3.5 C
Kielce
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWielkie święto folkloru w Chmielniku

Wielkie święto folkloru w Chmielniku

Zobacz

Muzyka ludowa zawładnęła w niedzielę chmielnickim rynkiem. Podczas XIX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów blisko 500 artystów zaczarowało gości swoim śpiewem, żywiołowością, temperamentem i nastrojem pięknej folklorystycznej muzyki.

XIX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku [WIDEO]

To był wyjątkowy dzień i prawdziwe święto folkloru powiatu kieleckiego. Na chmielnickim rynku królowała tradycyjna muzyka ludowa oraz pieśni folklorystyczne naszych wspaniałych powiatowych artystów. Choć pogoda nie rozpieszczała, to wszyscy pięknie prezentowali się w ludowych strojach, po raz kolejny przyciągając tłumy publiczności do wspólnej zabawy.

Jako pierwsi na scenę weszli ubiegłoroczni laureaci powiatowego przeglądu – Zespół Pieśni i Tańca Morawica oraz Zespół Śpiewaczy Wolanecki. Tuż po ich występach rozpoczął się przegląd, który trwał do późnego wieczoru. Muzyczne prezentacje i temperament artystyczny, w trzech kategoriach: soliści, zespoły śpiewacze i zespoły pieśni i tańca, oceniało jury w składzie Wioletta Krzyżanowska, Grzegorz Michta i Dariusz Figlarski. Członkowie jury już na początku stwierdzili, że będzie to wyjątkowa konfrontacja tradycyjnej muzyki ludowej i jej nieco nowocześniejszego wydania w wykonaniu młodych zespołów śpiewaczych, które na powiatowej scenie pojawiły się po raz pierwszy.  W ramach kilkugodzinnego koncertu w programie ujęto pieśni i piosenki z regionu kieleckiego, pieśni obrzędowe, ludowe przyśpiewki – a wszystko okraszone wyjątkowym i żywiołowym tańcem.

Do wspólnej zabawy ze sceny serdecznie zapraszali: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk oraz Mariusz Ściana, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. Gośćmi przeglądu byli: przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa – Piotr Żołądek, Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, turystyki i sportu Urzędu Marszałkowskiego i prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gościliśmy także Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, europosła Czesława Siekierskiego, radnego sejmiku Henryka Milcarza. Na przeglądzie obecni byli radni powiatowi: Bogumiła Kowalczyk, Katarzyna Stańko i Zdzisław Zapała. Nie zabrakło wójtów i burmistrzów – wśród nich Pawła Marwickiego z Miasta i gminy Łagów, Dariusza Meresińskiego z Miasta i Gminy Daleszyce, Sebastiana Nowaczkiewicza z gminy Sitkówka – Nowiny, Tomasza Lato z gminy Masłów, wójta Nowej Słupi Andrzeja Gąsiora, który występował także ze swoim zespołem.

– Dzisiaj jesteśmy na pięknym wydarzeniu, na XIX Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który tu na chmielnickim rynku ma swoją bogatą tradycję. Tym samym możemy sobie uświadomić, jak ważne jest w powiecie kieleckim pielęgnowanie lokalnej kultury, bogatej tradycji i przywiązania do niej. Jesteśmy największym powiatem w Polsce, stąd tak duża liczba artystów na scenie z roku na rok. Wielu z tych wykonawców przyciąga za sobą wiernych miłośników, którzy liczą na wyjątkowość artystyczną i brzmieniową – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki. – Cisze się także, że chmielnicki przegląd co roku udowadnia, że kultura ludowa i folklor cieszą się ogromnym powodzeniem, a mieszkańcy powiatu tak licznie przybyli na tę imprezę, bo to jedyna taka okazja, by zapoznać się z ogromnym dorobkiem artystycznym twórców kultury ludowej z powiatu kieleckiego. To także niepowtarzalna okazja do obejrzenia i wysłuchania utworów, które zaprezentują artyści z Zespołów Śpiewaczych, Zespołów Pieśni i Tańca oraz soliści. Cieszę się ogromnie, iż samorząd powiatu kieleckiego od lat kultywuje i dba o rozpowszechnianie naszego regionalnego folkloru i gwary.

Dobrej zabawy ze sceny życzył także Mariusz Ściana, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. – Jest mi niezmiernie miło ze po raz kolejny Chmielnik gości tak wielu artystów z terenu powiatu kieleckiego.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał, że jego korzenie sięgają Chmielnika. Ze sceny wspominał swoje miasto rodzinne. – Czuję się tu jak u siebie, moi rodzice się tutaj urodzili, mama w Borzykowej, a tata w Suskrajowicach. Folklor, muzyka ludowa i korzenie są rdzeniem kultury polskiej. Warto ją wspierać – powiedział. Marszałek pogratulował artystom, którzy oddają się z takim sercem twórczości. – Aby śpiewać, trzeba to kochać.

Marszałek Adam Jarubas pogratulował wszystkim artystom i podziękował im za ciężką pracę na rzecz krzewienia kultury ludowej. – Kulturę ludową należy doceniać, bo dzięki niej przetrwał język polski, przetrwała narodowość w czasie zaborów. Pielęgnujmy tradycje – powiedział marszałek. Na zakończenie dodał, iż cieszy się, że mamy wspaniałych ludzi, którym się chce i potrafią tak wspaniale dbać o kulturę. – Tutaj w Chmielniku, powiat stworzył doskonałe miejsce dla miłośników muzyki ludowej, którzy podczas przeglądu odnajdują zwyczajne piękno i dźwięki znakomitego polskiego folkloru.

Europoseł Czesław Siekierski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest docenienie artystów ludowych. Podziękował także organizatorom przeglądu, że wyjątkową dbałość o muzyków. Z kolei Jan Cedro wspomniał, że w Chmielniku można posłuchać i zobaczyć niezwykłych przedstawicieli „kodu kulturowego”. – Mam nadzieję, że te niezapomniane chwile obcowania z folklorem pozwolą mieszkańcom naszego powiatu miło spędzić niedzielny czas, bowiem ogromny potencjał kulturowy tkwi w powiecie kieleckim. Poprzez przegląd pokazujemy to, co w kulturze ludowej powiatu jest najpiękniejsze – dodał Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

– Jest to chyba największy przegląd zespołów folklorystycznych w województwie świętokrzyskim. Życzę miłej zabawy w duchu rywalizacji, śpiewu, tańca i zabawydodał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień.

Po wysłuchaniu wszystkich artystów jury udało się na narady, ale muzycy nie przerwali występów – wciąż z energią grali i śpiewali na powiatowej scenie, porywając do tańca tłumnie zgromadzoną publiczność. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, bowiem artyści dali z siebie wszystko, pokazując ogromny talent i zapał. Do tańca i wspólnego śpiewu zachęcała kierownik referatu promocji kieleckiego starostwa Beata Piotrowska-Wróbel. – Nasz przegląd jest doskonałą okazją do podtrzymania ważnych więzi i nawiązywania nowych przyjaźni – dodała. Każdy występ artystów był gromko oklaskiwany.

Jak podkreślił członek jury, Grzegorz Michta, powiatowy przegląd stał się wyjątkowo uroczym koncertem, poruszającym i wnoszącym niezwykle cenne jakości muzyczne, aranżacyjne i prezentacyjne. – Jury, oceniając wykonawców,  brało pod uwagę gwarę, wyraz artystyczny, czystość śpiewu i ogólny wizerunek sceniczny. Ceniliśmy sobie bogactwo dźwiękowe, które poprzez taniec oddziaływało na człowieka.

Natomiast Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa podkreśliła, że oprócz zespołów z bogatym dorobkiem, na powiatowej scenie zobaczyliśmy nowych artystów. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mieszkamy w pięknym powiecie kieleckim, gdzie kultywuje się tradycje. Ogromne brawa należą się dla nowych zespołów, ale jednocześnie dziękuję tym, którzy są na niwie kultury od wielu lat – powiedziała.

Miłym zwieńczeniem przeglądu była niespodzianka dla mieszkańców Chmielnika – od członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka, który przywiózł umowę wartą 1 mln 500 tys. zł na dofinansowanie oświetlenia w gminie Chmielnik. – W imieniu swoim i marszałka pragnę podziękować za wyjątkową gościnę i wielkie serce mieszkańców Chmielnika. W zamian przywiozłem umowę wartą 1, 5 mln na zmodernizowanie oświetlenia ulicznego w gminie Chmielnik powiedział Piotr Żołądek. Za wsparcie samorządu województwa świętokrzyskiego podziękowali gospodarze: burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik – Paweł Wójcik oraz jego zastępca Mariusz Ściana. – Łącznie pozyskaliśmy ponad 40 mln zł o marszałka. To ogromne wsparcie naszego budżetu – przyznał burmistrz.

                                                                                    Najbardziej zasłużeni dla lokalnej kultury

Podczas powiatowego przeglądu starosta kielecki Michał Godowski wręczył Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury wyłoni zwycięzców w trzech kategoriach: za całokształt działalności, twórca dzieła lub wydarzenia, zespół artystyczny. – Nagradzamy osoby, które w ubiegłym roku szczególnie zasłużyły się dla powiatu kieleckiego w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej. Każdy ze zwycięzców otrzyma statuetkę „Gloria”, stworzoną przez artystę – rzeźbiarza Sławomira Micka – powiedział starosta Michał godowski. – Warto dodać, że nagrody te przyznawane są od 16 lat.

Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kultury otrzymał w tej edycji człowiek o niezwykłym sercu i oddaniu dla muzyki, solista i multiinstrumentalista. Człowiek wielkiego głosu o pięknej charakterystycznej barwie – Adam Młodawski. W kategorii nagród indywidualnych Twórca Dzieła nagrodę otrzymał muzyk, akordeonista i instruktor – Grzegorz Michta, a wyróżnienie Jadwiga Brzoza. W kategorii nagroda dla zespołów artystycznych uhonorowano zespół Echo Łysicy, a wyróżnienie otrzymał zespół Nidzianecki. Nagrodzeni gorąco podziękowali za nagrody. – To dla mnie miły sposób docenienia mojej pracy – przyznał Adam Młodawski.

– To nagroda za trud i ciężką prace, jaką wykonuję z zespołami ludowymi na terenie województwa i powiatu. Jest też dla mnie motywacją do dalszej pracy, od wielu lat prowadzę zespoły folklorystyczne w wielu gminach powiatu kieleckiego  i województwa – powiedział Grzegorz Michta. – Tutaj w Chmielniku obserwuję coraz to nowe nurty kulturalne inspirowane kulturą ludową. Piosenki są niepowtarzalne.

 – Nagroda była miłym zaskoczeniem, z muzyką ludową związani jesteśmy już dziesięć lat. Śpiewamy, bo to kochamy. Wydajemy płyty, panie biorą udział w wielu przeglądach i konkursach – przyznała Halina Kot z zepołu Echo Łysicy.

Podczas przeglądu jubileusz obchodził Zespół Źródło Sanicy. Członek Zarządu Powiatu – Marek Kwiecień podziękował zespołowi za krzewienie kultury ludowej na terenie zarówno Chmielnika, jak i powiatu kieleckiego.

Laureaci XIX Powiatowego Przeglądu Zesołów Folklorystycznych i Solistów:

Kategoria Soliści:

  1. Irena Gąsior – Nowa Słupia
  2. Marianna Jamrożek – Górno
  3. Ryszard Kumor – Morawica
  4. (wyróżnienie) Anna Kruk – Morawica i Elżbieta Młynarczyk – Morawica

Zespoły Śpiewacze”

  1. Zespół Bolechowiczanie – Nowiny
  2. KGW Leszczyny – Górno/ Zespół Sukowianki znad Lubrzanki – Daleszyce
  3. Zespół Łabecanki – Morawica
  4. (wyróżnienia) Zespół Jaworzanki – Zagnańsk, Zespół Wesołe Kumoszki – Nowa Słupia, Zespół Wesołe Gosposie- Daleszyce,  Zespół Ludowy Zaborzanki, Zespół Źródło Sanicy – Chmielnik

Zespoły Pieśni i Tańca:

  1. Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka
  2. Zespół P i T Leśnianie – Bodzentyn
  3. Zespół Pi T Furmani – Bodzentyn
  4. (wyróżnienie) Zespół Pieśni i Tańca Bęczkowianie – Górno

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy