„Vinobranie” to jedyne w swoim rodzaju święto w Bratysławie. Partnerska dla Miasta i Gminy Morawica dzielnica Raca jest prawdziwym winiarskim zagłębiem. Najbardziej znane wino tzw. „frankowka modra” stanowi lokalny napój o historycznej wartości. Wino to, według mieszkańców, uzdrowiło królową Węgier Marię Teresę. Dziś jest cennym produktem promującym region.
A jeśli o promocji mowa, to Miasto i Gmina Morawica fantastycznie zaprezentowało się podczas tegorocznego „Vinobrania”. – Każdego roku delegacja z Miasta i Gminy Morawica jest oficjalnie zapraszana na to największe słowackie święto. Staramy się zawsze godnie reprezentować nie tylko nasz region, ale i cały kraj – podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. Tym razem, w skład delegacji oprócz władz gminy i pracowników Centrum Samorządowego weszła również pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów z Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, a także artystka Hanna Kuta oraz znana i ceniona wokalistka, Magdalena Chołuj.
Wyjątkowy był już pierwszy dzień przyjazdu, kiedy to zorganizowano wernisaż malarki, Hanny Kuty. – Przed dwoma laty w Centrum Kultury w Morawicy miał możliwość zaprezentować swoje dzieła Wojciech Polakowicz, słowacki artysta, a dziś jest nam niezmiernie miło gościć na wernisażu polskiej artystki z naszej partnerskiej gminy – witano przybyłych na wernisaż gości. Trzeba przyznać, że obrazy z motywem kwiatowym zachwyciły przybyłych na wernisaż. Jednym z punktów programu wizyty morawickiej delegacji było także spotkanie Klubu Seniora „Zawsze Młodzi” z Morawicy ze słowackim Klubem Seniora. Seniorzy wymieniali się doświadczeniami i zacieśniali więzy współpracy.
Przedstawiciele delegacji z Miasta i Gminy Morawica od samego początku trwania „Vinobrania” na specjalnym stoisku dla miast partnerskich promowali swoje lokalne produkty, a stoisko promujące nasz region było dosłownie oblegane. Oprócz prezentacji walorów gospodarczych, kulturowych i krajobrazowych prezentowano również wyroby przekazane przez lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich było pieczywo z Piekarni Białogon oraz wędliny firmy „Wyrób i Sprzedaż Artykułów Mięsnych Sławomir Woźniak”. Degustacja cieszyła się wielkim powodzeniem.
Święto „Vinobrania” rozpoczął korowód, w którym uczestniczyli lokalni winiarze, artyści i mieszkańcy. Miasto i Gminę Morawica reprezentował Burmistrz Marian Buras wraz z delegacją, która niosła dumnie tabliczkę z napisem „Miasto i Gmina Morawica”. Pogoda dopisała, a uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością. Główną ulicą miasta przejechały wozy lokalnych winiarzy, a tanecznym krokiem przemaszerował tłum radosnych, uśmiechniętych ludzi.
Wśród tłumu wyróżniały się polskie ludowe stroje. Ubrana w strój ludowy Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica” znana i ceniona piosenkarka Magdalena Chołuj zachwyciła publiczność. Podobnie jak podczas swojego występu na jednej ze scen winobrania. Swoim głosem podbiła serca publiczności, a owacje po jej występie nie miały końca.
Święto „Winobrania” otworzył oficjalnie Prezydent Bratysławy, Starosta Peter Pilinský, Ambasadorzy z Polski i Gruzji oraz Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras wraz z gospodarzami uroczystości. Jak wielokrotnie podkreślali podczas święta „Vinobrania” ambasadorzy i słowaccy parlamentarzyści, Miasto i Gmina Morawica podczas największego święta na Słowacji każdego roku reprezentuje nie tylko swój region, ale jest przede wszystkim przedstawicielem Polski.