W piątek 21 kwietnia, w kieleckim Geoparku odbył się wernisaż grafik Joanny Kobierskiej pn. Paleo – Art. Niezwykłe kręgowce z ery dinozaurów. Młoda artystka zaprezentowała wspaniałe prace przedstawiające wymarłe gatunki oraz ich środowisko.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli zaproszeni goście, Wiceprezydent Miasta Kielce Marcin Chłodnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras, Marcin Różycki Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Witold Wesołowski przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, Małgorzata Janik Kierownik Kopalni Dolomitu Radkowice Lafarge oraz uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Brzezinach wraz z nauczycielami.
Artystkę oraz jej osiągnięcia przedstawił Kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros, który był również inicjatorem wydarzenia. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica. Pogratulował on niezwykłego sukcesu oraz talentu młodej artystce. – Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności i wiedzy jakie reprezentuje sobą Pani Joanna. Cieszę się, że nasza mieszkanka osiągnęła tak ogromny sukces, że jej praca jest doceniana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stała się przez to inspiracją dla wszystkich młodych ludzi, którzy pragną realizować swoje marzenia.- mówił Burmistrz Marian Buras.
Wystawa składa się z wielkoformatowych grafik przedstawiających dinozaury i gady, które zamieszkiwały lądy w erze mezozoicznej zwanej również „erą dinozaurów”. Ekspozycja potrwa do 31 sierpnia.
Joanna Kobierska pochodzi z Gminy Morawica i jest profesjonalną artystką 3D i paleoartystką. Jej prace cieszą się uznaniem w międzynarodowym środowisku paleontologicznym, co potwierdzają liczne zlecenia i współpraca z uznanymi paleontologami.
Warto przypomnieć, że pochodząca z Nidy Joanna Kobierska została nagrodzona II nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Morawica podczas Gali Kultury Miasta i Gminy Morawica 2023r. Ponadto jest laureatką „LANZENDORF-NATIONAL GEOGRAPHIC PALEOART PRIZE” 2020, wygrała „Blender’sRender of the YearAwards 2020” w kategorii “Best Character Art”, była jurorką w konkursie „Make a Splash in Amsterdam”, a jej prace znalazły się w książce „Mesozoic Art”, autorstwa Steva White i DarrenaNaisha, oraz „Dino Park” Arnauda Plumeriego. Na co dzień współpracuje z uczelniami wyższymi, na których prowadzi konferencje naukowe.
Jak podkreśla artystka dużą inspiracją do zainteresowania się paleoartem i paleontologią była niesamowicie ciekawa historia geologiczna rejonu Gór Świętokrzyskich. – Od najmłodszych lat, ze względu na miejsce zamieszkania, byłam otoczona skamieniałościami, które były wszechobecne jak w niewielu miejscach na świecie. Jurajskie wapienie stanowiły główny materiał budowlany w mojej wsi, a odciski, lub odlewy pradawnych głowonogów Amonitów często kończyły jako elementy ścian stodół, czy murków. Zagadka dziwnych ślimaków z kamienia była moim wprowadzeniem w arkana paleontologii.– mówi artystka Joanna Kobierska.
E.Tarach