3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWięcej testów i sprzętu dla świętokrzyskich szpitali

Więcej testów i sprzętu dla świętokrzyskich szpitali

Zobacz

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby znacząco podnieść liczbę testów na koronawirusa w naszym regionie i poprawić zaopatrzenie świętokrzyskich szpitali w materiały ochronne dla pacjentów, lekarzy i pielęgniarek – informuje Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik. – Dlatego na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Województwa podjął decyzję o realizacji projektu własnego Woj. Świętokrzyskiego i przeznaczeniu na ten cel co najmniej 29 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Projekt „Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 w województwie świętokrzyskim”, przygotowywany w ekspresowym tempie przez Urząd Marszałkowski, będzie realizowany do końca tego roku.
– W ramach tego spec-projektu obejmiemy wsparciem pięć placówek medycznych i jedno laboratorium, wykonujące testy – mówi Wicemarszałek Renata Janik. – Chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszy to zwiększenie liczby wykonywanych w regionie testów na koronawirusa, bo wciąż robimy ich za mało. Dlatego planujemy doposażyć Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Chęcinach w urządzenia i materiały niezbędne do badania próbek, pobieranych od mieszkańców naszego województwa. Planujemy wykonanie w RCNT co najmniej 15 tys. testów w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Drugi, równie ważny cel w kontekście walki z wirusem, to zapewnienie maksymalnie bezpiecznych warunków pracy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom oraz innym pracownikom, którzy udzielają pomocy pacjentom w pięciu wojewódzkich placówkach medycznych.
Z pomocy w ramach spec-projektu skorzystają: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.
W tych placówkach pracuje łącznie ponad 4 tys. osób. Łatwo sobie wyobrazić, jakie ilości jednorazowych rękawiczek, masek, okularów, kombinezonów i innych elementów ochrony osobistej są codziennie potrzebne w tych jednostkach. Artykułami pierwszej potrzeby są także preparaty do dezynfekcji dla pracowników, ale także do odkażania sprzętu, pomieszczeń i samochodów, wykorzystywanych w transporcie medycznym oraz do utylizacji odpadów. Część szpitali potrzebuje także drobnego doposażenia w sprzęt, taki jak aparaty do EKG, termometry i pulsoksymetry. To wszystko planujemy zapewnić placówkom medycznym w ramach projektu. Oprócz tego przewidujemy również pokrycie kosztów zakwaterowanie, jakie mogą się pojawić w związku z potrzebą poddania kwarantannie części personelu medycznego. Pogotowie ratunkowe sygnalizuje także potrzeby w zakresie wsparcia psychologicznego dla pracowników „pierwszej linii”, będących w bezpośrednim kontakcie z pacjentami. Dlatego w projekcie przewidziano zatrudnienie psychologów, którzy w razie potrzeby będą udzielali specjalistycznego wsparcia.
Kilkaset tys. zł zostanie przeznaczonych na działania edukacyjno – informacyjne, skierowane do mieszkańców województwa. Uruchomiono już „telefon kryzysowy” dla osób, które potrzebują wsparcia lub porady psychologicznej w związku z poczuciem zagrożenia epidemią lub trudnym znoszeniem odosobnienia. Planowany jest m. in. cykl publikacji i audycji w regionalnych mediach z udziałem ekspertów i lekarzy, przekazujących istotne i – co warte podkreślenie w dobie fake-newsów – sprawdzone informacje nt. koronawirusa.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy