25 sierpnia grupa 20 uczestników z różnych miejscowości gminy Morawica wyjechała na dwudniową wizytę studyjną w okolice Wieliczki w celu podejrzenie dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania lokalnych zasobów i wykorzystania ich w rozwoju Miasta i Gminy Morawica.
Wizyta realizowana była w ramach projektu „Aktywizacja mieszkańców gminy Morawica poprzez organizację wizyty studyjnej połączonej z warsztatami” finansowanego ze środków Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”. Projekt realizuje Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki „Z GÓRKI”.
Pierwszym punktem programu był plac zabaw „Zielony ogród” wykonany w większości z żywej wierzby przez społeczność osiedla Boryczów w Niepołomicach. Następnie uczestnicy w miejscowości Targowisko zwiedzili Aleję Wierzbową i Kopułę Targową oraz ścieżkę edukacyjno–przyrodniczą zrealizowaną w ramach inicjatywy obywatelskiej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Targowisko. O wierzbowych inspiracjach opowiadał Jacek Gądek właściciel plantacji wierzby. Z kolei Anna Wójtowicz – prezes wspomnianego stowarzyszenia – przybliżyła historię Targowiska. Uczestników swoją obecnością zaszczycił wójt gminy Kłaj – Zbigniew Strączek informując o planowanych inwestycjach w okolicy. W Wieliczce oprócz prezentacji multimedialnej „
Wieliczka Górą” zaprezentowanej przez Lokalną Grupę Działania ”Powiatu Wielickiego” uczestnicy wraz z Edytą Lenart z Fundacji Questingu odbyli spacer ścieżką questową „Dziedzictwo solne”. Pani Edyta to doświadczony trener i propagator questingu w Polsce od ponad 10 lat. Zapoznała uczestników z metodologią tworzenia questów. Na koniec uczestnicy odwiedzili biodynamiczną Winnicę Wieliczkę znajdującą się w Pawlikowicach. Tu dowiedzieli się od właścicieli winnicy – Piotra Jaskóły i znanej enolog Agnieszki Rousseau – jak założyć i uprawiać ekologiczną winnicę oraz jak zastosować w tradycyjnej polskiej kuchni rośliny rosnące na dziko, a niegdyś stosowane w kuchni Słowian.
Drugim zadaniem realizowanym w ramach projektu były warsztaty dla mieszkańców z terenu gminy Morawica poprowadzone przez prelegentów z Fundacji Socjometr. Warsztaty miały na celu wypracować sieć innowacyjnych rozwiązań w oparciu o lokalne zasoby gminy Morawica. Wkrótce przygotowany zostanie raport z warsztatów, który następnie poddany zostanie konsultacjom społecznym poprzez umieszczenie go na stronie gminy Morawica i stronie LGD „Perły Czarnej Nidy”. Zebrane propozycje, uwagi i sugestie od mieszkańców przesłane zostaną do Fundacji „Socjometr”, z uwzględnieniem których powstanie ostateczne sprawozdanie.
Projekt jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane w Lokalnej Strategii Rozwoju jak: niewystarczający stopień zintegrowania nowych mieszkańców obszaru LGD, a także niewystarczający poziom zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne i ma na celu włączenie mieszkańców w proces rozwoju regionu.
Alicja Jamorska-Kurek
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020