3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaWieniec z gminy Masłów najpiękniejszy na dożynkach powiatowych!

Wieniec z gminy Masłów najpiękniejszy na dożynkach powiatowych!

Zobacz

Wieniec upleciony przez Dąbrowianki z gminy Masłów zdobył pierwsze miejsce i tytuł Najpiękniejszego Wieńca Dożynkowego Powiatu Kieleckiego podczas dożynek powiatowych w Łopusznie. Teraz będzie reprezentował Powiat Kielecki na Dożynkach Wojewódzkich w Tokarni.

Wybór najpiękniejszego wieńca był nieodłączną częścią bogatego programu Dożynek Powiatu Kieleckiego, które w tym roku odbyły się w Łopusznie. Z wielką niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu. Każdy z 17 zaprezentowanych wieńców wyglądał pięknie i okazale, był misternie wykonany z tegorocznych zbóż, owoców i warzyw. Wieńce dożynkowe z gmin oceniała komisja konkursowa w składzie – dr Alicja Trukszyn, etnolog, wielka orędowniczka i propagatorka historii i obrzędowości ziemi świętokrzyskiej, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski i burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno Andrzej Cieślicki.

Przy ocenie zwracano uwagę na zgodność z tradycją, dobór i różnorodność materiałów, staranność wykonania.
Bezkonkurencyjne okazały się Dąbrowianki z Dąbrowy z gminy Masłów. Uwity przez nie wieniec zdobył tytuł najpiękniejszego w powiecie. – To dla nas ogromna radość, ukoronowanie naszej żmudnej pracy. Samo wicie zajęło nam trzy tygodnie, spotykałyśmy się w naszej świetlicy środowiskowej i pracowałyśmy po kilka godzin dziennie, ale same przygotowania zaczęłyśmy dużo wcześniej, bo już wiosną – mówi Aniela Cedro przewodnicząca KGW Dąbrowianki z gminy Masłów, która wraz z Martą Kumór są autorkami tego arcydzieła sztuki ludowej. W wiciu wieńca pomagały im Marta Gawrońska i Jolanta Chanc, a Dorota Biskupska wspierała panie przy zbiorze zbóż.

Wieniec dożynkowy to symbol zebranych plonów. Jest wyrazem dumy, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycał kształtem i bogactwem dodatków. – Nasz wieniec jest w kształcie kuli, którą wieńczy korona z krzyżem – opowiada Aniela Cedro. W przygotowanie wieńca dożynkowego Dąbrowianki włożyły ogrom pracy. – Trzeba wszystko umiejętnie rozplanować, by w odpowiednim czasie zebrać zboża, trawy, zioła, które potem suszymy. To wymaga dużego zaangażowania i czasu. Niestety w tym roku grad zniszczył nam część upraw – mówi.

Zgodnie z tradycją wieniec dożynkowy powinien zawierać zboże, które rośnie na polskiej ziemi, a ponieważ uosabia urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplata się również owoce i warzywa. – W naszym wieńcu są kłosy pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, owsa, a także len i proso. To zboża pochodzące z naszych pół. Z dodatków dominuje zatrwian i suchatki, które same wysiewałyśmy wiosną, a także nawłoć i wrotycz zebrane z naszych łąk. Wieniec przyozdobiłyśmy jeszcze jarzębiną i kaliną, dodałyśmy trochę ziół, przede wszystkim mięty. Są w nim również płody z naszych ogrodów: jabłka, gruszki, marchewka, pietruszka, seler burak, które ułożyłyśmy w środku wieńca, wokół chleba – wylicza.

Dąbrowianki jeszcze nie ochłonęły po wielkim sukcesie na dożynkach powiatowych i zdobyciu tytułu najpiękniejszego wieńca powiatu kieleckiego, a przed nimi kolejne wyzwanie. Ich wieniec powalczy o miano najpiękniejszego w województwie i szansę reprezentowania regionu świętokrzyskiego podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Dąbrowianki szykują się do Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się 8 września w Tokarni. – Wymienimy tylko kwiaty, owoce i warzywa na świeże, by ładnie prezentowały się w wieńcu, a poza tym nic więcej nie będziemy zmieniać. Nasz wieniec jest naturalny, tradycyjny, nie jest klejony i farbowany. Liczymy na to, że komisja konkursowa znów doceni naszą pracę, bo w wicie wieńca włożyłyśmy całe serce – zapewnia.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy