji samorządowej od 2003 roku. Ponad 13 lat pełnił funkcję sekretarza gminy. Jest dyplomowanym audytorem sektora publicznego (CGAP), absolwentem WSP w Kielcach, podyplomowych studiów na UW oraz w SGH w Warszawie, a także ekspertem w zakresie kontroli zarządczej.
Podczas dyskusji padły słowa, że dobry włodarz powinien podczas swojej kadencji adekwatnie wykorzystać zwyczajowo dostępne środki i narzędzia do efektywnego zarządzania podległą sobie jednostką. Podkreślano, że część z reprezentantów władz lokalnych potrafi szczególnie zaangażować się w życie lokalnej społeczności i wychodzić z inicjatywą, doprowadzając przede wszystkim do wzrostu jakości życia mieszkańców, wynikającego z realizacji ich wspólnotowych potrzeb, co jest dobrym kierunkiem rozwoju lokalnych społeczności. Uczestnicy debaty zaznaczali, że jest to szczególnie ważne w sytuacjach wyjątkowych, jak trwająca pandemia, czy kryzys uchodźczy.
Organizatorem VII Europejskiego Kongresu Samorządów była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego wraz z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział 1500 gości.