3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWizyta ekspertów UNESCO w gminie Piekoszów. Kluczowa ocena Geoparku Świętokrzyskiego

Wizyta ekspertów UNESCO w gminie Piekoszów. Kluczowa ocena Geoparku Świętokrzyskiego [WIDEO]

Zobacz

W gminie Piekoszów odbyła się wizyta ekspertów w zakresie geoparków, geoturystyki i geoedukacji. Celem ich przyjazdu była ocena działalności Stowarzyszenia Geoparku Świętokrzyskiego, którego współtwórcami są gminy: Piekoszów, Chęciny, Morawica, Nowiny oraz Kielce. Geopark Świętokrzyski, na mocy decyzji Zarządu UNESCO z 21 kwietnia 2021 roku, uzyskał status Światowego Geoparku UNESCO. Certyfikat ten przyznawany jest na okres czterech lat, po czym następuje jego ponowna weryfikacja.

Skomplikowana procedura i unikalne miejsca

Procedura wpisania unikatowych miejsc z terenu pięciu gmin na listę UNESCO trwała blisko cztery lata. Na terenie gminy Piekoszów wyróżniono dwa rezerwaty: Rezerwat Moczydło oraz Rezerwat Chelosiowa Jama, które odwiedzili eksperci. Podczas wizyty gości powitała burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska. – Jestem niezwykle dumna, że możemy gościć tak wybitnych specjalistów w naszej gminie. Ich ocena jest kluczowa dla dalszego funkcjonowania Geoparku Świętokrzyskiego w strukturach UNESCO. Mam nadzieję, że nasza praca i zaangażowanie zostaną docenione, a status Światowego Geoparku UNESCO zostanie przedłużony na kolejne cztery lata – mówi burmistrz Teresa Jakubowska.

Wizyta ekspertów i ocena Geoparku Świętokrzyskiego

Podczas rewalidacji Geoparku Świętokrzyskiego, Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce odwiedziło dwoje ekspertów z UNESCO. – W ramach rewalidacji Geopark Świętokrzyski, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce odwiedziło dwoje ekspertów z UNESCO. Zaprezentowaliśmy naszym gościom przykłady narzędzi i metod, które wykorzystujemy w edukacji i popularyzacji wiedzy o dziedzictwie geologicznym Świętokrzyskiego, w tym Geoparku. Mamy nadzieję, że wizyta w naszym obiekcie przyczyni się do pozytywnej oceny i przedłużenia statusu Światowego Geoparku UNESCO na kolejne cztery lata – mówi Michał Poros, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski”.

Znaczenie lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego

Wizyta ekspertów miała na celu ocenę działalności Geoparku Świętokrzyskiego pod wieloma aspektami, w tym dziedzictwa kulturowego i zaangażowania lokalnej społeczności. Michał Poros podkreślił, jak ważne jest prezentowanie lokalnych tradycji i przyrody. – Ta wizyta ma na celu ocenę działalności naszego geoparku i na podstawie tej oceny będzie możliwe przedłużenie statusu Światowego Geoparku UNESCO na kolejne cztery lata. Jest to wizyta bardzo dużej wagi. Goście, którzy przyjechali, są rewalidatorami z dwóch geoparków europejskich. Są wybitnymi specjalistami w zakresie geoparków, geoturystyki i geoedukacji. Oceniają też w ramach naszego geoparku dziedzictwo kulturowe i lokalne tradycje. Dzisiejsza wizyta na terenie miasta i gminy Piekoszów ma bardzo duże znaczenie. Umożliwia naszym ekspertom obejrzenie tradycji lokalnych, możliwość zapoznania się z zespołami folklorystycznymi i tym samym ocenę geoparku również pod kątem zaangażowania społeczności lokalnej w kultywowanie lokalnych tradycji. Także ich pobyt tutaj jest niezwykle ważnym i bardzo istotnym punktem tej wizyty, który pozwoli nam, mam nadzieję, dostać pozytywną rekomendację i przedłużyć status geoparku UNESCO na kolejne cztery lata – podkreśla Michał Poros.

Perspektywy na przyszłość

Geopark Świętokrzyski posiada status UNESCO do momentu, w którym specjalna rada Geoparków nie dokona ponownej oceny. – Status Geoparku UNESCO mamy do momentu, w którym specjalna rada Geoparków nie dokona takiej oceny, czy rzeczywiście przedłużają status na kolejne cztery lata. Jest oczywiście opcja utraty statusu, ale tego nie bierzemy pod uwagę. Zakładamy raczej pozytywny przebieg. Myślę, że jeszcze w tym roku będziemy mieli informację, jak to dalej będzie wyglądać – poinformował Michał Poros.

Jak podkreśla, gmina Piekoszów ma wiele do zaoferowania, zarówno w kontekście bogactwa przyrodniczego, jak i dziedzictwa kulturowego. – Rezerwaty Moczydło i Chelosiowa Jama to prawdziwe perełki przyrodnicze, które warto eksponować. Lokalne zespoły folklorystyczne, takie jak Zespół Piekoszowianie, który dziś wystąpił specjalnei dla naszych ekspertów, również stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego, podkreślając zaangażowanie lokalnej społeczności w kultywowanie tradycji. Wszystko to stanowi mocne argumenty za przedłużeniem statusu Światowego Geoparku UNESCO – mówi przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski”.

Galeria

Aktualności

Siatkarski Turniej Mikstów

Już w najbliższą niedziele 12 stycznia 2025r. w hali sportowej w Bilczy odbędzie się kolejna edycja Siatkarskiego Turnieju Mikstów o Puchar Burmistrza Miasta...

Polecamy