3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWernisaż wystawy “Pomiędzy dwoma światami”

Wernisaż wystawy “Pomiędzy dwoma światami”

Zobacz

Zapraszamy 24 października 2023 r., o godz. 15.00 do Dworku Laszczyków w Kielcach na wernisaż wystawy „Pomiędzy dwoma światami”. Wystawa inspirowana dramatem „Dybuk” Szymona An-skiego. Monika Krajewska.

Wystawie przewodzi motyw tradycji i obrzędowości polskich Żydów dotyczący zasady pochówku, stosunku do żałoby i zmarłych. Pojawią się w niej także elementy demonologii ludowej, dotyczącej mistycyzmu dybuka – zjawiska zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Te wątki zilustrują wycinanki znakomitej artystki pochodzenia żydowskiego – Moniki Krajewskiej, warszawianki, specjalizującej się w tradycyjnej i współczesnej wycinance żydowskiej oraz w symbolice nagrobnych macew. Wystawę uzupełnią prezentacje „izdebki żydowskiej żałoby” oraz współczesne fotografie cmentarzy żydowskich.

Monika Krajewska będzie obecna w muzeum w dniu wernisażu. Kuratorem wystawy jest dr Agnieszka Dziarmaga z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Monika Krajewska zajmuje się sztuką żydowską. Początkowo – wraz z mężem Stanisławem – jeździła po Polsce fotografując ocalałe zabytki żydowskie i rejestrując płaskorzeźby nagrobne techniką frotażu. Owocem tej pracy oraz studiów nad motywami symbolicznymi w sztuce żydowskiej były albumy fotograficzne: „Czas kamieni” (1982) oraz „A Tribe of Stones” (1993), a także wystawy, odczyty i warsztaty m.in. w Polsce, USA, Izraelu. Badając mowę symboli, poznała różne obszary sztuki żydowskiej, w tym dawną wycinankę. Wycinanki tworzy od ponad 20 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonący” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synagogach i muzeach. Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy