3.5 C
Kielce
sobota, 18 stycznia, 2025
Strona głównaOświataWielki sukces projektu Erasmus+ w gminie Górno

Wielki sukces projektu Erasmus+ w gminie Górno

Zobacz

Erasmus+ w Górnie to 66 wyjazdów szkoleniowych do włoskich , angielskich i hiszpańskich placówek oświatowych, w których wzięło udział 45 osób. Projekt zyskał uznanie za innowacyjność i bardzo wysoką wartość edukacyjną. Jest to jedna z dwóch inicjatyw tego typu w skali całego kraju. Jej głównym pomysłodawcą i liderem był wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

Projekt „Twórczy Nauczyciel – Twórczy Uczeń – w poszukiwaniu nowych rozwiązań w edukacji” był realizowany od czerwca 2015 roku do maja 2017 roku w ramach Programu Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Jego uczestnikami byli nauczyciele i dyrektorzy wszystkich szkół z terenu gminy, zarówno z przedszkoli jak i szkół gimnazjalnych. W ramach projektu 45 osób wzięło udział w 66 wyjazdach szkoleniowych do placówek oświatowych we Włoszech, Anglii i Hiszpanii. – Inicjatywa jaką podjęliśmy, czyli stworzenie edukacyjnego konsorcjum Gminy Górno, jest jednym z dwóch tego typu projektów w skali całego kraju – podkreślił Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. – Mógł on powstać dzięki owocnej współpracy władz samorządowych z placówkami edukacyjnymi z terenu gminy Górno. Warto dodać, że na doskonalenie pedagogów i nauczycieli gmina pozyskała ponad 88 tysięcy euro – dodał wójt Przemysław Łysak.

Celem projektu Erasmus+ było doskonalenie umiejętności nauczycieli na wielu płaszczyznach. Szczególny nacisk położono na nauczanie dwujęzyczne, kreatywne wykorzystanie ICT w procesie kształcenia kluczowych kompetencji uczniów oraz kształtowania u nich postawy ukierunkowanej na rozwój przedsiębiorczości. Położono także nacisk na rozpoznawanie potrzeb i szans rozwojowych gminy i szkół, jak również wskazanie możliwości zaspokojenia ich we współpracy z partnerem zagranicznym.

W realizowanym projekcie partnerami zagranicznymi powstałego w gminie Górno konsorcjum edukacyjnego były trzy szkoły: the Istituto Comprensivo “Falcone e Borsellino” z Włoch,  Instituto de Educación Secundaria “Castillo del Águila” z Hiszpanii oraz Skinners’ Academy z Wielkiej Brytanii. – Projekt opierał się na realnym partnerstwie, był ambitny, stanowił duże wyzwanie merytoryczne, administracyjne i jakościowe. Jego realizacja została bardzo wysoko oceniona przez polską Narodową Agencję Programu Erasmus+. Co niezwykle istotne, projekt otrzymał nominację do nagrody w konkursie EDUinspiracje 2017 „Podziel się sukcesem”  w kategorii edukacja szkolna. Celem tego konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych i innowacyjnych projektów w Polsce dofinansowywanych z programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – poinformowała Barbara Raczyńska, kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Górnie, koordynator projektu.

Jak poinformował włodarz gminy Górno, Przemysław Łysak, uczestnictwo w projekcie i szkolenia typu „job shadowing” niezaprzeczalnie wpłynęły na poprawę jakości pracy szkół z terenu gminy Górno oraz pogłębienie współpracy międzynarodowej. – Uczestnicy projektu poznali i wprowadzają w swoich placówkach innowacyjne metody i sposoby wykorzystania ICT w procesie nauczania i uczenia się. Nauczyciele wdrażają też doświadczenia włoskich i hiszpańskich kolegów w zakresie nauczania dwujęzycznego, co jest niezwykle istotne w systemie kształcenia młodych ludzi – podsumował lider edukacyjnego konsorcjum Gminy Górno, wójt Przemysław Łysak.

 

 

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy