W Muzeum Dialogu Kultur 18 października zostanie otwarta wystawa poświęcona działalności Stanisława (1872–1939) i Bolesława (1875–1947) Łaszczyńskich, naukowców, wynalazców, przedsiębiorców, właścicieli kopalni miedzi i kamieniołomów w Miedziance oraz Ołowiance koło Chęcin.
Stanisław Łaszczyński w 1902 roku opatentował metodę elektrolizy miedzi, która do dziś stosowana jest na całym świecie, a w 1908 roku wynalazł materiał wybuchowy o nazwie Miedziankit, który wykorzystywano powszechnie w kopalniach Królestwa Polskiego i Galicji.
Ekspozycja przybliży historię wydobycia rud miedzi w Miedziance – zaprezentowane zostaną narzędzia górnicze, okazy minerałów oraz oryginalne dokumenty z okresu eksploatacji kopalni przez Austriaków podczas I wojny światowej. Interesującą część wystawy będą stanowiły materiały poświęcone elektrolitycznym otrzymywaniu miedzi i produkcji materiału wybuchowego „Miedzianki”. Zaprezentowane zostaną również wyroby z marmuru „Miedzianka” i „Ołowianka”, które eksploatowano w okresie międzywojennym, oraz liczne fotografie i pamiątki rodzinne.
- Wernisaż wystawy odbędzie się 18 października o godz. 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur.
- Kurator i koordynator: Paweł Król
- Czas trwania wystawy: 18 października 2022 – 5 lutego 2023.