3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWojewództwo Świętokrzyskie współorganizatorem zawodów kosmicznych

Województwo Świętokrzyskie współorganizatorem zawodów kosmicznych

Zobacz

Już w najbliższy weekend (15–17 września) w stolicy regionu świętokrzyskiego odbędzie się jeden z największych na świecie festiwali robotyczno-kosmicznych, czyli zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge. Na specjalnie zaprojektowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach torze zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2023 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Tegoroczna, dziewiąta już edycja zawodów robotycznych European Rover Challenge rozpocznie się 15 września. Pasjonaci eksploracji kosmosu i robotyki z całego świata z zapartym tchem śledzić będą zmagania 25 drużyn akademickich z 12 krajów. Zawodnicy zmierzą się na specjalnie zaprojektowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej torze marsjańskim, imitującym warunki panujące na Czerwonej Planecie, w konkurencjach opartych na prawdziwych misjach ESA i NASA. Wśród finalistów zobaczymy trzy drużyny z Polski: KNR Rover Team i SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz krakowską AGH Space Systems.

Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. astronauci NASA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Jednym z gości będzie polski astronauta Sławosz Uznański.

Oprócz ciekawych zawodów na odwiedzających czekają spotkania z astronautami oraz interesujące prelekcje i pokazy, a wśród nich roboty, rakiety, obserwacje Słońca, a także degustacja kosmicznych potraw. Będzie można zobaczyć nowoczesne rozwiązania robotyczne, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

Prezentacje oraz debaty będzie można śledzić na stronie internetowej wydarzenia.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

 

 

 

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy