Minęło 40 lat od I Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą tej wizycie.

Przyjazd Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku był bez wątpienia wyjątkowym wydarzeniem w naszej historii. Papież-Polak w ciągu dziewięciu dni odwiedził zaledwie kilka miast, ale poruszył serca milionów i pozwolił rodakom uwierzyć, że wolność jest na wyciągnięcie ręki.

Podczas swojej pierwszej pielgrzymki odwiedził mi.in. Warszawę gdzie na znak powitania uklęknął i pocałował ojczystą ziemie. Kolejnym punktem na mapie było Gniezno – miejsce symboliczne dla początków chrześcijaństwa w Polsce. Nie mogło zabraknąć wizyty w Częstochowie gdzie dokonał uroczystego oddania narodu, Kościoła w  Polsce  i  Kościoła  powszechnego  opiece  Matki  Boskiej  Częstochowskiej. Jan Paweł II przejechał również do swoich rodzinnych Wadowic a spotkanie z mieszkańcami było dla papieża okazją do przypomnienia, jak kształtowała się jego młodość a wizyta w Krakowie była nawiązaniem do początków kapłańskiej i biskupiej posługi.

Wystawa pt. „Polski Album Rodzinny – Wielka Pielgrzymka” pokazuje, jak czterdzieści lat temu wyglądały spotkania Papieża z wiernymi w każdej z miejscowości, którą Karol Wojtyła odwiedził. Wystawa składa się z 17 plansz z archiwalnymi zdjęciami PAP, fragmentami homilii Papieża Jana Pawła II wygłoszonych podczas I Pielgrzymki do Ojczyzny oraz tekstu opisującego genezę i przebieg pielgrzymki, który przygotował dr Rafał Łatka. Mecenasem wystawy jest PKN Orlen, współorganizatorem PKP S.A., a partnerem merytorycznym Polska Agencja Prasowa.


Zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem wystawy:
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/05/wystawa_do_pobrania_pl_29.05.pdf