3.5 C
Kielce
sobota, 16 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWincenty Witos trzykrotny premier RP

Wincenty Witos trzykrotny premier RP

Zobacz

100 lat niepodległej Polski – Wincenty Witos trzykrotny premier Rzeczypospolitej – pod takim hasłem w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach otwarto wystawę poświęconą jednej z najwybitniejszych postaci polskiego ruchu ludowego i życia politycznego kraju w XX wieku.

– Wystawą inaugurujemy obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji chcemy także przypomnieć postać Wincentego Witosa – jednego z Ojców Niepodległości II RP, jego zasług dla obrony suwerenności państwa i demokracji. Ponadto planujemy zorganizować kolejne ekspozycje o drogach do wolnej Polski – mówił podczas otwarcia wystawy starosta kielecki Michał Godowski. – Wincenty Witos między innymi stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej, która była namiastką niezależnego rządu, dała impuls do jego utworzenia. Osoba Witosa to także działalność na stanowisku premiera podczas nawały bolszewickiej.

Na wystawę składają się dokumenty, prasa oraz liczne fotografie ukazują okoliczności powołania i działalność rządów W. Witosa w latach 1920-1926 w trzech odsłonach.

Od 24 lipca 1920r. do 13 września 1921r. był premierem koalicyjnego Rządu Obrony Narodowej, kładąc niepodważalne zasługi dla wzmocnienia potencjału obronnego państwa, konsolidacji społeczeństwa i wsparcia wysiłku wojennego Rzeczpospolitej przez masy chłopskie. W okresie kierowania przez Witosa państwem doszło do uchwalenia przez Sejm Konstytucji Marcowej, podpisania pokoju z Rosją Radziecką, zainicjowano prace nad Konkordatem z Watykanem, przeprowadzono Plebiscyt na Górnym Śląsku, ujednolicono administrację państwową i szkolną. W listopadzie 1922r. doprowadził do układu z Chrześcijańskim Związkiem Jedności Narodowej (endecją) na mocy którego Maciej Rataj został Marszałkiem Sejmu.

Od 28 maja do 14 grudnia 1923r. kierował gabinetem centroparwicowym, opartym na koalicji PSL „Piast” i endecji. Z uwagi na wielkie problemy gospodarcze, hiperinflację, napięcia społeczne i rozłamy we własnym stronnictwie nie udało się posunąć naprzód kwestii reformy rolnej.

10 maja 1926 r. zdecydował się po raz trzeci na objęcie kierownictwa rządu, obalonego przez zbrojny przewrót Józefa Piłsudskiego (15 maja).

Po kilku tygodniach W.Witos powraca do czynnej działalności politycznej i organizacyjnej w szeregach PSL”Piast”. W latach 1929-1930 należał do współinicjatorów i czołowych organizatorów bloku Centrolewu. W latach trzydziestych XX w. stał się symbolem antysanacyjnej postawy całej wsi i niekwestionowanym przywódcą chłopów polskich. Był uhonorowany najwyższymi odznaczeniami polskimi, m.in. Orderem Orła Białego w 1921r.

W roli trzykrotnego premiera II RP wystąpi kielecki aktor – Lech Sulimierski.

– Starostwo zamierza nawiązać współpracę z Muzeum Niepodległości w Warszawie, które ze swoich zbiorów mogłoby wypożyczać wystawy powiązane tematycznie ze stuleciem odzyskania niepodległości. Chcielibyśmy pokazać wystawy poświęcone Ignacemu Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu, barwom narodowym a także ogólną ekspozycję dotyczącą dróg do niepodległej Polski. Myślę, że w holu urzędu warto organizować takie wystawy,ponieważ nasi klienci w oczekiwaniu na załatwienie swoich spraw mogą przypomnieć sobie ważne szczegóły z naszej historii – mówi Józef Szczepańczyk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Przez najbliższe tygodnie wystawa o Witosie będzie prezentowana w siedzibie starostwa. Następnie pojedzie do szkół na terenie powiatu.

Galeria

Aktualności

Chęciny inwestują w seniorów – rusza szeroki program wsparcia dzięki unijnemu dofinansowaniu

 Blisko siedmiuset seniorów z gmin powiatu kieleckiego, w tym także z gminy Chęciny i z Kielc, spotkało się w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas...

Polecamy