3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaWeekend w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Weekend w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Zobacz

Na nadchodzący weekend Muzeum Wsi Kieleckiej zaplanowało mnóstwo atrakcji w ramach cyklu „Rodzinne Niedziele w Skansenie”. W wiejskiej scenerii Muzeum odbędą się dwa cykliczne wydarzenia: „Wiejskie spa” oraz „Niedziela ze św. Franciszkiem”. Wspaniała rozrywka, zabawa oraz pouczające prelekcje i doświadczenia urozmaicą wakacyjną niedzielę. Tokarnia gościć będzie nie tylko rodziny, ale także czworonożnych przyjaciół.   

„Wiejskie SPA” w Tokarni (początek w niedzielę, o godz. 11.00 – 16.00., sektor dworsko-folwarczny)

 Podczas wydarzenia goście wezmą udział w spacerze z przewodniczką po terenie skansenu. Przewodnie hasło tego spotkania to „Roślinne zdrowie wokół nas”. Aby pobudzić sprawność, a przede wszystkim zachęcić do stałego ruchu, dietetyczka i instruktorka fitness Kinga Kurasińska zaprosi na „Muzealne ruszenie”, czyli ćwiczenia relaksacyjne na łonie natury, a dla Panów, chociaż nie tylko, odbędą się zawody siłaczy pod nazwą „Jaś wiaderka nosił”.

Podczas pięciogodzinnego spotkania uczestnicy wezmą udział w tematycznych pokazach i warsztatach, jak np. rozmowy i konsultacje kosmetyczne „Spotkania w złocie, zieleni i błękicie”.  Na warsztatach praktycznych ”Jak zrobić sobie krem” goście nauczą się samodzielnie przygotować naturalny krem do rąk. O zastosowaniu ziół w kuchni i kosmetyce wiejskiej będzie można dowiedzieć się na stoisku zielarskim. Tajemnice bliższej lub dalszej przyszłości wyjawi także zaproszona wróżka

„Niedziela ze św. Franciszkiem” (początek w niedzielę, o godz. 12.00 Msza Św. przy kościele z Rogowa, kontynuacja wydarzenia w sektorze dworskim)

Impreza poświęcona będzie, jak co roku, zwierzętom, których patronem jest św. Franciszek z Asyżu. Jej celem jest przybliżenie publiczności różnorakich kwestii dotyczących miejsca i sytuacji zwierząt, zarówno w czasach historycznych i tradycji, jak i we współczesnej rzeczywistości. Wydarzenie zainauguruje Msza Św., która odbędzie się obok zabytkowego kościoła z Rogowa i odprawiona zostanie w intencji zwierząt, z ich udziałem. Po niej, kolejne wydarzenia odbywać się będą w sektorze dworskim Muzeum.

Dzięki obecności zaproszonych gości – weterynarzy, terapeutów, hodowców zwierząt rasowych i egzotycznych czy instruktorów szkolenia psów będzie można zapoznać zainteresowanych, min. z funkcjonującymi w Polsce formami ochrony tak zwierząt dzikich, jak i gospodarczych czy domowych, z właściwą nad nimi opieką. czy też z dobrodziejstwami ( w tym z aspektami terapeutycznymi) jakie dla człowieka stanowi obecność zwierząt . Spotkania poprowadzą doświadczeni fachowcy,  min. przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i ośrodka „ W krainie alpaki” z Tychowa Starego, którzy zaprezentują swoje zwierzęt, Alicja Szebla reprezentująca ośrodek rehabilitacji zwierząt „ Psia Noga” , doktor Maciej Grabiec ze Świętokrzyskiego Centrum Weterynarii, Aleksandra Cieślicka – instruktor szkolenia psów, prowadząca Psią Szkołę Banderia, Adam Wójcik – dystrybutor specjalistycznej karmy dla psów i kotów oraz doradca klienta w tym zakresie. Spodziewany jest udziału dr Karoliny Siedleckiej – Kowalczewskiej – specjalistki chorób zwierząt nieudomowionych (szczególnie ptaków) oraz Pawła Kundery z policji, który przybliży funkcje i zadania psów policyjnych i zaprezentuje jednego ze swoich psich podopiecznych.

Organizatorzy zorganizowali specjalne zajęcia dla najmłodszych, czyli warsztataty muzealne „Chlewik, stajnia, obora – zwierzątka poznać pora” oraz zajęcia plastycznych „Mój ulubiony zwierzak”, a także konkurs wiedzy o zwierzętach, który poprowadzony będzie przez pracowników Działu Edukacji Etnograficznej MWK

W niedzielę z Kielc do Tokarni można dojechać specjalną linią autobusową T.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy