3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaWeekend w Muzeum Narodowym w Kielcach

Weekend w Muzeum Narodowym w Kielcach

Zobacz

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza w najbliższy weekend: 19 – 21 sierpnia na koncert „Chopinowskie inspiracje”, Dni Otwarte Funduszy Europejskich oraz cykl „Niedziela w muzeum”.

 Chopinowskie inspiracje:

  •  19 sierpnia 2022 r., 20 sierpnia 2022 r., godz. 19.00, ogród włoski przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. dr hab. Robert Kotowski, Prezes Radia Kielce S.A. Janusz Knap, Prezes Fundacji Wspierania Kultury “Amadeusz” Magdalena Pamuła zapraszają na cykl koncertów fortepianowych Chopinowskie inspiracje, które poprowadzi Artur Jaroń.  19 sierpnia wystąpi Alexander Gadijev (fortepian), a 20 sierpnia Piotr Alexewicz (fortepian). W razie deszczu koncert zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych. Wstęp wolny.

 Dni Otwarte Funduszy Europejskich:

 W ramach DOFE Urząd Marszałkowski wydał paszport turystyczny dla dzieci i młodzieży „Podróżnik Europejski”, który zawiera opis 24 atrakcji turystycznych regionu, które skorzystały z Funduszy Europejskich. W dniach od 8.08.2022 r., do 9.10.2022 r. zaplanowana jest specjalna akcja „Zwiedzaj Świętokrzyskie z Podróżnikiem Europejskim”. Aby wziąć udział trzeba odwiedzić przynajmniej 5 miejsc opisanych w paszporcie i zebrać 5 pieczątek. Paszporty można odebrać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich i Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

 Niedziela w Muzeum: Raki, ostrygi, żółwie i ślimaki w staropolskiej kuchni:

  • 21 sierpnia 2022 r., godz. 12.00, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

„Stworzenie to idzie ludziom na pożywienie: i ieden tylko Rak jest między Owadem na pokarm zażywany: z tym wszystkim to tu wyznać można: naprzód, że pierwszy, który się Raka ieść poważył, dla przykrego iego kształtu, na niemałą się rzecz odważył” (Krzysztof Kluk, Zwierząt domowych i dzikich, osobliwie krajowych, historyi naturalney początki i gospodarstwo, t. 4 . O owadzie i robakach, Warszawa 1802). Podczas wykładu zapoznamy się z opisami walorów smakowych raków, ostryg, żółwi i ślimaków, stworzonymi przez polskich przyrodników od końca XVI do początku XVIII wieku. Prowadzący, Artur Rakowski, przedstawi również sposoby ich przyrządzania.

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy