Wirtualna strzelnica w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej już jest gotowa na przyjęcie pierwszych uczestników szkoleń strzeleckich. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na bezpieczny i kontrolowany trening strzelecki, powstało dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Strzelnica w powiecie 2023”. Inicjatorem projektu i autorem oferty było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a formalnym wnioskodawcą Województwo Świętokrzyskie. W uroczystym otwarciu strzelnicy udział wziął marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
Ta unikatowa w skali kraju, bo zlokalizowana w ośrodku konferencyjno-szkoleniowym jednostki edukacyjnej – Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach – Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej inwestycja dostępna jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych, mieszkańców województwa świętokrzyskiego a także organizacji pozarządowych w ramach dotacji otrzymanej przez Województwo Świętokrzyskie z programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w Powiecie 2023”.
Wirtualna strzelnica zapewnia zgodność z nowymi wymaganiami edukacyjnymi. Od 1 września 2022 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które określa konkretne wymagania dotyczące nauczania modułu Edukacja obronna – Szkolenie strzeleckie. Strzelnica ŚCDN pozwoli spełnić te wymagania i przygotować uczniów do egzaminów.
Strzelnica wykorzystuje najnowsze technologie. To multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy, który pozwala na naukę i doskonalenie umiejętności strzeleckich w wielu różnych aspektach.
Jak działa strzelnica?
Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób, co sprawia, że jest doskonała zarówno dla indywidualnych uczniów, jak i grup. Szeroki zakres godzin otwarcia Centrum Edukacyjnego sprawia, że w z symulatora można skorzystać w dogodnym czasie.
Wirtualna strzelnica jest zaawansowanym symulatorem strzeleckim, który umożliwia trening strzelecki w kontrolowanych warunkach. Dzięki zaawansowanej technologii, użytkownicy mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie, bez konieczności używania ostrej amunicji, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i obniżenie kosztów treningu. Repliki broni, które działają na zasadzie blow-back, czyli mają odrzut podobny do prawdziwej broni, co zwiększa realizm.
System opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Trafienia są analizowane przez odpowiednie moduły oprogramowania, co pozwala na precyzyjne określenie trafień i wyników.
Koszty i wyposażenie
Realizacja projektu strzelnicy w Centrum Edukacyjnym w Wólce Milanowskiej to inwestycja o wartości 200 tys. złotych, w tym koszty adaptacji pomieszczenia i jego wyposażenia to 40 tys. złotych.
W dzisiejszym otwarciu strzelnicy uczestniczyli także: zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Renata Bilska, kierownik Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Grzegorz Niechciał, a także dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Małgorzata Łakomiec.