Wiązanki w miejscu symbolicznym dla historii złożyli Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Chęcinach Tomasz Szczepanik.
Hołd „Żołnierzom Wyklętym” oddano na chęcińskim Rynku pod tablicą poświęconą 39 mieszkańcom miasteczka zamordowanym przez Niemców w dniu 2 czerwca 1944, w odwecie za akcję przeprowadzoną na Czerwonej Górze przez oddział partyzancki.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem uczczenia pamięci żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. 1 marca w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Z tej okazji Gmina Chęciny pragnie wpisać się w obchody tego święta także poprzez podświetlenie Zamku Królewskiego w Chęcinach w biało-czerwonych barwach.