Powiat kielecki uroczyście podziękował rolnikom za ich całoroczną pracę podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Łopuszno. Wydarzenie to było okazją do poświęcenia chleba wypieczonego z tegorocznych ziaren oraz wieńców dożynkowych, które symbolizują najpiękniejsze owoce pracy rolników.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, podczas której biskup Marian Florczyk mówił o trudzie pracy rolnika oraz szacunku do chleba. Podkreślił, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy i poświęcenia rolników, a także wyraził wdzięczność organizatorom dożynek za zorganizowanie tego ważnego wydarzenia.
– Dziś gromadzimy się by cieszyć się z plonów ziemi. Są one znakiem bożego błogosławieństwa i ciężkiej pracy rolnika. W ten trud trzeba wpisać nie tylko pracę fizyczną, ale też wszelkie zmartwienia i troskę – mówił ksiądz biskup Marian Florczyk.
Wspomniał również o szacunku do chleba. – Spożywając chleb nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w smaku tego chleb jest także pot i ciężka praca rolnika. Zapomnieliśmy o tym, a to chyba dlatego, że tego chleba mamy pod dostatkiem. Chleb jest na stole w domu, ale jest też w koszach na śmieci. Przestał być szanowany, a przecież jeszcze nie tak dawno podnosząc chleb z ziemi całowano go jako znak szacunku do Boga i do rolnika.
Biskup Florczyk podziękował organizatorom dożynek. – Bardzo dziękuję Wam za zorganizowanie tych dożynek powiatowych. Takich spotkań nam potrzeba. Nie jesteśmy tutaj przypadkową grupą, jesteśmy wspólnotą, którą łączy podobieństwo pracy, zamieszkania, łączy nas też wspólna tradycja.
Biskup Florczyk wspomniał również o zmianach, jakie zaszły na wsi, zauważając, że współczesne wsie często borykają się z problemem samotności i obojętności, mimo pięknych domów i ogrodów. Podkreślił jednak, że w Łopusznie panuje duch solidarności, wdzięczności i życzliwości, co czyni tę społeczność wyjątkową.
– Wieś stanowiła kiedyś wspólnotę. W danej wsi ludzie dobrze się znali, radość i smutek jednej rodziny przenosiły się do każdego domu, a śmierć jednego mieszkańca wioski była przeżyciem wszystkich mieszkańców. Wspólnie też organizowano zabawy i budowano kościoły, gromadzono się także w przydrożnych kapliczkach, by się modlić.
Dziś wieś bardzo się zmieniła. Wioski to piękne domy, drogi i ogródki tylko w tych domach bardzo często mieszka samotność, obojętność, pustka. Nie słychać nawet radosnego śmiechu dzieci. Dzieci między sobą nawet się nie znają. Tu w Łopusznie jesteśmy wyjątkową wspólnotą. Wiąże nas duch solidarności, wdzięczności, życzliwości, wspólna wiara i tradycja. Wracamy do tradycji by pokazać jej piękno, ale także piękno wsi, piękno regionu, powiatu kieleckiego.
Podczas uroczystej mszy biskup pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe. Następnie odśpiewano Hymn Państwowy i Rotę przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Łopuszna, co rozpoczęło oficjalną część uroczystości dożynkowych.
Starostowie tegorocznego święta plonów, Kamila Knap z Sarbic Pierwszych i Mirosław Śliwka z Lasocina, przekazali symboliczne bochny chleba staroście kieleckiemu Tomaszowi Plebanowi oraz burmistrzowi Miasta i Gminy Łopuszno Andrzejowi Cieślickiemu. Chlebem podzielili się z gośćmi i mieszkańcami, a Koło Gospodyń Wiejskich z Lasocina dokonało obrzędu dożynkowego zwanego ośpiewaniem wieńców.
Starosta kielecki Tomasz Pleban podziękował biskupowi za piękne słowo Boże oraz rolnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie. Podkreślił, że dożynki to jedno z najpiękniejszych tradycji, które wiążą się z ciężką pracą rolnika oraz wszystkich osób zaangażowanych w rolnictwo. Wyraził również współczucie dla rolników, którzy zmagają się z trudnymi warunkami pogodowymi.
Burmistrz Andrzej Cieślicki także podziękował rolnikom. – Bochen chleba jest wynikiem działania stwórcy i człowieka. Dziękujemy za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość. Za trud i dobra pracę, mimo wielu trudności i problemów. Niech chleba nigdy nikomu nie zabraknie.
W tym ważnym dla rolników dniu dożynek podziękowania za ich ciężką pracę i serdeczne życzenia składali: wicestarosta kielecki Tomasz Dulny, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, Cezary Majcher i Mirosław Gębski.
Byli z nami: Europoseł Arkadiusz Mularczyk, Senator Krzysztof Słoń, Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, Wiceprzewodniczący Sejmiku Mieczysław Gębski, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Piotr Żołądek, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Marcin Charuba, Komendant Miejski PSP bryg. Mariusz Góra, Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP – Ireneusz Żak.
obecni byli radni powiatowi: Łukasz Barwinek, Anna Łubek, Sławomir Stelmaszczyk, Michał Sipika, Anna Kosmala, Monika Jabłońska, Kamil Piasecki, Renata Łoboda, Stefan Bąk.
Wójtowie i burmistrzowie: Łukasz Gryń – Wójt Gminy Nowiny, Paweł Wójcik – Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik, Damian Szpak – Wójt Gminy Raków, Piotr Wilczak – Wójt Gminy Mniów, Robert Jaworski – Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Tomasz Lato – Wójt Gminy Masłów, Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Stanisław Strąk – Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica, Teresa Jakubowska – Burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów, Dominik Dudek – Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Sławomir Kopacz – Wójt Gminy Bieliny, Karol Picheta – Wójt Gminy Strawczyn, z-ca wójta Stanisław Stępień – Gmina Zagnańsk, z-ca burmistrza – Marcin Dziewięcki – Miasto i Gmina Morawica.
Wicewojewoda Michał Skotnicki w swoim wystąpieniu podkreślił, że dożynki to wielowiekowa tradycja w naszej Rzeczpospolitej. “To ważne, żebyśmy umieli docenić ciężką pracę rolników, często w niekorzystnych warunkach” – mówił.
W imieniu burmistrzów i wójtów głos zabrał burmistrz Chęcin Robert Jaworski. “Dzisiaj jest okazja do podziękowania rolnikom, ale także okazja do integracji wszystkich środowisk i mieszkańców. To wyjątkowe święto łączy i integruje.”
Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mieczysław Gębski podziękował rolnikom w imieniu samorządu województwa. “Za to, co robicie dla polskiej gospodarki.”
Dyrektor Piotr Żołądek stwierdził, że wyzwaniem dla nas, oprócz poczucia bezpieczeństwa naszych granic, jest również poczucie bezpieczeństwa żywieniowego.
W imieniu radnych powiatowych głos zabrał Sławomir Stelmaszczyk, który także dziękował rolnikom i życzył wspaniałej zabawy.
Gości dożynkowych pozdrowił także europoseł Arkadiusz Mularczyk.
Wybór wieńca dożynkowego
Wybór najpiękniejszego wieńca był nieodłączną częścią bogatego programu Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Łopuszno. Z wielką niecierpliwością delegacje z gmin czekały na rozstrzygnięcie konkursu. Każdy z 17 zaprezentowanych wieńców wyglądał pięknie i okazale, był misternie wykonany z tegorocznych zbóż, owoców i warzyw. Wieńce dożynkowe z gmin oceniała komisja konkursowa w składzie – dr Alicja Trukszyn, etnolog, wielka orędowniczka i propagatorka historii i obrzędowości ziemi świętokrzyskiej, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski i burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno Andrzej Cieślicki. Przy ocenie zwracano uwagę na zgodność z tradycją, dobór i różnorodność materiałów, staranność wykonania.
Bezkonkurencyjne okazały się Dąbrowianki z Dąbrowy z gminy Masłów. Uwity przez nie wieniec zdobył tytuł najpiękniejszego w powiecie. – To dla nas ogromna radość, ukoronowanie naszej żmudnej pracy. Samo wicie zajęło nam trzy tygodnie, spotykałyśmy się w naszej świetlicy środowiskowej i pracowałyśmy po kilka godzin dziennie, ale same przygotowania zaczęłyśmy dużo wcześniej, bo już wiosną – mówi Aniela Cedro, przewodnicząca KGW Dąbrowianki z gminy Masłów, która wraz z Martą Kumór są autorkami tego arcydzieła sztuki ludowej. W wiciu wieńca pomagały im Marta Gawrońska i Jolanta Chanc, a Dorota Biskupska wspierała panie przy zbiorze zbóż.
Wieniec dożynkowy to symbol zebranych plonów. Jest wyrazem dumy, stąd też dbałość o to, by prezentował się okazale, zachwycał kształtem i bogactwem dodatków. – Nasz wieniec jest w kształcie kuli, którą wieńczy korona z krzyżem – opowiada Aniela Cedro. W przygotowanie wieńca dożynkowego Dąbrowianki włożyły ogrom pracy. – Trzeba wszystko umiejętnie rozplanować, by w odpowiednim czasie zebrać zboża, trawy, zioła, które potem suszymy. To wymaga dużego zaangażowania i czasu. Niestety w tym roku grad zniszczył nam część upraw – mówi.
Zgodnie z tradycją wieniec dożynkowy powinien zawierać zboże, które rośnie na polskiej ziemi, a ponieważ uosabia urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplata się też owoce i warzywa. – W naszym wieńcu są kłosy pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, owsa, a także len i proso. To zboża pochodzące z naszych pół. Z dodatków dominuje zatrwian i suchatki, które same wysiewałyśmy wiosną a także nawłoć i wrotycz zebrane z naszych łąk. Wieniec przyozdobiłyśmy jeszcze jarzębiną i kaliną, dodałyśmy trochę ziół, przede wszystkim mięty. Są w nim również płody z naszych ogrodów: jabłka, gruszki, marchewka, pietruszka, seler burak, które ułożyłyśmy w środku wieńca, wokół chleba – wylicza.
Dąbrowianki jeszcze na nie ochłonęły po wielkim sukcesie na dożynkach powiatowych i zdobyciu tytułu najpiękniejszego wieńca powiatu kieleckiego, a przed nimi kolejne wyzwanie. Ich wieniec powalczy o miano najpiękniejszego w województwie i szansę reprezentowania regionu świętokrzyskiego podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Dąbrowianki szykują się do Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się 8 września w Tokarni. – Wymienimy tylko kwiaty, owoce i warzywa na świeże, by ładnie prezentowały się w wieńcu, a poza tym nic więcej nie będziemy zmieniać. Nasz wieniec jest naturalny, tradycyjny, nie jest klejony i farbowany. Liczymy na to, że komisja konkursowa znów doceni naszą pracę, bo w wicie wieńca włożyłyśmy całe serce – zapewnia.
Dożynki Powiatu Kieleckiego i gminy Łopuszno, to nie tylko prezentacja wieńców i dzielenie chleba z tegorocznych zbiorów, ale także, a może przede wszystkim zabawa. Uczestnicy Święta Plonów bawili się podczas koncertów Zespołu Pieśni i Tańca Łopuszno, Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka, Aktywnych Kobiet z Gnieździsk. W trakcie uroczystości oprawę zapewniła Orkiestra Dęta z Łopuszna.
Gwiazdą wieczoru był folkowo-rockowy zespół Jędrusie, który porwał publiczność do tańca. Zabawa zakończyła się dyskoteką pod gołym niebem, poprowadzoną przez DJ’a Mario.
Podczas dożynek, poświecono wóz strażacki OSP Łopuszno.
Podczas dożynek rozstrzygnięty został konkurs na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”. Komisja w tym roku postanowiła wyróżnić Gospodarstwo Agroturystyczne „U Dyzia” z Ciekot prowadzone przez Stanisławę Michtę. Gospodarstwo oferuje trzy domki całoroczne, które są przygotowane są do przyjęcia od 6 do 8 osób, strefę zieleni z różnymi udogodnieniami dla najmłodszych oraz nieco starszych, pyszne śniadania przygotowywane przez gospodynie, dużą altanę ogrodową z grillem, saunę, beczkę z zimna wodą, ruską banię – woda ciepła.