3.5 C
Kielce
wtorek, 19 listopada, 2024
Strona głównaKulturaWielkie pieczenie ziemniaków w Dębnie

Wielkie pieczenie ziemniaków w Dębnie

Zobacz

Mirosław Gębski, starosta kielecki i Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach wzięli udział w organizowanej od kilkunastu lat w gminie Raków imprezie „W dzień św. Tekli ziemniaki będziem piekli”. W wielkich ogniskach upieczono tonę ziemniaków! Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

W imprezie wzięła udział także radna powiatowa Irena Gmyr oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Magdalena Karwat – Kasińska, która w imieniu starosty kieleckiego odczytała list.

– To wyjątkowe wydarzenie o wieloletniej tradycji, zainicjowane przez mieszkańców Dębna, z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę uczestników. Uroczystość ta doskonale wpisuje się w kalendarz imprez kulturalnych zarówno gminy Raków jak i powiatu kieleckiego. To coroczne wydarzenie jest niezwykle ważne w budowaniu lokalnej tożsamości – mówiła dyrektor PUP, życząc wszystkim dobrej zabawy w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych.

Z kolei Mariusz Ściana w swojej wypowiedzi nawiązał do przypadającej tego dnia ważnej daty 17 września 1939 r., kiedy nastąpił atak ZSRR na Polskę. – Napaść na Polskę była częścią tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Ta inwazja była drugą częścią agresji na Polskę, po niemieckiej inwazji rozpoczętej 1 września 1939 roku. Mimo tej trudnej sytuacji, Polacy wykazywali ogromną jedność i opór wobec dwóch potężnych agresorów. Walki partyzanckie, powstania, oraz działalność polskiego rządu na uchodźstwie były dowodem na niezłomność narodu polskiego w obliczu trudności. Jedność Polaków w obronie swojej ojczyzny była i pozostaje ważnym elementem historii Polski oraz symbolem odwagi i wytrwałości narodu. Ta jedność niezwykle potrzebna jest także dzisiaj – powiedział Mariusz Ściana – członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Gmina Raków od lat słynie z uprawy ziemniaków, jak i z „Rakowskiego ziemniaka pieczonego”- wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją ten lokalny przysmak jest pieczony w specjalnie przygotowanych ogniskach w centrum Dębna, a następnie wspólnie spożywany.

Ziemniaki przywożą głównie sołtysi, a w tym roku była ich aż ponad tona. Taka ilość nie powinna dziwić, bo z roku na rok ta uroczystość religijno – obyczajowa poświęcona świętej Tekli połączona z pieczeniem ziemniaków przyciąga coraz więcej mieszkańców gminy Raków oraz gości z innych regionów i wspaniale wszystkich integruje.

Cykliczne spotkanie odbywające się w gminie Raków rozpoczęło się od mszy. Po niej na Rynku w Dębnie tradycyjnie pojawiły się wielkie paleniska, a w nich ziemniaki, które – tak jak dawniej – jadło się wprost po wyciągnięciu z ognia.

Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści – Zespół „Rakowskie Fijołecki”, dzieci i młodzież z gminy Raków, Zespół „Fox”- Dominik Feldam, KGW Szumsko, KGW „Głuchowianki”z Głuchowa, KGW „Śwarne Kakonianki”, Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela „Siema”. Gwiazdą wieczoru był zespół Milano.

Oprócz ziemniaków z ogniska, w trakcie festynu można było spróbować tradycyjnych potraw przyrządzonych przez lokalne koła gospodyń wiejskich. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyła akacja honorowego oddawania krwi.

 

Aktualności

Dzieciństwo bez Przemocy – finał ogólnopolskiej kampanii

Dziś odbędzie się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, której organizatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja...

Polecamy