3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaInwestycjeWnioski na remonty zabytków w ramach Polskiego Ładu złożone. Gmina Piekoszów ubiega...

Wnioski na remonty zabytków w ramach Polskiego Ładu złożone. Gmina Piekoszów ubiega się o 3,8 mln złotych rządowej dotacji

Zobacz

O 3,5 miliona złotych dofinansowania ubiega się gmina Piekoszów z budżetu państwa na zabezpieczenie ruin oraz wykonanie zadaszenia Pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Kolejne dwa wnioski na łączną kwotę 300 tysięcy złotych złożono na wykonanie niezbędnych prac elektrycznych w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.

Gmina chce ratować Pałac Tarłów

Trzy wnioski na łączną kwotę 3.8 mln złotych zostały złożone już w połowie marca do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – Polski Ład. Gmina chce ratować od dalszego niszczenia Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Prace rewitalizacyjne zakładają przede wszystkim zabezpieczenie ruin obiektu oraz wykonanie zadaszenia. – W ramach zadania zaplanowaliśmy uporządkowanie terenu wokół obiektu od strony zewnętrznej i wewnętrznej, zabezpieczenie ścian, ich fragmentów oraz sklepień pałacu tak, aby przygotować te elementy pod więźbę dachową. Chcemy też wykonać zadaszenie, które w przyszłości uchroni pałac przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym, planujemy też zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe na parterze budynku poprzez montaż krat – wymienia burmistrz miasta i gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.

Na ten cel gmina ubiega się o 3,5 mln złotych rządowego dofinansowania. Wartość inwestycji, której zakończenie zaplanowano na grudzień 2025 roku opiewa na kwotę 3 mln 575 tysięcy złotych. Wkład gminy w realizację tej inwestycji wynosi 2,10 procent.

Dwa wnioski na rzecz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie

W ramach wniosku na wymianę, rozbudowę oraz modernizację instalacji elektrycznej
w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie gmina ubiega się o 150 tysięcy złotych rządowego wsparcia. Prace obejmą przebudowę i modernizację tablic rozdzielczych zasilania elektrycznego, wymianę okablowania wraz z wykonaniem przepustów w ścianach podłużnych, pod posadzką i przywróceniem stanu pierwotnego, wymianę przełączników, gniazd i osprzętu, a także montaż opraw oświetleniowych typu LED.

Trzeci ze złożonych wniosków przewiduje wykonanie instalacji niskoprądowej wewnątrz i na zewnątrz Sanktuarium na potrzeby montażu urządzeń nagłośnieniowych, monitoringu, sygnalizacji alarmowej oraz instalacji sterowania światłem i dzwonami. Dodatkowo planuje się zakup oraz montaż urządzeń i oprzyrządowania wchodzącego w skład tejże instalacji. Warto zaznaczyć, że wykonanie tych prac znacząco podniesie standard wydarzeń odbywających się w Sanktuarium i jednocześnie przyczyni się do poprawy zabezpieczenia zabytku oraz bezpieczeństwa użytkowników tego obiektu. W tym przypadku gmina również ubiega się o 150 tysięcy złotych dofinansowania na realizację tego zadania. Zakończenie prac zaplanowanych w ramach obu wniosków przewidziano na grudzień 2024 roku.

Wkład własny gminy we wszystkich trzech przypadkach wyniesie zaledwie 2,10 procent wartości inwestycji. – Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać dofinansowanie na wszystkie złożone przez nas wnioski. Bardzo nam na tym zależy, tym bardziej, że ubiegamy się o dofinansowanie na poziomie aż 98 procent wartości wszystkich trzech zadań. To bardzo wysokie dofinansowanie. Jeżeli nasze wnioski zostaną rozstrzygnięte pomyślnie, to trzy niezwykle ważne zadania zrealizujemy przy minimalnym wkładzie finansowym gminy – podkreśla burmistrz Zbigniew Piątek.

Galeria

Aktualności

Ogromny sukces gminy Daleszyce w programie „Czyste Powietrze”

  Gmina Daleszyce kolejny rok z rzędu zajęła świetne 2. miejsce w powiecie kieleckim oraz 5. w województwie świętokrzyskim w rankingu opracowanym przez Polski...

Polecamy