3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWeekendowe koncerty w Filharmonii Świętokrzyskiej

Weekendowe koncerty w Filharmonii Świętokrzyskiej

Zobacz

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na piątkowy koncert „Barwy romantyzmu” oraz w niedzielę na koncert familijny, który przeniesie publiczność do Nowego Orleanu.

Koncert „Barwy Romantyzmu” – 21 kwietnia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa:

Na piątkowym koncercie wyruszymy do Szkocji przez… Rumunię. Stanie się tak za sprawą rozpoczynających koncert Tańców rumuńskich Bartoka, które bez wątpienia stanowią jeden z istotniejszych punktów w jego dorobku artystycznym.

  • ROKSANA KWAŚNIKOWSKA solistka, kameralistka, pedagog. W 2018 roku skończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie swojego mistrza, legendarnego skrzypka prof. Jana Staniendy, otrzymując medal Magna Cum Laude. Wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa). Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. W roli solistki występowała m. in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną im. Janačka w Ostrawie, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz wielu innych. Oprócz kariery solowej jest bardzo oddana kameralistyce. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kilku zespołach kameralnych. Od 2019 roku jest prymariuszką Lutosławski Quartet. Gra także w Chopin Piano Quintet, Chromatophonic Trio oraz Tansman Trio. Jest asystentem w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 roku.
  • CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE – urodził się w 1983 w Bukareszcie. W rodzinnym mieście ukończył Państwowy Uniwersytet Muzyczny – Wydział Kompozycji, Muzykologii i Pedagogiki Muzycznej w klasie dyrygentury. W latach 2005 – 2007 studiował także jako stypendysta programu Erasmus–Sokrates w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku dyrygentura. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich „Wierne Meisterkurse” pod kierunkiem Maestro Salwadora Mas Conde. W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w pracach przy organizacji festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Georgie Enescu w Bukareszcie (2003, 2005, 2007), Arts Festival w Bukareszcie (2004), The Roads of Romanticism organizowanym przez Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie pod przewodnictwem Petru Andriesei i Marka Pijarowskiego (2006). Jest laureatem I nagrody w konkursie interpretacyjnym Garabet Avachian (2002) oraz trzeciej nagrody w krajowej olimpiadzie muzycznej w Baia Mare (2001). Na swoim koncie ma również dyplom przyznany przez Rząd Rumunii za pracę przy organizacji 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Georgie Enescu i za I edycję Arts Festival, a także dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za pracę przy organizacji Bucharest Francophone (2006). Dotychczas brał udział w koncertach, m.in. z orkiestrą Filharmonii Ion Dumitrescu, Academica, Universitaria oraz z orkiestrą R-20. Pracował w Państwowym Rumuńskim Radiu w dziale muzycznym oraz w biurze UNESCO w Bukareszcie w wydziale kultury.
    Regularnie współpracuje z wieloma orkiestrami w Bukareszcie, a także z Narodową i Kameralną Filharmonią Republiki Mołdawii. Dyrygował również kilkakrotnie w Kielcach. Obecnie jest pierwszym dyrygentem Królewskiej Orkiestry Camerata oraz pierwszym dyrygentem Narodowego Teatru Operetki i Muzycznego „Ion Dacian” w Bukareszcie.
  • kup bilet on-line

Koncert familijny „Trzy i cztery. Swingujemy” 23 kwietnia, niedziela, g. 11:00, sala koncertowa

Przeniesiemy się do Nowego Orleanu, gdzie w latach 20. i 30. XX wieku panowała “złota era swingu”. Poznamy ten styl w muzyce i tańcu oraz przekonamy się, jak wielka siła drzemie w big-bandzie…

  • MARCIN STOJEK muzyk, puzonista, dyrygent, animator kultury, pedagog. Absolwent PSM I i II st. w Kielcach w klasie puzonu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym oraz Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie puzonu. Obecnie pracuje jako nauczyciel puzonu, orkiestr dętych i big bandów w ZPSM Kielce i SM w Busku Zdroju.
  • BOOGIE BAND to pełen pasji i entuzjazmu wokalno-instrumentalny zespół składający się z młodych muzyków – uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Został założony w 2012 roku przez Marcina Stojka. W skład zespołu wchodzą dwie sekcje: dęta (saksofony, puzony, trąbki), rytmiczna (piano, bas, gitara elektryczna, zestaw perkusyjny, perkusjonalia) oraz wokal co w całości daje potężne brzmienie. Swoją pozytywną energią potrafi zarazić najbardziej wymagającą publiczność, stale poszerzając przy tym grono swoich fanów. Repertuar zespołu prezentują utwory różnych stylów i gatunków. Big Band współpracuje z wieloma świetnymi muzykami tj. Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Zbigniew Jakubek, Aleksander Maliszewski i wokalistami: Aleksandra Lipińska, Lilianna Kowalska, Patrycja Michalska, Filip Wnuk, Paweł Okła. Boogie Band ma za sobą wiele wspaniałych koncertów w kraju i zagranicą (Szwecja). Jest laureatem wielu nagród tj: School & Jazz Festival w Lubaczowie, Festiwal Big-bandów i Orkiestr Rozrywkowych w Nowym Targu, Festiwal „Scena dla Ciebie”, Festiwal „Scyzoryki” w Kielcach. Zespół uczestniczył w wielu warsztatach Big Bandowych z takimi muzykami jak: Maciej Sikała, Zbigniew Jakubek, Aleksander Maliszewski, Grzegorz Nagórski, Tomy Lakso (Szwecja).
  • AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA – na co dzień pełni funkcję muzyka solisty-flecistki w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Prowadzi także działalność koncertową z zespołami kameralnymi All Antico i Bossa Bonita, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne.Wielką radość przynoszą jej koncerty skierowane do dzieci. Współtworzy Koncerty familijne, podczas których dzieci przez zabawę poznają piękną sztukę, którą jest muzyka. Prowadzi i tworzy kameralne koncerty edukacyjne, odbywające się w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego.
  • kup bilet on-line

 

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy