3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWeekend Pozytywnych Emocji z Muzeum Narodowym w Kielcach

Weekend Pozytywnych Emocji z Muzeum Narodowym w Kielcach

Zobacz

Muzeum Narodowe w Kielcach dołącza do inicjatywy „Weekend pozytywnych emocji #KielceIsReady” organizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji #CityWillWait. W długi czerwcowy weekend  muzeum zaprasza turystów do obcowania ze sztuką.

Akcja #CityWillWait jest przeciwstawianiem się negatywnym skutkom kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. W Kiecach od 11 do 14 czerwca przedstawiona zostanie atrakcyjna oferta wstępu do kieleckich instytucji kulturalnych i turystycznych.

W Muzeum Narodowym w Kielcach na wszystkie wystawy stałe dla dzieci poniżej 7. roku życia obowiązuje wstęp wolny; dla osób do 26. roku życia – wstęp 1 zł. Bilet rodzinny stanowi równowartość biletu ulgowego na wybraną ekspozycję. Ponadto niedziela jest dniem darmowego wstępu na ekspozycje stałe w muzeum (wyjątkiem jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie dniem wolnego wstępu jest sobota).

WYSTAWY STAŁE DOSTĘPNE DO ZWIEDZANIA W MUZEUM NARODOWYM W KIELCACH:

  • Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, plac Zamkowy 1:

Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII w.: wnętrza oryginalnej wczesnobarokowej rezydencji pałacowej z pierwszej połowy XVII wieku. Pałac wraz z otoczeniem posiada status Pomnika Historii. Podczas zwiedzania obowiązują wyłączenia związane z trwającym remontem: niedostępne są Apartament Senatorski, Izba Stołowa Górna oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej (więcej)

Gabinet numizamtyczny: prezentacja monet i banknotów w obiegu, zwłaszcza na terenie historycznej, północnej Małopolski. Szczególnie zaakcentowane zostały skarby znalezione w regionie świętokrzyskim – starożytne, średniowieczne i nowożytne. Łącznie ponad 22 tysiące obiektów, które są punktem wyjścia dla opowieści o historii pieniądza na naszych ziemiach.

  • Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3:

Od różnorodności do dialogu: wystawa poświęcona idei dialogu międzykulturowego, przedstawicielom filozofii dialogu, historii „małej ojczyzny” widzianej oczami artysty pochodzenia żydowskiego, a także współczesnym działaniom, zmierzającym do negacji dyskryminacji rasowej, dialogu międzyreligijnego czy inicjatyw ekumenicznych.

Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy: nowoczesna, atrakcyjna i interaktywna przestrzeń wystawiennicza ukazująca starannie wyselekcjonowane zabytki ze zbiorów Działu Archeologii oraz Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, z unikatami takimi jak: datowany na okres neolitu miedziany topór z okolic Wiślicy oraz przedmioty wchodzące w skład skarbu brązowego kultury łużyckiej z Witowa.

Historia motoryzacji w miniaturze: ponad 200 miniatur aut, głównie konstrukcji osobowych i sportowych ze wszystkich ważnych ośrodków produkcji samochodowej. Wśród nich CWS T-1, pierwszy całkowicie polski samochód osobowy produkowany seryjnie w latach 1927–1931 w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie czy Rolls-Royce Phantom II 40/50 HP Continental „Star of India” z 1934 roku, przedstawiający specjalny egzemplarz samochodu stworzony dla maharadży miasta Rajkot.

Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej: ponad 400 eksponatów, dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego w jednym miejscu. Na ekspozycję składają się rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Ich autorzy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

  • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5

Wystawa biograficzno-literacka poświęcona Stefanowi Żeromskiemu: prezentacja eksponatów związanych z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi oraz materiałów dokumentujących lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym i twórczość Żeromskiego.

Warto zwiedzić także położony nieopodal Kielc Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W otoczeniu parku w stylu angielskim – zaprojektowanego przez Franciszka Szaniora, twórcę ogrodów Botanicznego czy Saskiego – znajduje się pałacyk z odtworzonym mieszkaniem Henryka Sienkiewicza, wyposażonym między innymi w dębowe biurko twórcy “W pustyni i w puszczy”, czy biureczko mahoniowe, przy którym powstało wiele rozdziałów Trylogii. Na piętrze prezentowana jest wystawa “Sienkiewicz – dopełnienie”, nowoczesna multimedialna wystawa biograficzno-literacka wraz z kolekcją obrazów Piotra Stachiewicza ilustrujących powieść “Quo Vadis”.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy