Trwają wiosenne porządki na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Oblęgorku, przy altanie z tężnią solankową, w Alei Lipowej prowadzącej do Muzeum Henryka Sienkiewicza, a także przy centrum sportowo-rekreacyjnym w Promniku. Gmina Strawczyn szykuje się do wiosennych spacerów mieszkańców, ale też na przyjęcie turystów.
Trwa porządkowanie najczęściej odwiedzanych miejsc
Czyste otoczenie to dobra wizytówka każdej gminy. Wiosna zaczyna się rozgaszczać na dobre, a co za tym idzie coraz więcej osób ruszy na wycieczki rowerowe i spacery. Gminne atrakcje odwiedzą nie tylko mieszkańcy tego terenu, ale też przyjezdni goście. – Chcielibyśmy, żeby w gminie Strawczyn można było miło spędzać wolny czas. Mamy tu bardzo bogatą ofertę turystyczną, którą nieustannie wzbogacamy o kolejne obiekty. Obecnie trwają na nich prace porządkowe. Po zimie należy uprzątnąć śmieci, a jest ich niestety bardzo wiele. Tu zwracam się z serdeczną prośbą do mieszkańców, aby dbali o to, żeby śmieci trafiały do koszy. Reagujmy też na zaśmiecanie okolicy przez innych. Czyste i schludne miejsca rekreacyjne to nasze wspólne dobro, gdzie będziemy mogli odpoczywać i miło spędzać czas – podkreśla Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.
Rekreacja na świeżym powietrzu
Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie w gminie Strawczyn powstało jedyne w regionie miejsce pełne przygód, z mnóstwem atrakcji i piękną infrastrukturą, naszpikowane wieloma informacjami ze świata przyrody. To innowacyjna ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Oblęgorku. Szlak składa się z kilku tematycznych przystanków, które wyznaczają kierunkowskazy. – Spacerujący mogą przeprowadzać doświadczenia ze światłem, wodą i powietrzem, poznawać mieszkańców i owoce lasu, świat pszczół lub zagłębiać się w świat literatury. Oprócz elementów poszczególnych przystanków stanęła tu też mała infrastruktura. Zamontowaliśmy stoły edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, skarbnice wiedzy, czy fotopstryki służące do robienia zdjęć. Dopełnieniem całości są kolorowe rzeźby zwierząt i elementów przyrody. Warto odwiedzić to miejsce – przekonuje wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk. Warto przypomnieć, że koszt budowy ścieżki wyniósł nieco ponad 4 miliony złotych. Na realizację tego zadania władze gminy pozyskały dofinansowanie zewnętrzne w wysokości aż 85% wartości inwestycji.
Tężnia solankowa przyciąga turystów
Kolejną atrakcją turystyczną, jaka powstała w gminie Strawczyn jest ścieżka narciarsko-biegowo-rowerowa. Prowadzi przez miejscowości: Hucisko, Kuźniaki, Małogoskie, Niedźwiedź, Promnik, Strawczyn i Strawczynek. W Niedźwiedziu w ramach zadania utworzono przestrzeń rekreacyjną podzieloną na strefy, wraz z altanami, elementami małej architektury, toaletą, czy samoobsługową stacją naprawy rowerów. Jednak największą atrakcją jest tu tężnia solankowa. Ścieżka służy nie tylko uprawianiu sportu, ale też doskonale łączy rekreację z profilaktyką prozdrowotną. Każdy może spędzać tu czas dbając tym samym o swoje zdrowie ogólne, głównie poprawę stanu dróg oddechowych, co w dobie pandemii może mieć ogromne znaczenie.